PDA

Näytä tavallinen näkymä : Kaamanen



Jurpu
08.06.2016, 13.14
Pitäisi lähteä kaamaseen syyskuussa riekostamaan ja Aattelin minkämoiset alueet siellä on maastopyöräilyn suhteen ? Onko kukaan pyöräillyt tuolla suunnalla? Pääsisi pitemmälle kuin jalan.

Markku Liitiä
08.06.2016, 13.23
Eihän sieltä kovin pitkä matka ole Kalvoaiviin. Siellähän on hienoja mönkkäriuria pyörälläkin ajettavaksi. Lähtee vaikka Mieraslompolosta alkavaa uraa koilliseen. Riekostajana et varmaan ole kovin herkkä eksymään?

jannevaro
08.06.2016, 13.54
Tämmöseen olen törmännyt:
http://utsjoenmtbreitit.weebly.com/reitit.html

JackOja
08.06.2016, 13.54
Kaldoaivi on vähän kaukana jos se riekkolupa on jo hankittu Kaamasen pienriista-alueelle (http://www.eraluvat.fi/media/kartat/pienriistakartat2015/lappi/1607_a3_2.pdf).

En ole kovasti perehtynyt, mutta olen joskus kartoista katsellut, että jonkinlaista päiväretkiajelua saisi tarvittaessa aikaan metsäteillä ja niiltä jatkuvilla mönkijäurilla. Lisäksi poroaitojen vieressä menee lähes aina jonkinlainen ura.
Iijärven tienookin houkuttelisi. Pakostakin sielläkin on "polkuja" vaikkei kartoissa paljoa näy.

Markku Liitiä
08.06.2016, 14.32
Auto, Jack, auto!

Ei kai Jurpu Espoosta Kaamaseen bussilla pyssy selässään ja maastopyörä repussa matkusta? Kaamasen kievari - Mieraslompolo 39 minuuttia autolla fillari kyydissä, sanoo googlemapsin reittihaku.

JackOja
08.06.2016, 14.41
No mä ajattelin että se metästys olis se juttu... siis fillarilla metsästämään. Turha sinne Kaldoaiviin on lähteä jos se lupa ei sinne yllä.

Jurpu
08.06.2016, 14.42
Joo autolla mennään ja perillä siellä on mökki. En oo tuola ennen ollut niin lähinnä ajattelin minkämoista maastoa tuo tunturialue on että pääseekö siä nakkirenkailla miten.

Jurpu
08.06.2016, 14.43
Se lupa-alue on todella iso.

JackOja
08.06.2016, 14.53
Kyllähän sitä jonkinlainen ura pitää nakkikumille olla. Ja jos onkin ei se kuitenkaan mene juuri sinne mihin sinä haluat.
Kartallahan ei paljon mitään poluntapaista ole Kaamasen pienriista-alueella. Sitäpaitsi Kaamasen alue on lähinnä pöheikköä eikä tunturia.

Fillari voi olla sulle ihan kohtuullinen riesakin jos tarkoituksena on metsästää. Sitä pitää retuuttaa mukana tai jättää jossain vaiheess johonkin ja sitten on pakko tulla hakemaan se samasta paikasta.
Eri asia on jos on tarkoitus pitää tappovapaa päivä ja ajella vaikka fillarilla. Sittenhän sää voit mennä vaikka mihin.

Jurpu
08.06.2016, 15.14
Tunturiin nimenomaan mennään eikä mettään��
Tarkoitus olisi siirtyä kauemmaksi tieltä ja asutusalueilta jossa linnut on ja sit jättää pyörä sinne ja koira hakuun.
Yleensä missä ollaan oltu ni aamulla hirveä patikointi hyville alueille. Joskus oltu Ruotsissa ja menty kopterilla pelipaikoille. Viime vuonna olin Enontekiöllä ja sielä ois päässyt pyörällä hyvin.

lai
08.06.2016, 19.29
Sori oli ihan pakko:
Kauheessa kiireessä Kaamasen tiellä
lähteellä Masa joi kauhasta
Sillä sen täytyi taas kapseli niellä
kun vaivasi niin eturauhasta

Matsonni lausui 'on lahonnut kölisi'
ikämiesryhmä tää pirssissä mölisi
Sitten jo mentiin ja penkka vaan pölisi
matkalla pohjoiseen

thm
08.06.2016, 20.27
Niin, kuten JackOja jo mainitsi, niin avotunturiinhan tuolla Kaamasen alueella ei pääse. Lähinnä matalakasvuista koivumetsää, jänkää ja mäntymetsää on luvassa. Pyörää raahaisin mukana lähinnä jossain Jottijärven suunnalla. Maastotie sinne lähtee Petsikolta Utsjoen kunnan puolelta, mutta se menee jossain vaiheessa Kaamasen pienriistan metsästysalueelle. Lyhyitä polkuja ja tienpätkiä löytyy kyllä ympäriinsä, mutta en usko, että maastopyörä ainakaan helpottaa hommaa. Iijärven tietä voi tietty painella pyörällä.

Seuraavat luvat sitten Kaldoaivin tai miksei Muotkatunturinkin metsästysalueelle, niin silloin voi hyödyntää fillariakin ihan eri tavalla.

Jurpu
08.06.2016, 20.33
^ joo niinhän se taitaa olla. Ei avotunturia ni jääköön fillari kotio.