Näytä tavallinen näkymä : Maasturin vaihde
Mistä johtuu, että ketju ei nouse yhdelle takarattaalle joka kerta? Välillä siis nousee ja välillä ei ja aina kyseessä sama ratas? Mistä pitäisi säätää? Vai vaikuttaako pakkaskeli? Mistä muuten tiedän, milloin takapakka ja ketjut pitää vaihtaa uusiin? Pitääkö eturattaat vaihtaa samalla?
Mistä johtuu, että ketju ei nouse yhdelle takarattaalle joka kerta? Välillä siis nousee ja välillä ei ja aina kyseessä sama ratas? Mistä pitäisi säätää? Vai vaikuttaako pakkaskeli? Mistä muuten tiedän, milloin takapakka ja ketjut pitää vaihtaa uusiin? Pitääkö eturattaat vaihtaa samalla?
Voitele vaijeri. Onko takapakka kiinni, eli heiluuko pakan rattaat?? Ketjun venymämittarilla saa selville, onko ketju venynyt. Suosittelen vaihtamaan koko vetokaluston kerralla, niin toimii kuin uusi. Kerran kirpaisee, mutta eipä tule ärräpäitä lenkillä, jos joku eturattaista alkaa toisia aiemmin takertamaan ketjujen kanssa.
MacKonte
08.11.2016, 12.34
Ketjujen mittaus ilman hienoja työkaluja käy teräsviivaimella: 10" = 20 lenkkiä.
M.O.T.
Typo...
Myös ketjua taittamalla voi määrittää venymän. Kannattaa aloittaa joka tapauksessa totaalisella puhdistuksella ja voitelulla jollakin ohuella rasvalla tai ketjuvahalla, myös vaijerit. Säädä vaihtaja ja sitten kannattaa miettiä että onko vaihto tarpeellista.
Kerro millaisesta ja minkä ikäisestä pyörästä kyse sekä milloin viimeksi osia uusittu.? Usein ketjujen ja rattaiden kulumisen ensioireet ovat ketjujen hyppiminen rattaalla, tavallaan pyörähtää tyhjää, tuo sun vika viittaa säätöön ja likaisuuteen mutta kuluma myös voi olla osasyy...
Pyörä on 4-5 vuotta vanha Canyonin maasturi alkuperäisillä X0 osilla. Veikkaan, että olen ajanut alle 3 tkm sillä eli ehkä ensiksi voitelen vaijerin ja jos ei auta, niin sitten säätöä. Kiitos vastauksista.
Ei noilla kilometreillä vielä välttämättä kulumia mutta riippuu tietysti myös ajotyylistä ja olosuhteista.
Yks minkä tietysti vois tsekata ja duunata ;kuinkan paksu jankki (k-öljyn ja pölyn kuivunut seos) kerros on takavaihtajan rissoissa ja tarvittaessa poistaa se.
On suht helppo putsata pois,esim. pienellä ruuvarilla "sorvaamalla" pyörittäen kammista taakkepäin.
Noil mokomil pikkurattail on ihan kiva vaikutus siihen ketjun siirtymiseen sivuttain.Aika halpakin keino toi on ja pien vaiva tehä.
maalinni
08.11.2016, 17.00
Mikä se ratas on? Suurin takaratas? Vaijeri löysällä?
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.