Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Takavaihtajan asennus



Lamdaa
24.08.2016, 11.09
Aloitin projektin vanhasta Tunturi scambosta. En ole ennen kasannut pyörää ja halusin opetella sen, jotta ymmärtäisin enemmän pyörän mekaniikka ja osaisin jatkossa korjata ja huoltaa sitä. Pyörä on yli 10v vanha ja nyt minulle on siihen lähes kaikki uudet osat. Takapakassa on 7 ratasta ja minulla on siihen Shimanon XTR takavaihtaja. Minua ihmetyttää kun takavaihtajan kiinnityksen jälkeen se työntäytyy isoimmalle takapakan rattaalle.. Laitoin siihen ketjut kiinni niin sillä se pitäytyy niillä pienimmillä rattalla, kun itse sen siihen laitan. Takavaihtaja kuitenkin työntäytyy isoimmalle rattaalle poljettaessa ja mietin miten sen asennus tulisi tehdä? Monessa videossa ja forumilla on sanottu, että takavaihtaja tulisi asettaa takapakan pienimmän rattaan kohdalle ja tehdä säädöt. Mutta minun takapakka tosiaan ei pitäydy siinä, vaan vaihtaa itseään isommalle rattaalle. Tarvisin hieman valaistusta asiaan..

Esa S
24.08.2016, 11.48
Se XTR vaihtajasi on ns. rapid rise, joka toimii ikään kuin väärinpäin: jousi vetää sen suurimmalle rattaalle ja vaijeri vetää pikkurattaiden suuntaan.
Minulla on tuollainen kanssa, 9 vaihteinen malli. Tai toimiihan se vaikka 7 vaihteisena 7-vivuilla.
Toimii mielestäni hyvin noin, jostain syystä tuota systeemiä ei enää käytetä uudemmissa.

Matti Heikkinen
24.08.2016, 19.17
ketju pitää olla siellä suurimmalla rattaalla kun kiinnität vaijerin vaihtajaan,vaihteiden säätö menee myös toisinpäin eli jos ketju ei nouse isommalle rattaalle löysää vaijeria ja jos ei siirry pienemmälle kiristä