PDA

Näytä tavallinen näkymä : 28" kiekon valinta hybridiin



das_rad
18.08.2016, 21.57
Uusien kiekkojen hankinta mielessä työmatka/lenkki pyörään (MTB, 10 speed) , mutta aika vähän näyttäisi olevan laadukkaampia kiekkoja tarjolla nimenomaan trekking/commuter pyöriin. Eli jos unohdetaan custom vanteet, niin kannattaako tuohon katsella tilalle ennemmin 29er vai katupyörien vanteita? 29er:ssä rataspakan sopivuus on ilmeisen hyvä, mutta mites noi karupyörien keskiöt, miten mahtaa olla MTB pakkojen yhtensopivuuden kanssa? Road-kiekot taitavat olla myös kapeampia kuin MTB-kiekot, eli kuinka kaposelle vanteelle 32mm leveät renkaat voi ylipäätään asentaa?

nure
19.08.2016, 00.33
Keskiö=napa...? Miksi täytyy olla mtb pakka, maantiepakka käy mainiosti, itsellä yhdessä ainakin D-A:n 11-21 ja toimii kuin unelma...

orc biker
19.08.2016, 12.10
Uusien kiekkojen hankinta mielessä työmatka/lenkki pyörään (MTB, 10 speed) , mutta aika vähän näyttäisi olevan laadukkaampia kiekkoja tarjolla nimenomaan trekking/commuter pyöriin. Eli jos unohdetaan custom vanteet, niin kannattaako tuohon katsella tilalle ennemmin 29er vai katupyörien vanteita? 29er:ssä rataspakan sopivuus on ilmeisen hyvä, mutta mites noi karupyörien keskiöt, miten mahtaa olla MTB pakkojen yhtensopivuuden kanssa? Road-kiekot taitavat olla myös kapeampia kuin MTB-kiekot, eli kuinka kaposelle vanteelle 32mm leveät renkaat voi ylipäätään asentaa?
29er tietenkin: leveämpiä ja vahvempia.

nure
19.08.2016, 16.06
^Tietenkin jos perustelut mutta kyllä maantiekiekot kestää aivan hyvin...

Mohkku
19.08.2016, 19.00
Hankala juttu tuo kiekkojen valinta, kun faktaa on kovin hiukasti olemassa. Veikkaan, ettei ole tuo mtb-kiekon vahvuuskaan itsestäänselvä asia. Esim. Dt Swissin valikoimassa on maantievanteiden puolella R32DB (622x18), jonka paino on 795 + 925 g. Maksimikuorma 130 kg.

Mtb osastolta kapein vanne on 1501-sarjaa oleva 622x22,5 mm. Painoa versiosta riippuen 760...860 + 880...885 g. Maksimikuorma 120 kg.

Lujuuteen vaikuttaa ilmeisesti pinnojen määrä, pinnojen paksuus, vanteen korkeus, vanteen leveys, vanteen rakenne jne. Mitään yleistyksiä ei tuosta yhtälöstä saa aikaiseksi.

Vanteen kapeus tuskin tulee ongelmaksi, 17 mm endurance-vanteita on tarjolla ja ne ovat 32 mm renkaalle sopivia. Ennemminkin tulee mieleen, kuinka leveään vanteeseen 32 mm rengas kannattaa asentaa. 22,5 mm tuntuu jo turhan leveältä.

orc biker
19.08.2016, 19.07
Lujuuteen vaikuttaa ilmeisesti pinnojen määrä, pinnojen paksuus, vanteen korkeus, vanteen leveys, vanteen rakenne jne. Mitään yleistyksiä ei tuosta yhtälöstä saa aikaiseksi.
Miksi ei saisi? Totta kai kunnon MTB-kiekko on vahvempi kuin maantiekiekko, kun ne on tehty vahvemmaksi käyttötarkoitusta ajatellen. Ei se tarkoita, että joka ikinen, mutta järkeäkin saa käyttää. Sen voi lukea tässä niin, että ensisijaisesti voi katsella MTB-kiekkoja.

Aloitusviestissä ei toki määritelty laatua. Mitä se on? Yksi laadun määritelmä on se, että tuote sopii hyvin käyttötarkoitukseensa ja tyydyttää kohtuulliset odotukset. Pitäisi siis tietää, mitä nyt haetaan: kestävyyttä, keveyttä, aerodynaamisuutta vai mitä ihmettä. Jos saan ehdottaa, niin kannattaa katsella tubeless ready -kiekkoja, joissa on vähintään 32 pinnaa. Jos ei osta mitään superkeventelykiekkoja, niin luulisi kestävän normaalissa käytössä. Sitten voi pohtia mieleisiään napoja, mutta niihinhän saa älyttömästi rahaa menemään, vaikka yhden fillarin verran. Eli budjettikin pitäisi tietää.

Mitä tulee vanteen leveyteen, niin en menisi alle 17 millin tuollaisella renkaalla. 19 voisi olla sopivin, mikä on onnekasta, koska suurin tarjonta lienee yhä siinä luokassa.

orc biker
19.08.2016, 19.19
Mikähän vika noissa vanhoissa muuten on? Sanoisin, että jos ei tubelesss kiinnosta, niin sitten voi ajella ihan tyytyväisenä vanhoilla, jos ei ole navoissa ongelmia.

Mohkku
19.08.2016, 21.36
Ainoa määritelmä taisi olla trekking-kiekko, mikä viittaa tavallista maantiepyörää tukevampaan rakenteeseen.

Mavic A319 lienee maantiekiekkojen tukevampaa päätä etenkin 36 pinnaisena. 19 millin levyisenä ihan passelin kokoinen 32 milliselle renkaalle.
https://www.bike24.de/1.php?mid=0;pgc=0;menu=1000,2,140,141;content=7

Tuo on kyllä custom-kiekko, mutta joissain liikkeissä niitä on valmiina kasattuna. CRC:ssä on vastaava palvelu, mutta siellä saa valita muutamista vaihtoehdoista itselleen sopivat. Mikä muuten on syy sulkea customit pois laskuista?

Tarkkana täytyy joka tapauksessa olla, jotta kiekot sopii omaan pyörään. Muuttujia on ainakin jarruissa ja akseleissa.

Marsusram
19.08.2016, 21.53
Jos on levyjarrut, niin maastokiekot, vannejarruilla katukiekot, yleensä. Hybridi on sen verran laaja käsite tuossa välimaastossa, että ei niille ole kauhean paljon speksattu omia kiekkoja. Sopivalla osien risteytyksellä kun saadaan aikaan tuo pyörien sekarotuinen, hybridi. Napadynamot ja napavaihteet ovat ehkä eniten hybridiin miellettävät kiekkoihin liittyvät komponentit.
Katukiekkoja on yleensä kevennetty enemmän ja levyjarrut & leveämmät takanavat ovat maastopuolelta tulleet.
Vapaarattaassa on Shimpalla road/MTB pakoille sama mitoitus, vaikka napojen leveyksissä olisikin eroja.
Maastokiekoissa uusi "lähes standardi" on läpiakseli, jonka takia joutuu käyttämään navoissa QR konversioita hybridiin laitettaessa.

das_rad
20.08.2016, 00.00
Pahoittelut alkutietojen vähyydestä, pyörän päällä on painoa aina vähintään 120 kiloa, eli kestävät kiekot olisi tosiaan hakusessa. Vanhoissa kiekoissa alkaa olemaan kulumaa jo takakeskiön laakeripinnoilla (FH-525A disc), ja keskiön/navan vaihdon hintaa laskiessa (keskiö, pinnat + työ) aloin kallistumaan uuden kiekon hankinnan puolelle. Kieroista kiekoista löytyy kokemusta edellisistä pyöristä, eli laadulla tarkoitan kunnollisilla laakereilla varustettua keskiötä (XT taso tai parempi), ja mahdollisimman vahvaprofiilista vannetta. Eli mitään valmiiksi kasattua alle sadan euron kiekkoa en ole hankkimassa. Nykiset vanteet ovat ilmeisesti Conceptin x300 tms (Focus craterlake 2.0 2012) korkeaprofiiliset double putted pinnoitetut vanteet, jotka ovat pysyneet kolmatta vuotta suorana taajamaajossa (millin/parin sivu & pysty heittoa taitaa olla takavanteessa), eli olen enemmän kuin tyytväinen nykyisiin vanteisiin, ja vähintään yhtä hyvät kiekot pitäisi saada tilalle.

Ok, eli vaikka rataspakka istuisi maantievanteeseen, niin takanavan leveyden pitää olla samaa luokkaa nykyisen kanssa - mikä viittaisi ilmeisesti 29er kiekkojen puolelle? Vai onko noi erot niin suuria, että uuden kiekona akseli ei sopisi pyörän haarukkaan? Custom kiekot ovat pois laskuista lähinnnä kiekon tilaajan kompetenssin puutteesta, ja hintavertailun hankaluudesta..

http://www.bikeroar.com/products/focus/crater-lake-cs-2-0-2012/specs

Mohkku
20.08.2016, 00.36
Eli kun pyörä painaa n. 10 kiloa, kiekkoja kuormittaa jatkuvasti vähintään 130 kg. Selkeää retkipyörä/trekking/sähköpyörä-osastoa ja tavanomaiset maasturin tai maantiepyörän/krossarin kiekot voi unohtaa.

Itse suosittelen kaikesta huolimatta hankkiutumaan asiantuntevan pyöräliikkeen juttusille ja tilaamaan customina joko Mavicin A319 tai A719 tai sitten Dt Swiss TK540 vanteet ja noihin tukevat pinnat. Navat voi olla mtb-sarjaa, vaikka kiekot ovatkin road-luokituksen alla.

http://www.mavic.com/rims/road-triathlon#
https://www.dtswiss.com/Components/Rims-Road/TK-540

Mainosten varassa olen, mutta nuo mallit toistuu keskusteluissa, kun kestävyyttä haetaan. Dt Swissillä on lisäksi sähköpyörään soveltuvia vanteita, mitkä myös pitäisi olla lujia. Pinnatkin voi olla vaikka 2,34 mm paksuja tavanomaisen 1,8...2,0 millin sijaan. Toki painoakin alkaa noista kertyä.

Bike24:n touring-osio on paras valmiiksi kasattujen valikoima, minkä olen löytänyt. Levyjarrut vaan kaventaa valinnanvaraa turhan paljon. Usein noissa on myös napadynamo.

Customina hintaa tulee n. 400 €/pari. Jos kerrot, mistä päin Suomea olet, varmaan suosituksia osaavasta liikkeestä tulee. Tietoa aiheesta ei minulla ole, mutta Turun Foxcompista olen kehuja kuullut. Eräässä liikkeessä tehdyn ensihuollon jälkeen vein kiekot Ajopyörään rihdattavaksi, jossa ne tuli kuntoon.

Marsusram
20.08.2016, 02.12
Takanapa hybrideissä on varmaankin aikanaan yleinen maastonapa, 135mm leveä pikalinkkukiinnityksellä. Maantiepyörissä oli kapeampaa napaa ja maastoon saa nyt jo vaikka 197mm leveää.. Rungon mukaan mitta, eli entisestä mallia.
Napaa valitessa voi valita joko paremmin suojattuja urakuulalaakereita tai helposti huollettavia kuppi-kartio laakereita, joita Shimano käyttää.
Jarrulevyn kiinnityksen tyyppinä 6-pulttinen on edelleen yleisin, mutta myös Centerlockia on yleisesti saatavilla Shimano navoilla varustetuissa kiekoissa.

Painavammalla kuormalla kannattaa taakse joko laittaa lisää pinnoja, 36kpl, tai kuormapyöriin suositellut vahvemmat (Alpine) pinnat.

Sopiva vanne on ontelovanne, venttiilireiän malli Presta vai Schrader, reikäluku sama kuin navassa, =pinnojen määrä. Materiaalin ja työn laatu vaikuttaa hintaan.
Vanteen heitto ei levyjarrullisessa vaikuta jarrutuskäyttäytymiseen yhtä radikaalisti kuin vannejarrullisessa.

orc biker
20.08.2016, 05.35
Pinnatkin voi olla vaikka 2,34 mm paksuja tavanomaisen 1,8...2,0 millin sijaan. Toki painoakin alkaa noista kertyä.

Päistä saavat olla paksut, mutta keskeltä on parempi olla ohuemmat. Jos ottaa 36 pinnalla, niin pitäisi kestää. Esim. tässä on varmasti vahva pinna: https://www.dtswiss.com/Components/Spokes/DT-alpine-III

nure
20.08.2016, 10.04
Kyllä esim. Revolutionit kestäneet hyvin satakiloistakin... Ei aina tosiaan tarkoita että suora tasavahva puola on vahvin.

Mohkku
20.08.2016, 13.32
Jarrulevyn kiinnityksen tyyppinä 6-pulttinen on edelleen yleisin, mutta myös Centerlockia on yleisesti saatavilla Shimano navoilla varustetuissa kiekoissa.


Centerlockiin on saatavissa adapteri, jolla tuon voi muuttaa 6-pulttiselle sopivaksi. En ole kokeillut, mutta tuskin adapteriratkaisu huonompi on kuin alunperin 6-pulttinen kiinnitys?

hannurs
20.08.2016, 17.29
Minulla on 2 pöörässä noita adaptereita käytössä koska Ashimat <3 hybridissä Ashiman omat ja 29er shimanon omat ja eipä noista ole valittamista. Toki miksei vois käyttää oikeitakin levyjä mitkä navat syö, se on jokaisen oma valinta :)

oppes
20.08.2016, 17.45
Pahoittelut alkutietojen vähyydestä, pyörän päällä on painoa aina vähintään 120 kiloa, eli kestävät kiekot olisi tosiaan hakusessa. Vanhoissa kiekoissa alkaa olemaan kulumaa jo takakeskiön laakeripinnoilla (FH-525A disc), ja keskiön/navan vaihdon hintaa laskiessa (keskiö, pinnat + työ) aloin kallistumaan uuden kiekon hankinnan puolelle. Kieroista kiekoista löytyy kokemusta edellisistä pyöristä, eli laadulla tarkoitan kunnollisilla laakereilla varustettua keskiötä (XT taso tai parempi), ja mahdollisimman vahvaprofiilista vannetta. Eli mitään valmiiksi kasattua alle sadan euron kiekkoa en ole hankkimassa. Nykiset vanteet ovat ilmeisesti Conceptin x300 tms (Focus craterlake 2.0 2012) korkeaprofiiliset double putted pinnoitetut vanteet, jotka ovat pysyneet kolmatta vuotta suorana taajamaajossa (millin/parin sivu & pysty heittoa taitaa olla takavanteessa), eli olen enemmän kuin tyytväinen nykyisiin vanteisiin, ja vähintään yhtä hyvät kiekot pitäisi saada tilalle.

Ok, eli vaikka rataspakka istuisi maantievanteeseen, niin takanavan leveyden pitää olla samaa luokkaa nykyisen kanssa - mikä viittaisi ilmeisesti 29er kiekkojen puolelle? Vai onko noi erot niin suuria, että uuden kiekona akseli ei sopisi pyörän haarukkaan? Custom kiekot ovat pois laskuista lähinnnä kiekon tilaajan kompetenssin puutteesta, ja hintavertailun hankaluudesta..

http://www.bikeroar.com/products/focus/crater-lake-cs-2-0-2012/specs

Ei tuo paino ole mikään olennainen asia. Itse aloitin reilut puolitoista vuotta sitte fillaroinnin 125 kiloisena. Mietin silloin kuinka mahtaa tuolloin hankkimani Spessun fitness / hybridi kestää (nyt kun tiedän 28 pinnisena semi-radiaali pinnattuna) allani. Myyjä ja konsulttinani toiminut kaveri totesi, että "no problem" kunhan kiekot käydään kunnolla läpi. Kaveri tarkasti kiekot ja kiristi pinnat. Noilla tuli ajeltua 3000km ja vieläkin ovat luotisuorat. Ukko laihtui tuossa puuhassa ~50kg. Nyt on alla Mavicin (319) vanteet kun alkuperäisestä etuvanteesta luovutti keskiö/laakerit.

Juputti
22.08.2016, 13.16
Täällä kun on ollut puhetta vanteista ja niiden mitoista, niin kysyn tähän kohtaan miten leveän renkaan voi laittaa 622-17 vanteelle? Tällä hetkellä käytössä 37mm leveät renkaat ja olisi halua tuosta vielä leventää jopa sinne 2" asti ( mahtuu pyörimään haarukassa), joutuuko uusimaan vanteet jos haluan 50mm leveät renkaat käyttööni?

orc biker
22.08.2016, 13.19
Täällä kun on ollut puhetta vanteista ja niiden mitoista, niin kysyn tähän kohtaan miten leveän renkaan voi laittaa 622-17 vanteelle? Tällä hetkellä käytössä 37mm leveät renkaat ja olisi halua tuosta vielä leventää jopa sinne 2" asti ( mahtuu pyörimään haarukassa), joutuuko uusimaan vanteet jos haluan 50mm leveät renkaat käyttööni?
Omana rajanani pidän 2,25":aa 19 millin vanteelle. Se menee minusta ihan ok ja normaalisti, voisi sanoa. Eli varmaan tuo 2" olisi aika vastaava 2 mm kapeammille. ETRTO:n taulukon mukaan 50 mm olisi levein suositeltava 17 millin vanteelle.

Juputti
22.08.2016, 13.28
Eli varmaan tuo 2" olisi aika vastaava 2 mm kapeammille. ETRTO:n taulukon mukaan 50 mm olisi levein suositeltava 17 millin vanteelle.

Hieno juttu, täytyy alkaa katselemaan uusia renkaita. Kiitoksia avusta!