PDA

Näytä tavallinen näkymä : Dahon taittopyörät, saako Suomesta enää mistään?



tarakka
22.05.2016, 00.11
Dahonia saa toki netistä, mutta ei suositella ostamaan sieltä, kun takuu vaatii että jälleenmyyjä säätää pyörän ennen käyttöönottoa. Ja haluan tietysti koeajaa ensin!
Dahon.fi sivuilla on vain vanhentunutta tietoa jälleenmyyjistä, nähtävästi päivitetty viimeksi 2011.
Googlasin, eikä kukaan listan jälleenmyyjistä ollut enää oikeasti jälleenmyyjä.

Haluan siis hyvän 20 tuumaisen Dahonin, en Bromptonia tai Terniä.
Onko mun siis mentävä Hollantiin tms. ostamaan se? Onko kellään kokemuksia tai neuvoja, miten toimia? Tai onko kellään hyvää myynnissä?
Euroopan Dahonit valmistetaan käsittääkseni Bulgariassa, Ternit taas jossain Kaukoidässä. Tämä on yksi syy miksi haluan Dahonin, enkä Terniä, jota kyllä täälläkin tarjolla. Ovat toki aika samanlaisia, firmat erosi joskus lakiriidan takia.

nure
22.05.2016, 10.06
Mitähän eroa on Bulgarialla ja Kaukoidällä? Ymmärrän koeajon tarpeen mutta mitähän tuossa takuussa ja säätämisessä sellaista ettei voi ostaa netistä?

tarakka
22.05.2016, 11.37
Mitähän eroa on Bulgarialla ja Kaukoidällä? Ymmärrän koeajon tarpeen mutta mitähän tuossa takuussa ja säätämisessä sellaista ettei voi ostaa netistä?
No jos täällä Suomessa ei ole virallista jälleenmyyjää, niin missä sen Dahonin takuun saisi voimaan?
Jos sinulla on vastaus, niin voisitko kertoa sen. Minä kysyn, koska en tiedä ja kaipaan vastausta.

Gulliver
22.05.2016, 13.21
Tässä parit alan huiput ja vilkaisu pyörälyn tulevisuuteen.

Jos asuu keskustassa, ajaa parin kilemetrin työmatkajoa kesällä, sekä ei halua pienessä velkalossaan säilyttää
isoa pyörää olohuoneessa. olisi joku näistä oiva hankinta.



https://www.youtube.com/watch?v=B-sJJQcDcRg

Olli L
22.05.2016, 18.48
Espoon Leppävaarassa on yksi Vitesse 3-v ollut pitkään (2-3 v?) kaupan ikkunassa. http://www.elisanet.fi/leppavaaran.urheilu/index.html

En minäkään kyllä ymmärrä, miksi tuo Terinit ei kelpaa.

nure
22.05.2016, 20.08
En siis ymmärrä että mitä sellaista "Säätöä" moisessa voi olla että takuu raukeaa? Toisaaltaan, en vielä tähän mennessä yhdessäkään pyörässä ole takuuta tarvinut.

tarakka
22.05.2016, 21.50
Tässä parit alan huiput ja vilkaisu pyörälyn tulevisuuteen.

Jos asuu keskustassa, ajaa parin kilemetrin työmatkajoa kesällä, sekä ei halua pienessä velkalossaan säilyttää
isoa pyörää olohuoneessa. olisi joku näistä oiva hankinta.


Wow, tuo keltainen hiilikuitu Hummingbird! Ei vielä tuoteta, mutta liityin listaan, joka heillä on kiinnostuneille. Maksaa varmaan paljon, mutta kyllä auton hinnalla saa varmaan jo monta.
Sitä ennen voisi Dahonilla mennä. Kiitos Leppävaara vinkistä myös Olli.

tarakka
22.05.2016, 22.04
En minäkään kyllä ymmärrä, miksi tuo Terinit ei kelpaa.

Tern takaisinkutsuja runkovikojen vuoksi: http://www.bicycleretailer.com/recalls/2016/04/26/tern-expands-recall-some-bikes-over-frame-concerns#.V0HzWNBORpU

Ei vakuuta, vaikka ei koskisikaan Suomessa myytäviä malleja.

Sisu
22.05.2016, 22.12
Noita Ternin malleja ei edes myydä Suomessa. Kannattaisiko edes tutustua merkkiin, ennen kuin sen hylkää??

nure
23.05.2016, 07.21
Kaikillahan takaisinkutsuja tulee, kertoo vastuullisuudesta osittain.