Kirjaudu sisään

Näytä tavallinen näkymä : Nojapyöräilyn PM-kisat Nokialla elokuussa 2016 - maantiepyöräilijät mukaan !



Pexi
24.03.2016, 12.46
Recumbent Racing Finland ry järjestää maailmanhistorian ensimmäiset nojapyöräilyn Pohjoismaiden mestaruuskilpailut elokuun ensimmäisenä viikonloppuna Nokian renkaiden testiradalla Nokialla.

Tapahtumaan voi osallistua myös tavallisella polkupyörällä, jos tallissa ei (vielä) ole nojapyörää. UCI:n hyväksynnän perään ei huudella ja aika-ajotangonkin saa vapaasti pultata paikalleen. Ei-nojapyörille järjestetään tuloksissa oma luokkansa (ei PM-arvoa kuitenkaan!). Kilpailuun osallistuminen ei vaadi minkään seuran tai järjestön kilpailulisenssiä.

Ohjelmassa on


200 m lentävän lähdön sprintti (lauantai)
tunnin aika-ajo (lauantai)
6 tunnin aika-ajo (sunnuntai)
12 tunnin aika-ajo (sunnuntai)


6 ja 12 tunnin matkat ajetaan yhteislähtönä, radalla ovat siis samaan aikaan kummankin matkan kilpailijat. Kilpailu on luonteeltaan henkilökohtainen aika-ajo, ITT, individual time trial, joten tarkoituksellinen peesaaminen tai järjestäytynyt joukkueajo ei ole sopivaa.

Osallistumismaksu on heinäkuun 15. saakka vain 40 euroa ja se kattaa kummankin päivän kilpailut.

12 tunnin ajossa nopeudet ovat tyypillisesti (aiemmin järjestetyissä SM-kisoissa) olleet 15-60 km/h, joten mukaan mahtuu ja mukaan toivotaan monenlaisia ja monentasoisia polkijoita. Mukana on paljon muitakin kuin tosikilpailijoita, moni kilpailee vain itseään vastaan. (Nojapyöräilijäthän ottavat asiat rennommin ihan luonnostaan :p.)

Nokian renkaiden testirata on noin 1,8 km pitkä ja lähes tasainen. Tietääkseni tämä tapahtuma on ainut pyöräilykilpailu tällä radalla ja samalla tietysti ylipäänsä yksi harvoista suomalaisista rata-ajotapahtumista, yksi harvoista mahdollisuuksista päästä ajamaan pitkäkestoinen suoritus turvallisessa, muulta liikenteeltä vapaassa ympäristössä.

Lisätietoja ja ilmoittautumisohjeita löytyy sekä omilta sivuiltani: http://teamheimonen.com/fi/nrc2016/ että seuran virallisilta sivuilta: http://rrfi.fi/nrc16/

Älä jätä tätä tilaisuutta käyttämättä, tule tekemään suomalaista - ei kun pohjoismaista - pyöräilyhistoriaa!

/Pexi

PS. Ilmoittaudu ajoissa eli nyt heti, ajoituschippejä on vain rajallinen määrä.