PDA

Näytä tavallinen näkymä : Ostamassa uutta pyörää...



S9An
22.09.2016, 13.49
No moikka kaikki

Olen tässä ostamassa uutta pyörää ja olen tässä kahden mallin välillä. Haluaisinkin kuulla mielipiteitä, että kumpi se kannattaisi pidemmän päälle ottaa, eli tässä hintaluokassa pyörin.

1) http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-zr-race-29-7.0-463621/wg_id-117

2) http://www.bike-discount.de/en/buy/cube-reaction-gtc-2x-iridium-n-blue-468527/wg_id-6198

Näistä pitäisi valita - himottaa tuo Cuben hiilikuitu ja upea viimeistelty runko ja osat ihan ok, noh jarru ehkä voisi olla parempi (käsittääkseni MT2 > BR-M355), muutenhan nuo ovat aika lähellä toisiaan ja tietenkin osia saa uusia, runkoja ei upgreidata tosta vaan...

Vai olenko ihan hakoteillä?

Mohkku
22.09.2016, 14.47
Millaiseen käyttöön pyörä tulee eli millaisia ominaisuuksia siltä vaaditaan?

S9An
22.09.2016, 14.56
Ei se mihinkään ammattilaiskäyttöön mene, lähinnä nyt mietin, että kumpi olisi parempi. Radonissa taitaa olla paremmat osat kuitenkin, mutta vaikuttaisiko tuo hiilikuitu runko sitten paljon Cuben hyväksi?

stumpe
22.09.2016, 17.13
Ajeletko asvalttia vai polkuja, kallioita juurakoita? Ei paljoa kerro että ei tule pro käyttöön. Käyttö määrittää siis pyörään tarvittavia ominaisuuksia, kuten Mohkku sanoi.

edit. Onnittelut omaperäisen pirullisesta nimimerkistä.

S9An
22.09.2016, 17.34
Juu eiköhän tää tullu ihan selväks.

kauris
22.09.2016, 17.48
Siis otitko nyt jostain nokkiisi? Tähän mennessä viestit olivat hyvin asiallisia ja pyrkivät auttamaan, kun olisit itse ensin vähän myös auttanut. Hyvin olisi voinut tulla myös jotain kettuilua mutta ei siis edes tullut. En ymmärrä.

S9An
22.09.2016, 18.57
Siis en tietenkään, mutta tuumin, et kait se on kuitenkin itse päätettävä ja päätin et otan tuon hiilikuitu runkosen, siihen saa sitten tarpeen vaatiessa uudet jarrut vaikka, tosin etuhaarukka kait sitten jää alkuperäiseksi.

Ja muuten tosta mun nikistä, tajusin vasta nyt jälkeen päin... ei todellakaan ollut tarkoitus, mielenkiintoinen sattuma kylläkin :/

Jonttu.
22.09.2016, 18.59
Ei se mihinkään ammattilaiskäyttöön mene, lähinnä nyt mietin, että kumpi olisi parempi. Radonissa taitaa olla paremmat osat kuitenkin, mutta vaikuttaisiko tuo hiilikuitu runko sitten paljon Cuben hyväksi?

Tuo Cuben keula on aika ikävä. Manitouta ei pysty huollattamaan suomessa kunnolla ja 30mm liukuputket ovat kyllä aika flexut kun 32mm kin vatkaavat 90kg kuskin alla alamäessä xc jäykkäperässä.

Riippuu tietty niin paljon kuskista ja käytöstä niinkuin stumpe sanoi. Sepustusta omasta ajotyylistä, taidoista ja maastosta niin on parempi vastata

N-Man
22.09.2016, 19.07
Oma mielipide on että jos ajattelit omistaa pidempään ja päivitellä vähitellen esim. keulaa ja kiekkoja, ota noista Cube. Jos haluat vain ostaa ja ajaa, ota Radon.

S9An
22.09.2016, 19.08
No siis aikalailla perusajoa olen tehnyt, ihan asfaltista maastoihin, mitä nyt pääkaupunkiseudulla löytää. Sen takia yritin muotoilla kysymyksen koskemaan pyörien osia.
Arvelinkin, että tuo Manitou on huonompi kuin Fox, kaipa silläkin pärjäis, painoa minulla on vajaat 60, joten eiköhän se forkki just ja just mut kestä.

nure
22.09.2016, 19.30
Noissa "oudommissa" keuloissa vain se ongelma että harvinaisuuden vuoksi kärsii juuri huollon puutteesta mutta ei se välttämättä tee niistä lainkaan huonompia. Nykyään vain Fox ja RS markkinoilla, ennen Manitou, Marzocci ja RS...

orc biker
22.09.2016, 19.35
Ota mieleisempi runko, jos et ole niitä ihmisiä, joilla on pakottava tarve jatkuvasti vaihdella pyöräänsä. Mieleinen voi tarkoittaa vaikka kivemman näköistä. Ei sillä ole muuten juuri merkitystä. Hiilikuitu on toki hieno, mutta siinäkin on omia huonoja puoliaan. Loppujen lopuksi se on ihan sama. Tärkeintä on se, että mitä itse ajattelet, eli kummasta tulee mieluisampi fiilis.

Keskiäkäinen lohjalainen
22.09.2016, 20.25
Tässä on kuiturunko JA hyvät osat: https://www.canyon.com/fi/mtb/grand-canyon/grand-canyon-cf-5-9.html

S9An
22.09.2016, 21.23
Katselin jo aikaisemmin noita alumiini runkoisia, silloin ei tuo ollut tarjouksessa, tai en ainakaan huomannut. Kiitos tuosta linkistä, jos noita riittää, niin taidan pistää tuommoisen tilaukseen, ei ainakaan ole harvinaisia osia nyt ja jarrukin taitaa pelata hyvin :)

kauris
22.09.2016, 23.02
Shimpan slx:ät ovat kyllä varsin pätevät. Niitä on myös huomattavasti kalliimmissa ja järeämpään käyttöön tarkoitetuissa traili täpäreissä esim.

nure
22.09.2016, 23.02
Canyon on jees ja tuosta Lohjalaisen ehdottamasta löytyy parempiakin vielä vahvasti alle budjetin.

N-Man
22.09.2016, 23.38
Canyon on jees ja tuosta Lohjalaisen ehdottamasta löytyy parempiakin vielä vahvasti alle budjetin.

Canyon on varmaan tällä hetkellä hinta-laatusuhteen ykkönen. Ainoa negatiivinen asia on että Canyonin hiilarirungoissa on ollut jonkin verran murtumaongelmia joista täälläkin on raportoitu. Lähinnä kai täysjoustoissa mutta ilmeisesti myös joissain jäykkäperäisissä. Takuu on toki hoitunut ilmeisen hyvin.

nure
23.09.2016, 07.37
^Usean valmistajan hiilarirungoissa ollut jotain ongelmia, ei se silti niitä pois sulje. Ei aina tarkoita että ongelma omalle kohdalle sattuisi.

N-Man
23.09.2016, 08.53
^Usean valmistajan hiilarirungoissa ollut jotain ongelmia, ei se silti niitä pois sulje. Ei aina tarkoita että ongelma omalle kohdalle sattuisi.

Ei tietenkään. Pieni vähemmistö noita kohtaa millään merkillä. Mutta Canyonilla noita silti näyttää olevan jonkin verran enemmän.
Tavallisen käyttäjän kannalta on kuitenkin tärkeintä että takuu hoituu sujuvasti jos jotain sattuu.

Keskiäkäinen lohjalainen
23.09.2016, 09.18
Canyon on varmaan tällä hetkellä hinta-laatusuhteen ykkönen. Ainoa negatiivinen asia on että Canyonin hiilarirungoissa on ollut jonkin verran murtumaongelmia joista täälläkin on raportoitu. Lähinnä kai täysjoustoissa mutta ilmeisesti myös joissain jäykkäperäisissä. Takuu on toki hoitunut ilmeisen hyvin.

Kuudesta Canyonista omassa käytössä on hajonnut yhden runko ja sekin oli alumiinia :-) Siinä rungossa oli suunnitteluvirhe, joka korjattiin myöhempään vuosimalliin.

Nämä uudet hyperkevyet fillarit tehdään aina sillä riskillä, että joku prosentti niistä brakaa. Canyonilla riskimalleja tuntuvat olevan jotkut SLX-kuiturungot, jotka on suunniteltu niin limiitille, että runko on about kaikkia kilpailijoita kevyempi. Lähestulkoon jokaisesta SLX-rungosta on kuitenkin myös "SL"-karvalakkiversio, jossa ilmeisesti on käytetty vähän jämäkämpiä (ja pari sataa grammaa painavampia) rakenteita. En muista lukeneeni yhdenkään "karvalakkikuiturungon" hajoamisesta. Ehkä niitäkin on, mutta paljon vähemmän.

Takuucaset hoituvat Canyonilla mallikkaasti.

S9An
23.09.2016, 12.32
Hei tässähän ois halpa pyörä perheen pienimmälle myös, tuo standover height voi kyllä olla ongelma.
https://www.canyon.com/fi/accessories/#id=7693

Tilasin tuon Canyonin, piti ottaa S koko, kun tuon vaakaputki tulee aika korkealle. Eiköhän tuolla ajele, nyt ei kun odottelemaan.


(https://www.canyon.com/fi/accessories/#id=7693)

S9An
27.09.2016, 13.40
Voisiko joku hieman valaista minua, eli onko nämä ohjainkannatin ja ohjaustanko alumiinia vai hiilikuitua? Nimi on vain Iridium 3-5 - sen verran katsoin, että vissiin ovat Vorbau Iridium 3-5, mutta ei nyt meinaa löytyä tietoa. Eli tämä pyörä kyseessä: https://www.canyon.com/fi/mtb/grand-canyon/grand-canyon-cf-5-9.html

Highlander
27.09.2016, 14.06
^Alumiinia ovat. Tuon hintaluokan pyörissä tosin voi olla hämäävästi "hiilikuidulla" päällystettyä alumiinia ;)

S9An
27.09.2016, 14.13
Justiinsa, ihan ok - vahingossa unohtavat mainita tuon "aluminium" sanan kun myyvät carbon pyörää. Lähinnä ajattelin nousukahvoja, että tuleeko niiden kanssa ongelmia, mutta ei kai sitten.

stumpe
27.09.2016, 21.15
Nousukahvat. Laita vielä majavanhäntälokarit ja satulalaukku niin näyttää mukavan sporttiselta.

S9An
27.09.2016, 21.29
Ajattelin semmoista tarakkaa ja laukkua mihin saa enemmän mahtumaan kamaa, lokarit on jo aikasemmasta pyörästä, täytyy vähän vaan taivutella niitä, että saan sopimaan ne.

S9An
01.10.2016, 05.00
Mistäs muuten kannattaisi ostaa jos haluu valmiit varakiekot? Oisi mukavampaa vaihtaa koko kiekko jos vaihtelee talvi/kesä renkaiden välillä.

JackOja
01.10.2016, 09.26
Mistäs muuten kannattaisi ostaa jos haluu valmiit varakiekot? .

Lähes kaikki nettikaupathan moisia myy tehdastekoisina tai customina. Joskus saa kivijalkaliikkeistäkin paremmilla diileillä. Ainakin pk-seudulla.

Pitääkö olla halvat vai hyvät?

Niin ja noita kiekkotopiccejahan on myös monia. Niissä on paljon valmista tietoa.

S9An
01.10.2016, 22.34
En ole ennen tämmöisiä juttuja tehnyt, mutta ajattelin opetella.. oisivatko esimerkiksi nämä yhteensopivat keskenään?

http://www.bike-discount.de/en/buy/red-power-hp-29-disc-6-hole-qr15-qr-front,-qr-rear-257682/wg_id-215?lang=en
http://www.bike-discount.de/en/buy/cassette-cs-hg50-10-speed-11-36-145151?lang=en
http://www.bike-discount.de/en/buy/slx-disc-rotor-sm-rt66s-160mm-6-hole-27657/wg_id-1839?lang=en
http://www.bike-discount.de/en/buy/slx-disc-rotor-sm-rt66m-180mm-6-hole-27655/wg_id-1839?lang=en