Näytä tavallinen näkymä : Raleigh Revenio Carbon 1 Road Bike 2015
En löytänyt aihetta edes kyseisestä merkistä yhtä lukuunottamatta, joka sekin koski hobbyhallin maahantuomia Raleigheja.
Syksyllä alkoi jo kuume hieman parempaan fillariin, mutta talven tullessa päätin vielä viivyttää päätöstä jos innostus lopahtaisikin. Nyt kuitenkin hakusessa 1000€+ hintaluokan maantiepyörä pääasiallisesti 10-40 km matkoihin. Kokemusta lajista normaalia suomalaista enempää ole, joten myös muut vinkit tervetulleita.
Katselin pyöräkauppoja netistä ja löysin kaksi mielestäni potentiaalista ehdokasta:
Raleigh Revenio Carbon 1 Road Bike 2015
-Tässä olisi vielä mojova alennus
http://www.chainreactioncycles.com/fi/en/raleigh-revenio-carbon-1-road-bike-2015/rp-prod139009
Radon Ignite Ultegra
http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-ignite-ultegra-*opening-deal*-465323/wg_id-6668
Myös rungon koko jäi hieman askarruttamaan. Tarkoitetaanko rungon koolla siis CC ja CT, noin yleisesti? Olen 180cm ja sisäjalka 82cm, mutta sain eri mittareilla tuloksia 54cm ja 56cm väliltä.
Kiitos!
Radonissa ultegran 11speed palikat jotka on hyviä.
Ottaisin ite radonin jos vaa alumiinirunko miellyttää.
Toi olis noin 400 kalliimpi eikä ekan ajokauden jälkeen tulis hiilaripäivitys mieleen (http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-sage-carbon-ultegra-465343/wg_id-111).
Olet nähdäkseni pitkäselkäinen, itellä omat mitat 175/86 (pitkäjalkainen) ja canyonin koko on S/52.
Juu, noista Radon. Kyllä alurungolla tulee toimeen, ei se halvoille hiilarirungoille paljoa häviä. Koko on hieman ongelmallinen jos ei pääse testaamaan jos ei ole ko. kaltaisista pyöristä kokemusta, 56 voi olla ok, itse saman mittaisena sillä koolla ajanut mutta +54:stä löytynyt sopivia.
Kävin tänään pyöräliikkessä kokeilemassa Trekin 54cm ja 56cm, joista jälkimmäinen tuntui paremmalta. Myyjä suositteli myös varaamaan 1500-2000€ harrastuksen aloittamiseen, joten täytynee hilata budjettia hieman ylöspäin. Mihin vuodenaikaan alennusmyynnit yleensä osuvat vai olenko jo myöhässä?
Kävin tänään pyöräliikkessä kokeilemassa Trekin 54cm ja 56cm, joista jälkimmäinen tuntui paremmalta. Myyjä suositteli myös varaamaan 1500-2000€ harrastuksen aloittamiseen, joten täytynee hilata budjettia hieman ylöspäin. Mihin vuodenaikaan alennusmyynnit yleensä osuvat vai olenko jo myöhässä?
Jos itse olisin myymässä maantiepyöriä, niin nyt ei ainakaan olisi alennusten aika.
Asfalttia harjataan jo puhtaaksi. Nyt ei enää tingitä, vaan ladotaan taaloja tiskiin ja lähdetään polkemaan :)
noniinno
12.03.2016, 14.22
Tuossa hyvä laite. Jos Sora ahdistaa, niin päivitys ei hirveitä maksa. Raami on päivittämisen arvoinen. Itse pidän tuosta Sorasta kun kahvat sopivat omaan käteeni. http://www.wiggle.co.uk/felt-f7-2015-road-bike/
Tuossa on esim. tubeless-ready kiekot vakiona, mikä on maantiekiekoissa mukava ominaisuus.
Tuossa hyvä laite. Jos Sora ahdistaa, niin päivitys ei hirveitä maksa. Raami on päivittämisen arvoinen. Itse pidän tuosta Sorasta kun kahvat sopivat omaan käteeni. http://www.wiggle.co.uk/felt-f7-2015-road-bike/
Tuossa on esim. tubeless-ready kiekot vakiona, mikä on maantiekiekoissa mukava ominaisuus.
Muuten vaikuttaa mainiolta, mutta koko taitaa jäädä vähän liian pieneksi..
noniinno
12.03.2016, 16.00
Tuo voisi hyvinkin olla käypänen, minusta nuo wigglen taulukot suosittelevat turhan pitkiä runkoja. Mutta en ota vastuuta...
Edit: olikin jo myyty. Aamulla oli vielä kaupan. Olisikohan joku foorumileaisia poistanut..
Olen nyt jonkin aikaa tässä pyöritellyt eri vaihtoehtoja sekä sivustoja ja olen päätynyt kyseiseen pyörään:
http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-ignite-light-ultegra-*opening-deal*-465355
Mielessäni kävi myös jone1 ehdottama http://www.bike-discount.de/en/buy/radon-sage-carbon-ultegra-465343/wg_id-111
, mutta mielestäni näillä ei ole suurta eroa.
Viimeiset mielipiteet otetaan vastaan! :)
Ota se hiilari vaan. Iskee kuitenkin se hiilaripäivitys mieleen kun tarpeeksi kattelet noita "alurungon hitsisaumoja":)
Jokainen saa harrastaa sen hintaisella kalustolla kun katsoo tarpeelliseksi. Jolekin 500 ekun pyörä on ok , joku haluaa 5000 ekun fillarin.
On se kumminkin parempi kun työntäis rahat vaikka baariin. Ei tolla parilla tonnilla montaa rallia baarissa vedä.
noniinno
12.03.2016, 19.00
Viimeisen 15vuoden baari-iltoihin on mennyt n. 150€... Mutta ota se hiilari, kerran se kirpaisee ja ei jää mitään hampaankoloon. Nuo Feltin F-sarjan kuiturungot on hienoja ja alesta saattaa löytyä edullisestikin. http://www.bikeshop.fi/Felt_F5_2015/ekauppa/pFEF515/&listpos=12
Itse ostin Felt Z7 marraskuussa Wiggleltä -45% alella hintaan 840,-. Sora osasarjalla. Pikkuhiljaa alkaisi kiinnostaa päästä ajamaankin.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.