Näytä tavallinen näkymä : Tampere MTB 1.7.2017
TampereMTB
21.11.2016, 22.19
Tampere MTB 1.7.2017 on ensimmäistä kertaa järjestettävä maastopyörätapahtuma, joka ajetaan Tampereen, Ylöjärven ja Nokian vaihtelevan upeissa maalaismaisemissa. Ilmoittautuminen on jo auki joten käy ilmoittautumassa www.tamperemtb.fi (http://www.tamperemtb.fi)
Kilpailukeskuksena toimii Teivon ravikeskus ja reitillä ajetaan jonkun verran aiemmista maratoneista tuttuja polkuja sekä uria, mutta myös paljon polkuja sekä uria joita ei ole ennen kilpailuissa ajettu.
Reitillä on haastavia ja mielenkiintoisia korkeuseroja, mutta teknisesti se ei ole kovin vaativa ja sopii siksi vaikkapa aloittelijoille.
Tulemme rakentamaan tapahtumasta jokavuotisen maastopyöräily -elämyksen, joten siksi ensimmäistäkään kisaa ei kannata jättää väliin. Tämä on tapahtuma josta puhutaan! Käy tutustumassa webbisivuihimme ja kysy jos jää epäselvää.
Reitti on merkitty nuolikyltein ja ratanauhalla. Vaarallisiin kohtiin on selkein merkein ilmoitetut varoitukset jotka kannattaa huomioida tarkoin ja sovittaa oma ajonopeus sopivaksi. Merkitty reitti tulee ajaa kokonaisuudessaan, muussa tapauksessa osallistuja kirjataan keskeyttäneeksi.
Tampere MTB tapahtuman reitille on kysytty lupa maanomistajilta vain tapahtumapäiväksi. Reitti kulkee monin paikoin pihapiirien välittömässä läheisyydessä, joten yksityisyyden kunnioittaminen on tärkeää. Tällä varmistamme tapahtuman jatkon myös tulevina vuosina.
Kilpailussa ajettavat sarjat ovat:
60km
M yleinen
N yleinen
M18
N18
M40
M50
Fatbike yleinen
Sähköpyörät yleinen
Business/kunto(n 25km)
Miehet
Naiset
Juniorit(n 12km)
M14
N14
M12
N12
M10
N10
Yhteistyökumppaneidemme ansiosta kaikissa sarjoissa on hyvät palkinnot!
Merkitse päivä kalenteriisi jo nyt ja haasta kaveritkin mukaan!
Harmittavasti osuu samalle päivälle Tahkon kanssa.
^Ehkä ihan hyvä, vaihtoehdot virkistää kilpailua.
Jami2003
21.11.2016, 23.05
Ei ainakaan kunnianhimoa puutu kun uskalletaan haastaa suurin mtb tapahtuma :)
Paarmoja vähempi Mansesterissa, luulen mä + onnea ja menestystä tapahtumalle. Ite tulen jos osallistun. Tahkolla kävin jo niin ei enää tartte.
noniinno
21.11.2016, 23.21
Hyvä tre, mukana ollaan!
Veikkaan että monelle ajomatkan päässä asuvalle tää on hyvä vaihtoehto. Tulee ainakin paljon halvemmaksi kuin Tahkon reissu. Kaupallinen järjestäjä näyttää olevan, mutta mukana järjestelyissä myös näköjään promtb, jolloin paikalliset kisakuskit hyötyvät. 60km reitti näytti oikein hyvältä / mielenkiintoiselta näin ensi vilkaisulla.
Tank Driver
21.11.2016, 23.51
Kai se on pakko.
Jami2003
21.11.2016, 23.54
Joo mielenkiintoinen kyllä. Päiväseltään käy ihan kivasti.
Kiinnostaa kyllä.
Täähän voi tehdä Tahkollekin ihan hyvää jos siellä olisi muutama sata polkijaa vähemmän.
En huomannut missään mainintaa voiko osallistumisoikeuden siirtää jollekulle toiselle jos estyykin itse. Osallistumismaksua ei kuitenkaan palauteta edes lääkärintodistuksella. Luulisi, että tuo polkijamäärä täyttyy nopeasti ja peruutuksia kuitenkin tulee. Osallistumisoikeuksillehan on jälkimarkkinoita muissakin tapahtumissa. Syötteellä jopa hirmuinen kysyntä peruutuspaikoille.
brilleaux
22.11.2016, 09.08
Fatbike 60km Ilmo sisässä.
Kultturi/liikuntaseteli ei käy?
TampereMTB
23.11.2016, 07.40
Kulttuuri- ja liikuntasetelit ovat parast'aikaa työnalla, informoimme kyllä heti kun saamme osallistumismaksun niillä toimimaan.
Mikäli tällä hetkellä määritelty osallistujakatto täyttyy nopeasti, todennäköisesti pyrimme nostamaan kattoa niin että saamme kaikki halukkaat mukaan.
Uuden tapahtuman kanssa on kuitenkin mietittävä, ajankohdankin kanssa, minne asetetaan tavoitteet jotta jatkuvuus säilyy.
Ilmoittautumisia on tullut jo hyvin ja palaute on positiivista joten tästä on hyvä jatkaa eteenpäin.
Aina läskipyörät pistetään johonkin keräilylähtöön, ja sitten saa ohitella koko ajan. Nyt kesällä sekä Tahko että Jämi laittoivat läskit lähtemään jälkijoukoissa, ja Tampere jatkaa samaa rataa...
Harmittaa kyllä tuo päällekkäisyys Tahkon kanssa. Itse menen ajamaan Tahkon, jos se on osa Crocfatcupia. Jos ei ole, houkuttelisi lyhyt ajomatka jäämään Tampereelle.
Tampereelle pisteet siitä, että ollaan ajoissa liikkeellä. Usein näistä tapahtumista saa etsiä tietoja kissojen ja koirien kanssa. Tämän vuoden epäonnistuja tiedottamisessa oli mielestäni Jämi84.
Aina läskipyörät pistetään johonkin keräilylähtöön, ja sitten saa ohitella koko ajan. Nyt kesällä sekä Tahko että Jämi laittoivat läskit lähtemään jälkijoukoissa, ja Tampere jatkaa samaa rataa...
Harmittaa kyllä tuo päällekkäisyys Tahkon kanssa. Itse menen ajamaan Tahkon, jos se on osa Crocfatcupia. Jos ei ole, houkuttelisi lyhyt ajomatka jäämään Tampereelle.
Tampereelle pisteet siitä, että ollaan ajoissa liikkeellä. Usein näistä tapahtumista saa etsiä tietoja kissojen ja koirien kanssa. Tämän vuoden epäonnistuja tiedottamisessa oli mielestäni Jämi84.
Lukeeko jossain, että läskillä ei saisi lähteä vaikka alle kolme tuntia tavoittelevien ryhmään? En siis tiedä, mietin vaan.
Lähetetty minun SM-G903F laitteesta Tapatalkilla
noniinno
23.11.2016, 20.15
Kun nettisivuilla kerrotaan maaston sopivan aloittelijallekin, kysynkin, onko kyseessä siis Jämin tyyppinen rata... olisiko jotain muuta tapahtumaa mihin verrata? Aulanko? Tahko?
Läskillä vaan yleiseen sarjaan, jos riittää reittä ohitteluun. Eihän läskisarja ole oikeasti tosissaan kisaavia varten. Tosissaan kisaamista varten on ihan muut sarjat, joissa kalustoa ei ole mitenkään määritelty.
TampereMTB
23.11.2016, 21.26
Fatbikella voi lähteä haastamaan ns yleisissäkin starteissa jos jalkaa riittä, keskimäärin fatbikella eteneminen on hitaampaa kuin kapea renkaisilla.
Reitillä ei ole ajoteknisesti Tahkon reitin viimeistä huoltoa edeltävää teknisempää polkua vaativampaa pätkää, toisaalta ihan puhtaasti tieajoakaan ei ole prosentuaalisesti yhtä paljon kuin Tahkolla tai Jämillä. Ylös alas ajoa on varsinkin Soppeenharjun osuudella Topintuvalle ja siitä Koukkujärvelle on maltillisempaa korkeuseron vaihtelua ja ajotekniikkaa edellyttävin polkuosuus on Ylisenkallioiden maastoissa Nokian puolella.
Vauhtia reitillä voi vahvajalkainen kuski pitää aika hyvin, mutta vastaavasti vähemmän ajanutkin selviää reitistä hitaammin etenemällä.
Polkupätkiä jää vielä paljon ajettavaksi, mutta ensimmäisen tapahtuman palautteen perusteella teemme reittiin muutoksia.
TampereMTB
24.11.2016, 05.35
Laitetaanpa tähän vielä hieman tarkempi reittikuvaus "reittimestarin" näkökulmasta:
"Moikka. Tuleva reitti on hyvin monimuotoinen (fileet ja muu hömppä myöhemmin). Tarkoitus on ajattaa reitti, jossa on jokaiselle jotakin. Tulemme kehittämään reittiä palautteen perusteella, joten olkaa aktiivisia sen suhteen tapahtuman jälkeen.
Startti tapahtuu Teivon raviradalla, josta lähdemme kiipeämään tallipihojen kautta ylös harjulle. Suuntaamme kohti Topintupaa ja Puuvuoren kiertoa todella polkupainotteisesti. Tässä vaiheessa polut on pyritty valitsemaan niin, että niistä selviää minimi taluttamisella, mutta jossakin kohtaa alottelijalla voi jalka ottaa maahan. Se kuuluu maastopyöräilyyn kaikilla tasoilla. Haaste tulee enemmänkin fyysiseltä puolelta, koska toimimme harjualueella ja polut menee ylös alas. Mukaan on otettu polkuja, joita ei ole kisoissa aikaisemmin ajettu. Mäkeä ei ole tarkoituksella erikseen liiemmin haettu, mutta muutama vaativampi mäki reitille osuu. Puuvuoren kierrolla kiivetään kylmänotkosta ylös ja lopussa kiivetään Lamminpään majalle.
Reitin toinen vaihe (ja selkeä rytminmuutos) alkaa Topintuvalta puuvuoren kierron jälkeen. Nyt polut vähenee ja kisaporukka revitään palasiksi, jos ei muuten vielä ole. Kohti Nokiaa siirrytään käyttäen hyväksi pieniä polunpätkiä ja latupohjia. Vauhti kasvaa oleellisesti.Tälle osuudelle osuu mm.hevospolku ja latu-ura kohti Hopeatietä. Todella hieno flow tällä pätkällä ja mahdollistaa mm. energiatankkauksen vauhdista.
Reitin kolmas vaihe Hopeatieltä kohti Nokiaa on kovaa latu-uraa, kunnes käännytään Nokian hienoille poluille kohti Ylisen kallioita. Tässä kohtaa kypärä päästä. Ollaan luonnonsuojelualueen liepeillä ja polut on sen mukaisia. Todella upeita. Kaikkee ei saada kuitenkaan mukaaan...tämä osuus ehkä teknisimpiä koko reitillä.
Reitin viimeinen osuus ei sisällä juurikaan polkuja. Enempikin latupohjaa ja kovaa uraa ja jopa asvaltia... Tarkoituksella aletaan ottaan porukkaa maaliin. Tässä vaiheessa lienee kuitenkin helpotus ihan kaikille :) Loppuun on järjestetty urheilullinen loppu kisaporukalle jos meinaa ihan kiriin mennä, mutta tuskinpa menee :)
Mihin tätä reittiä sitten vertaisi? Ehkä Aulangon ja Pirkan sekoitus? Ei; Tää on Tampere MTB..."
brilleaux
24.11.2016, 08.29
Läskillä vaan yleiseen sarjaan, jos riittää reittä ohitteluun. Eihän läskisarja ole oikeasti tosissaan kisaavia varten. Tosissaan kisaamista varten on ihan muut sarjat, joissa kalustoa ei ole mitenkään määritelty.
Juuri näin. Läskisarja on meille fiilistelijöille, sen lähtö siellä keräilyerissä on just hyvä.
Aina läskipyörät pistetään johonkin keräilylähtöön, ja sitten saa ohitella koko ajan.
Eikös se ohittelu vaan nosta egoa lisää? ;)
Tosiaan Nokian puolella jatkuis paljon hyvää kalliopolkua mutta....
Rokualla oli/on kilpasarja ihan läskeillekin, joka siis starttaa muiden kilpasarjojen kanssa yhtäaikaa. Eivät nuo läskit siellä tukkeena näyttäneet olevan, aika hyvää kyytiä menivät kapearattaisten seassa.
Radiaattori
24.11.2016, 21.59
Taitaa tää läski vetästä Fättiksellä ton 60 km. Kerrankin kunnon tapahtuma osuvan matkan päässä!
Kyllä se tosiaan egoa pönkittää, kun läskillä ohittelee laiheliineja. Ja totta on sekin, että läskin kanssa saa ihan vapaasti mennä niihin laiheliinilähtöihin. Tällöin ei vain suoritusta lueta läskipyöräsarjaan, vaan ikäluokan mukaiseen "normaaliin" sarjaan.
No, kohta varmaan vaadin plussapyöräsarjaa, täysjoustopyöräsarjaa, jäykkäperäsarjaa jne. ja kaikkia vielä ikäluokittain sekä sukupuolittain, sitten on vain voittajia kisoissa.
Jaa, jos jättäiskin Tahkon väliin.
Nyt hieman ihmetyttää junnulähtöjen ajatus (ei ole näköjään juurikaan mietitty). 16-sarja puuttu kokonaan ja 14-vuotiaat ajelevat 12 kilometriä. Lisäksi 18-sarjan osallistujilta halutaan täysi raha. Nyt äkkiä 16 sarja 25 km matkalle samoin kuin ehkä 14 sarja(?).
Älkää sortuko siihen rahanahneuteen, kuin eräässä toisessa viikko juhannuksen jälkeen olevassa tapahtumassa, jossa junnuilta halutaan täysi hinta.
Lisäksi 30 euroa 12 kilsan retkestä lapsilta on luvalla sanoen aivan liikaa, joten turha tässä lienee varoitella ylihinnoittelusta, joka on jo linjattu ja tehty.
Tässä joutuu kyllä tosissaan vaivaamaan päätään kumpaan sitä lähtisi. 600km vähemmän matkaa tulisi tänne. Mielenkiinnolla odotan millaista polkua on tarjolla, jos jossain vaiheessa tulisi vaikka kuvia tai jopa videokuvaa reitistä. Treen maastoissa ei ole vielä tullut koskaan ajettua.
Tapahtuman virallinen reittikartta julkaistaan 1.12.2016
Missähän tuo olis nähtävillä?
Taitaa tuo hintapolitiikka olla sellainen tuntemattomalle tapahtumalle, ettei lopulta kävis kun sappeemtb:lle konsanaan.
Reittihän on vähintäänkin hieno ja sisältää varmasti enempi polkua kun kilpailijansa.
TampereMTB
07.12.2016, 12.11
Teemme palautteiden perusteella korjausliikkeitä jo nyt jotta voimme vastata paremmin toivottuihin ominaisuuksiin kilpailussa.
N16 ja M16 sarjat ovat jääneet epähuomiossa webbisivuilta pois, ilmoittautumisjärjestelmässä ne on mukana.
Kuva ja videomateriaali pyrimme tuottamaan reitin varrelta kunhan saamme kuskeja metsään pyörien kanssa.
Alustava reittikartta saadaan samassa yhteydessä em. korjausliikkeiden kanssa verkkoon, lopullinen menee sitten ensi kesään.
Wyllin Duncan
09.12.2016, 12.46
Mukana ! tähän tietysti perinteiset täpäri vai jäykkäperäinen?
Ihan kiva, että lähtöjä porrastettu.
Ilmoittautumisessa ei kyselty mihin lähtöryhmään tulisi itsensä tuupata tai sitten missasin sen. Kuinka tuo käytännössä paikanpäällä määrittyy?
triggewrfish
09.12.2016, 14.29
Mitenkäs tuo saitti ei aukea iPhonella ollenkaan? Tai tulee vain valkoinen ruutu?
Sent from my iPhone using Tapatalk
rantamies
12.12.2016, 16.13
Onko osallistuminen mahdollista maksaa Smartum-liikuntaseteleillä?
TampereMTB
12.12.2016, 21.50
Jäykkäperä taitaa olla osaavalle kuskille se kaikkein nopein vaihtoehto.
Mobiilisivun latautumisongelma on selvityksessä.
Smartum-liikuntasetelit ovat työlistan kärkipäässä eli toivottavsti saamme nekin maksuvälineeksi mahdollisimman pian.
triggewrfish
14.12.2016, 10.52
Mobiilisivun latautumisongelma on selvityksessä.
.
Ei se toiminut millään selaimella silloin, mutta nyt toimii kaikilla!
Sent from my iPhone using Tapatalk
TampereMTB
20.12.2016, 10.30
https://static.wixstatic.com/media/78ac49_47c7e9acee7c411facf5e53f3f6bbfcc~mv2_d_2048 _1972_s_2.jpg/v1/fill/w_868,h_836,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01/78ac49_47c7e9acee7c411facf5e53f3f6bbfcc~mv2_d_2048 _1972_s_2.jpg
www.tamperemtb.fi sivustoltahan tämä reittikartta löytyy, ei vaan ole tullut tänne sitä erikseen laitettua.
Joko Smartumit käy???
Tänne ilmanmuuta kun lähempänä on.
TampereMTB
07.01.2017, 23.00
Smartumin setelit käyvät ilmoittautumiseen maksuvälineenä.
Kuinkas noiden seteleiden kanssa toimitaan?
Ilmoittautumisessa käy vain verkkopankki/kortti.
Blackborow
08.01.2017, 11.41
Kyllähän tuo melkein kiinnostaisi. Harmi kun vähän syrjässä.
TampereMTB
10.01.2017, 10.47
eTupa jatkaa liikuntaseteleiden vastaanottoa ja ilmoittautuminen tehdään samalla eTuvalle...
Kirjaamme käsin kaikki seteleillä ilmoittautuneet Lyytiin.
Jos joku maksaa sähköisesti liikuntaseteleillä, niin kuitista kopio sähköpostiin a.kuusela(at)live.com ja tiedot osallistujasta: -nimi -puh nro -sähköposti -sarja -seura.
Ehdotus: harkitkaa myös kahden kierroksen matkaa niin tulee Tahkoa harkitseville lisää vaihtoehtoja.
eTupa jatkaa liikuntaseteleiden vastaanottoa ja ilmoittautuminen tehdään samalla eTuvalle...
Kirjaamme käsin kaikki seteleillä ilmoittautuneet Lyytiin.
Jos joku maksaa sähköisesti liikuntaseteleillä, niin kuitista kopio sähköpostiin a.kuusela(at)live.com ja tiedot osallistujasta: -nimi -puh nro -sähköposti -sarja -seura.
Käytännössä kuinka Smartumit...Rautalanka esiin.
(liekkö yövuoro aiheuttaa vai)
TampereMTB
10.01.2017, 15.48
Ehdotus: harkitkaa myös kahden kierroksen matkaa niin tulee Tahkoa harkitseville lisää vaihtoehtoja.
Tämä on vakavassa harkinnassa mutta on vielä muutamia avoimia asioita jotta voimme vahvistaa 120km matkan.
SoliDude
13.01.2017, 16.09
Tämä on vakavassa harkinnassa mutta on vielä muutamia avoimia asioita jotta voimme vahvistaa 120km matkan.
Onko tiedossa tarkemmin milloin tuo selviää? 60km matkalle jo ilmottauduttu, pystyykö vaihtamaan matkaa myöhemmin pidemmäksi? Toinen asia mikä kiinnostaa: Miten nuo lähtöajat määräytyvät, ilmottautumisen yhteydessä kun ei tuota lähtöaikaa pystynyt valitsemaan?
onko reitistä profiilia? Paljon 60 km nousua?
TampereMTB
16.01.2017, 22.36
Onko tiedossa tarkemmin milloin tuo selviää?
Nyt. Eilen keskustelimme ratamestarin kanssa ja 120 on mukana. Jos olet ilmoittautunut jo 60km matkalle mutta haluat vaihtaa tuplamatkalle niin ota yhteyttä meilillä a.kuusela(at)live.com, samoin kuin liikuntaseteleillä maksamisesta.
Lähtöryhmien kanssa jatkamme vielä talvenmittaan, olkaa kuulolla.
Hienoa että on mahdollista ajaa 120 km. Tulee hienot kaksi kierrosta ja ns siirtymää ei kovin paljon.
Sent from my iPhone using Tapatalk
TampereMTB
16.01.2017, 22.50
onko reitistä profiilia? Paljon 60 km nousua?
Profiilia ei ole juuri nyt hallussa mutta ennen puolta väliä on enemmän sahaavaa eli ylösalas ja Nokian puoli on selväpiirteisempää.
Nousua n 1000m per kierros.
Voisko laittaa reitin jakoon gpx:nä johonkin niin voisi napata sen ja katsella kunnon karttapohjalla.
TampereMTB
17.01.2017, 17.52
Hei. Julkaisemme reitistä ajetun jäljen vasta keväämmällä lähempänä tapahtumaa. Reitin runko pysyy samana, mutta pieniä viilauksia joudumme tekemään. Reitti kulkee paikoin ihan talon pihapiirissä, joten suojelemme heidän yksityisyyttään. Tässä kuitenkin korkeuskäppyrää innokkaimille tämän hetken reitistä. Nousua reitillä noin tonni mittarista riippuen. Nousua kyllä pystyy säätämään rajullakin kädellä lisää, mutta se ei nyt ole tavoite. Alun alamäki kuluu loppuun. Lisäksi puuttuu startti ja loppu raviradalla kun emme saaneet asennettua kenkiä pyörään :)
https://uppaa.fi/images/2017/01/17/Sieppaacd2cb.png (https://uppaa.fi/image/hGn)[/IMG]
Nyt on tuttuja polkuja. Oli ajatus kyllä lähteä Tahkolle, mutta täytyypä harkita.
Saako kaks kiekkaa cruisailla vai onko jotain aikarajoja?
Hei. Julkaisemme reitistä ajetun jäljen vasta keväämmällä lähempänä tapahtumaa. Reitin runko pysyy samana, mutta pieniä viilauksia joudumme tekemään. Reitti kulkee paikoin ihan talon pihapiirissä, joten suojelemme heidän yksityisyyttään.
[/IMG]
Ei riitä perusteluksi olla laittamatta. Minkähän talon pihapiiristä puhutaan ?
Saako kaks kiekkaa cruisailla vai onko jotain aikarajoja?
Tämä! Turistiajelu olisi itselläkin tavoitteena.
Klo 9:00 on 120km lähtö ja klo 20:00 suljetaan kilpailukeskus, jotenka max 11h tulisi sen mukaan. Mutta kuinka nopeasti eka kiekka tulisi ajella?
TampereMTB
19.01.2017, 16.26
Mutta kuinka nopeasti eka kiekka tulisi ajella?
Tämän hetken arvio on 5h mutta saattaa muuttua matkan varrella. Tosin emme ihan heti keksi miten aikaa saisi kulutettua enemmän per kierros.
Tämä! Turistiajelu olisi itselläkin tavoitteena.
Klo 9:00 on 120km lähtö ja klo 20:00 suljetaan kilpailukeskus, jotenka max 11h tulisi sen mukaan. Mutta kuinka nopeasti eka kiekka tulisi ajella?
Mukana ollaan myös 120km matkalla, tavoitteena päästä kunnialla maaliin "aikalimitin" sisällä. Hyvä ettei tarvi yksin ajella turisti ryhmässä :). Pisin lenkki pyörällä tähän mennessä n.5 tuntinen
TampereMTB
29.04.2017, 22.17
Reittimestarit J&J kävivät tutustumassa rataan talven viilausten jälkeen.
Myöhästynyt talvi näkyy vielä selvästi, kun maa alkaa nyt vasta sulaa, mutta äkkiähän se sitten kuivuu, kunhan lämpimät kelit saapuvat.
Ohessa on pieni videoklippi reitiltä ja oheisesta linkistä voit edetä katsomaan kuvia reitin varrelta Facebookissa.
https://www.facebook.com/TampereMTB/posts/1882255535341890
https://www.facebook.com/TampereMTB/videos/1882250925342351/
Mikäli video ei aukea tuosta, klikkaa alla olevaa linkkiä.
https://www.facebook.com/TampereMTB/videos/1882250925342351/
Videoita tippuu Facebookkiin pitkin kevättä ja viikkoja. :)
Ilmoittautumisporras vaihtuu kuun vaihteessa, joten nyt on hyvä aika laittaa ilmoittautuminen sisään ja aloittaa valmistautuminen tapahtumaan.
Myös mentaalivalmistautuminen sekä mielikuvaharjoittelu lasketaan treeniksi :cool:
Onko millaisia aika-arvioita miten paljon kierrokseen kuluu aikaa? No riippuu tietenkin kuskista...
Lähinnä pohdin sitä ehtiikö keskitason polkija toiselle kierrokselle alle 3,25 tunnissa? Jos ei ehdi niin tulee melkoinen tungos kun jää toiselle kierrokselle kaikkien 60km ajajien taakse.
TampereMTB
16.05.2017, 21.15
Onko millaisia aika-arvioita miten paljon kierrokseen kuluu aikaa? No riippuu tietenkin kuskista...
Lähinnä pohdin sitä ehtiikö keskitason polkija toiselle kierrokselle alle 3,25 tunnissa? Jos ei ehdi niin tulee melkoinen tungos kun jää toiselle kierrokselle kaikkien 60km ajajien taakse.
Hei! Hyvä kysymys. Ajoaika on tietenkin kuskista ja kelistä riippuvainen. Reittimestarit ennakoivat, että kärki taittaisi 60km noin 2.5h aikaan, mahdollisesti alle tai päälle riippuen kelistä ja toki siitä, keitä viivalle lopulta tulee. :)
Nopeana laskutoimituksena ja estimaattorina voi käyttää seuraavaa laskentatapaa, jos on ajanut kilpailuita aikaisemmin.
Laske: Oma ajoaikasi / voittajan ajoaika. Laske näitä muutamista kisoista ja ota niistä keskiarvo. Tällä suhdeluvulla kerrotaan tuo oletettu 2.5h, niin saadaan estimoitu ajoaika tapahtumaan.
Emme takaa laskennan oikeellisuutta, mutta antaa varmasti hyvän viitteen, kuinka ajo sujuisi, jos historiaan voi luottaa.
Kiitos perusteellisesta vastauksesta. 120km kärki ehtinee siis toiselle kierrokselle ennen kuin 60km lähtee.
Nythän kisaan pääsee varsin edullisella 69 euron hinnalla. Missään ei sanota koska hinta nousee seuraavan kerran, vai nouseeko se vielä tuosta?
Moro. Mites noi lähtöryhmät menee? Sinne vaan viivalle sopivaksi katsoman ryhmän kanssa vai pitääkö ennakkoon ilmoittaa missä ryhmässä lähtee ajaan?
SamiMerilohi
29.05.2017, 20.54
Facebook-päivityksen mukaan tapahtuma on peruttu. (https://www.facebook.com/TampereMTB/posts/1894939634073480?match=dGFtcGVyZSBtdGI%3D)
tais jäädä sitten osallistumatta kun ainoa vapaa lomaviikonloppu sattuu tuolle ajankohdalle etukäteen suunniteltuna... noh .. tahko pelastaa kesälomat
TampereMTB
30.05.2017, 10.54
TAMPERE MTB SIIRRETÄÄN MYÖHEMMIN ILMOITETTAVAAN AJANKOHTAAN!
Tampereen seudulle on monen vuoden ajan toivottu omaa maastopyörätapahtumaa ja -kilpailua, ja tähän tarpeeseen Tampere MTB on pyrkinyt vastaamaan. Ensimmäistä kertaa järjestettävä Tampere MTB on saanut runsaasti palautetta järjestämisajankohdastaan 1.7.2017. Samana päivänä järjestetään Tahkolla lajin toinen kilpailu, ja moni osallistuja olisi halunnut ottaa osaa molempiin tapahtumiin. Ilmoittautuneiden vähäinen määrä on pakottanut järjestäjät miettimään uutta ajankohtaa kilpailun järjestämiselle. Tapahtuma on päätetty perua ja mahdollinen vuoden 2018 päivämäärä julkaistaan myöhemmin.
Aiemmin ilmoittautuneisiin ollaan henkilökohtaisesti yhteydessä.
Ohiampuja
03.07.2018, 13.16
Mikäs tämän Tampere MTB kohtalo on?
Onko tämä juttu jo täysin kuopattu?
Tätä minäkin kaipailisin, jotain muuta Tahkon tilalle :)
Tämä olisi varmasti vetänyt porukkaa, jos ei olisi ollut samana viikonloppuna Tahkon kanssa. Toivottavasti joskus otetaan uusi yritys.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.