PDA

Näytä tavallinen näkymä : Voimansiirron + rattaiden vaihto -90 luvun maastopyörään



TimoFil
20.04.2016, 10.33
Vinkkejä kaipailen -97 Cännäri F900 remonttiin. Eli tarkoituksena olisi vaihtaa takapakka, ketjut sekä ainakin pari eturatasta. (tod. näk koko setti eteen myös). Kulumaa on tullut, nykyiset osat ovat suurilta osin lähes alkuperäiset.

Nykyinen takapakka on 8-lehtinen (11, 30 hampainen, en muista mallia) sekä edessä on CODA 300 22/32 sekä 42 hampaiset rattaat.

Kysymykseni liittyy lähinnä siihen pystyykö 8-lehtisen takapakan vaihtamaan ongelmitta 9-lehtiseen, kunhan uusii takavaihtajavivun samalla? käsittääkseni asiaa hieman tutkineena tämä onnistuisi. Lähinnä mietityttää se että pitäisikö myös itse takavaihtaja vaihtaa, kun rattaiden määrä lisääntyy yhdellä sekä se, että toimiiko uusi vaihdevipu vanhan vaihtajan kanssa. Osasarjat ovat tällä hetkellä vanhat XT-sarjan vivut sekä vaihtaja.

Lisäksi jos uusii takapakan, sopiiko se vanhaan napaan kiinni? Nykyinen napa on LX:n kullattu (ilmeisesti uusi SLX sarjaa vastaava).

Olen katsellut verkkokaupoista osasarjoja, lähinnä SLX sarjaa 9-lehtisenä sekä siihen sopivia ketjuja ja eturattaita. Mistä tämän pystyisi varmistamaan sopiiko uudet SLX osat vanhan kokoonpanon kanssa? kokeilemalla tietysti, mutta en haluaisi säätää verkkokauppatilausten kanssa. Vinkit tähän liittyen olisi tervetulleita!

nure
20.04.2016, 19.24
Mikähän noiden Codan kampien pulttijako on? Kannattaa uusia ja myös keskiölaakeri samalla varsinkin jos on orkkis, nelikanttiin aika vaikea kunnon kampia löytää helposti.
Ysi menee kasin vapaarattaalle, vivut menee uusiksi ja vaihtajan uusiminen ei kovin kallis osa enää tuossa vaiheessa ole.

orc biker
20.04.2016, 20.15
Vaihtaisin saman tien kymppiin. Tai no, riippuu miten arvokkaita osia aikoo ostella. Käytännössä tuo 10 tarkoittaa jotain vähintään Deorea. Uusi Hollowtech II -keskiö, kammet, ketjut, takapakka, vaihdevipu. Kannattaisi ehkä samalla vaihtaa myös takavaihtaja, vaikka kapasiteetista riippuen kai se vanhakin voisi mennä. Minä en pitäisi noin vanhaa vaihtajaa, vaikka se toimisikin yhteen, koska miksi pilata ihan uutta nykyaikaista tuntumaa ikivanhalla vaihtajalla, joka tuskin vaihtaa uutuuden napakasti enää. SLX Shadow Plus vaihtaja on jotain 40 €.

BB Holland
20.04.2016, 20.19
Eturattaat on mahdollisesti 94/58 mm jaolla, 5 pulttia. Ihme kyllä noihin saanee rattaita vielä, esim Bike24.sta

http://i254.photobucket.com/albums/hh113/BopperKat/98.jpg (http://s254.photobucket.com/user/BopperKat/media/98.jpg.html)

Sinänsä vasenta vipua ei olisi pakko laittaa vaihtoon, tietysti jos haluaa samanlaiset. 9-osien saatavuus heikkenee koko ajan, viimeksi XT:n vivut olivat loppu kun etsin. Sikäli 10-vaihteisiin siirtyminen olisi hyvä ajatus, samalla vaivallahan tuo menisi.

missile
20.04.2016, 20.24
Näh, ysit vaan ja ajaa niillä sen seuraavan 19 vuotta. Tai niin kauan kun kestää. Sit voi suorilta vaihtaa 33 lehtiseen takapakkaan.

BTW tää on muuten täysin asiaton viesti :)

TimoFil
25.04.2016, 10.21
Codan kampien pulttijako on 5. Joo, se taitaa olla isompi remontti sitten tulossa, kiitoksia vinkeistä. Mitenhän tuohon vanhaan runkoon pystyy 10-lehtisen sijoittamaan? riippuu tietysti navan leveydestä, sekin menee uusiksi ja samalla tod.näk. vanne ja pinnat. Käytännössä siis mitä tulkistin niin jos varman päälle haluaa ottaa, niin kaikki paitsi etuvaihtaja ja xt:n vivut kannattaisi vaihtaa.

orc biker
25.04.2016, 11.04
Muistelen, että 10 tai 8, niin sama leveys. Googletapa ja kerro meille, muistinko oikein.

BB Holland
25.04.2016, 12.01
Standardinapa = Shimanon 8/9/10/11 napa (maastossa). Minimivaihto, oikea vipu + pakka + ketju. Eturattaista riippuu loput. Joko vaihtaa pelkästään ne tai sitten kammet ja keskiö myös. Tuolla pulttijaolla voi olla hankala löytää 10-ketjulle suunniteltuja eturattaita, mutta kapeampi ketju mallaa useimmiten paksummillakin eturattailla.

TimoFil
27.04.2016, 13.44
Joo samaa mietin tässä, että 10-ketjulle voi olla hankala löytää eturattaita. Nuo BB Holland laittamasi rattaat näyttäisivät erityisesti soveltuvan fiksiin sekä 2-speed systeemeihin. En ainakaan heti löytänyt saitilta kokoonpanoa, joka kattaisi kaikki kolme eturatasta. Ehkä helpommaksi siis menee jos uusii keskiön + kammet samalla, ja kampien mukanahan oletetusti tulee myös rattaat?

BB Holland
27.04.2016, 15.38
Yleensä kampiin kuuluu rattaat. Jos rattaiden koko yhtään muuttuu etuvaihtajaa voi joutua säätämään kovastikin, tai sitten ei. Samoin jos keskiön pituus muuttuu. Takavaihtaja unohtui minimivaihtolistaltani.