PDA

Näytä tavallinen näkymä : Runkoja 1" kaulaputkelle



maanma
01.08.2016, 16.19
Löytyykö vielä uusia runkoja, joihin 1" kaulaputki sopii :seko:

Alu olisi materiaalitoive. CroMo voi tulla kyseeseen. Mieluusti euroopasta.

Tavoite olisi siirtää Ultegra 600/6500 osat Cannondale Multisport 1000:sta, jonka vaakasuunnan runkoputki on pettänyt satulan juuresta.

Myös (vähän) käytettyjä saa vinkata, mutta rungon pitäisi olla mieluusti reilusti 2000 luvun puolelta. N. 190cm kuski.

marco1
01.08.2016, 16.27
Planet-x:llä on jotain sekalaisia tarjousrunkoja/runkosettejä nettisivuillaan, sieltä voisi vilkaista.

Edit. Tuosta ekasta viestistä en oikein saa kiinni mitä halutaan: Mahdollisimman halvalla pyörä ajoon, aikakauteen sopiva runko keulan kaveriksi tai jotain muuta?

maanma
01.08.2016, 22.02
Saada aikaan samantasoinen fillari vanhoja osia hyödyntäen. Mm. kuitukeula olisi tuossa rikkoutuneessa. Se oli laadukkaalla alu CAAD3 rungolla.

viivi
04.08.2016, 19.25
Entäs tällainen adapteri?
https://www.sjscycles.co.uk/headsets/proline-headtube-adaptor-converts-1-18-inch-to-accept-1-inch-headset-fork/

Se avaisi täysin uusia ulottuvuuksia rungon valinnan suhteen. Onko kellään varmaa perimätietoa systeemin toimivuudesta?

marco1
04.08.2016, 20.10
Saada aikaan samantasoinen fillari vanhoja osia hyödyntäen. Mm. kuitukeula olisi tuossa rikkoutuneessa. Se oli laadukkaalla alu CAAD3 rungolla.
No ei tuu isoa vahinkoa jos vaihtaa keulankin, taitaa olla samaa sarjaa tuo omakin runko vai olisko peräti CAAD4. Nykyiset kuitukeulat on muuten hiivatin paljon parempia kuin Timet mitä noissa oli, omassa vaihdettu toisen merkkiseen.

maanma
05.08.2016, 08.41
marco1 Näin varmaan on. Tämä vaihtoehto ei ole poissuljettu.

Adapteri vaikuttaa kiintoisalta. Crescentin valikoimista näyttäisi löytyvän pyöriä tuolla vanhalla stemmi kiinnityksellä. Löytyy tietty myös halpamerkeistä, mutta varsinaisia alumiiniankkureita ei nyt ollut hakusessa.