Näytä tavallinen näkymä : V-jarrupalojen pituudesta kysymys..
Moikka!
Olen aloitteleva näissä maastofillarihommissa. Nykysessä kulkineessani on 55mm pitkät jarrupalat. Saako ne olla pidemmät kuin nuo 55mm, esim. 60mm, kun niitä tuntuisi löytyvän helpommin? Lisäksi vakiopalat vankuu aika railakkaasti märällä kelillä.
maalinni
03.03.2017, 19.23
Kukas sen kieltäisi?
Eihän tuo 55mm ja 60mm ero ole kuin 2,5mm per huoli, joten en usko sen mihinkään vaikuttavan. Omissa pyörissäni en ole juuri noiden V-jarruken kanssa pelannut, mutta perhepiirin fillareita huoltaessa olen laittanut noita perus paloja, joita tulee tilattua Saksasta/Briteistä, muiden tilausten yhteydessä.
Kyllä noi kaikki jarrupalat taitaa märkänä aina vinkua, joten se on kokolailla ominaisuus noiden kanssa. Joidenkin levyjarrujen kanssa pääsee vähän vähemmällä ääntelyllä, mutta kyllä nekin tuppaa vinkumaan.
Jarrupalojen pituuden merkitys suht epäolennaista, materiaali on se seikka mikä ratkaisee. Koolstop tai vastaavat laatupalat kehiin niin homma hoituu. Vinkuna ei ole pahasta, ei tarvi soittokelloa liikenteessä.
arctic biker
10.03.2017, 18.54
Ns kuivan kelit jarrupalat saattaa vinkaista aika isoon ääneen, sen muistan ikuisesti Raumalla kun Pyhän Laurin kirkkoväen takia sadesäällä jouduin takavuosina jarruttamaan.Nuren ohjeen mukaan toki.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.