Näytä tavallinen näkymä : Käytetty vs uusi ensimmäiseksi kunnon pyöräksi
Jupe1986
09.08.2015, 10.12
Tekisi mieli hommata vähän parempaa pyörää. Nyt olen ajellut 10v vanhalla pyörällä (http://www.marvil.fi/fi/products/mtb/giant_step.html) tuollakin näyttää pääsevän yllättävä hyvin, mutta vauhtia hidastaa kiinni jämähtänyt etuiskari (varmaan toimii paremmin jäykkänä :D). Lisäksi pelottaa nykyisen pyörän kestävyys. Ajot on pääasiassa pururataa ja pienempiä polkuja joissa juurakkoa ja kivikkoa.
Uusista houkuttaisi esim: http://www.radon-bikes.de/en/bikes/mountainbike/marathontour/skeen-29/skeen-29-80/
Käytettynä olisi mynnissä esim: http://www.fillaritori.com/index.php?/topic/54816-myydään-cube-ams-pro-100-k24/ (tuolla jonkin verran jo ikää, mutta ilmeisesti hyvä pyörä)
Eli siis kysymyksenä kannataako käytetty (varsinkaan noin vanha) vai meneekö ajoaika todenäköisesti huoltamiseen?
Jami2003
09.08.2015, 10.40
No noita kahta pyörää ei voi verrata samana päivänäkään. Toinen on jo melkein kymmenen vuotta vanha 26" täpäri ja toinen moderni 29er.
Oma mielipiteeni on että jos rahat riittää radoniin niin ehdottomasti se. Jos ei riitä niin ei siinäkään tapauksessa noin vanhaa käytettyä. Kyllä käytetynkin olisi hyvä olla vain pari vuotta vanha että voi edes rungolla olettaa olevan elinvuosia edessä. Ton ikäisessä käytetyssä voi lähteä siitä että kaikki orkkis osat on pian vaihdettava.
Toinen juttu on tuo rengaskoko. 26" maasturit on suunnilleen poistuneet markkinoilta ja ainakin se vaikuttaa jälleenmyyntiarvoon. Omasta mielestä 29er hakkaa ajettavuudessa mennen tullen 26" mutta ei nyt tälle anneta liikaa arvoa ettei mene eipäs juupas kiistelyksi.
Toi skeen on erittäin kova täpäri hinta laatusuhteeltaan sekä saanut hyviä arvioita ja suosittelen kyllä sitä kovasti vaikkei ko pyörää mulla olekkaan.
Jupe1986
09.08.2015, 11.51
Tällä hetkellä käytetty houkuttaisi, koska nyt ei ole 1800€ pyörään laittaa. Nykyisellä pyörällä menee into ajaa koska selkä ei kestä jäykällä alumiinirunkoisella rymistelyä. Tottakai mielessä on myös, että kuinka paljon parempi kunnon pyörällä olisi ajaa (en ole ikinä kunnollista pyörää kokeillut).
Lähetetty minun A0001 laitteesta Tapatalkilla
Jami2003
09.08.2015, 12.55
No tossa on esim huomattavasti järkevämpi käytetty jolla ajaa varmaan vielä vuosia:
http://www.fillaritori.com/index.php?/topic/54643-Kona-heihei-2014-19"#entry112979
Jupe1986
09.08.2015, 13.09
En nopealla googletuksella löytänyt rungon sopivuutta. Olen 188 pitkä. Onkohan 19" sopiva?
Lähetetty minun A0001 laitteesta Tapatalkilla
Jami2003
09.08.2015, 13.40
Oke. No sitten on kyllä pieni. Joku 21-22 tuumainen ois varmaan sopiva..
Lähetetty minun H30-U10 laitteesta Tapatalkilla
Aflakorppi
09.08.2015, 14.16
Jos olet ensikertalaisena ostamassa pyörää, niin kyllä uusi voittaa käytetyn. Todennäköisesti sinulla ei ole tietotaitoa tarkistaa käytettyä pyörää ammattilaisen ottein, joten jotain ikävää saattaa aina löytyä.
Siinä vaiheessa kun alat uusimaan voimansiirtoa, tekemään iskariremonttia, oikomaan vannetta, niin kadut sitä mikset ostanut uutta. Poikkeus tietysti vahvistaa säännön.
Käytettyjen maastureiden markkinoilla on tällä hetkellä melko suuri mahdollisuus iskeä kätensä ulosteeseen, koska rengaskokoja on tullut neljän vuoden aikana kaksi lisää (+ läskivariaatiot) ja juuri nyt myös akselistandardit käyvät läpi jonkinlaista muutosta (esim. uudet Boost-leveydet). Runko ja keula ovat pyörän isoimmat ja arvokkaimmat osat joiden tulisi olla mahdollisimman pitkälle omaan käyttöön ja mieltymyksiin sopivia sekä toisaalta riittävän yhteensopivia ja ajanmukaisia lähitulevaisuudessa. Erityisesti nuo vaikuttavat niissä "kunnon pyörissä", joihin valmistajat lisäävät uusimpia standardeja ensimmäisenä.
Toki uusikin pyörä voi edustaa esim. akseliyhteensopivuudeltaan "vanhaa liittoa" mutta uuden hankkimalla on ainakin jotain perusasioita kunnossa. Toki saman asian voi kääntää niin, että nykyiset uudet pyörät edustavat vaan vuoden 2015 muotivirtauksia. Sitä ei voi tietää mitä uusia standardeja valmistajat tuputtavat 2017 mallistossa, joten yhteensopivuuksia ei kannata miettiä liian pitkälle. Ja kuten Aflakorppi mainitsi, sitä oikeaa tai edes jollain mittarilla parasta ostosta varten täytyy viettää useita pitkiä iltoja Googlen parissa, jos ammattitaito ja tietämys ei kata tarjontaa.
Jami2003
09.08.2015, 16.55
Tuohon kun lisätään Saksalais kauppojen erittäin agressiiviset hinnoittelut tässä vaiheessa 2015 malleille mitkä säteilee myös kivijalka kauppoihin, käy niin että se moderni pari vuotta käytetty on maksimissaan pari sataa halvempi kuin uusi missä todennäköisesti jo parissa vuodessa on muutamat komponentit parantuneet vaikka samaa tyyppiä olisivatkin.
Ja sitten vielä pitäisi tosiaan löytää oikean kokoinen.
Eli kyllä täytyy hetken mietittyä antaa myös ääni uudelle.
Käytettynä olisi mynnissä esim: http://www.fillaritori.com/index.php?/topic/54816-myydään-cube-ams-pro-100-k24/ (tuolla jonkin verran jo ikää, mutta ilmeisesti hyvä pyörä)
Eli siis kysymyksenä kannataako käytetty (varsinkaan noin vanha) vai meneekö ajoaika todenäköisesti huoltamiseen?
Vaikeapa tuosta on sanoa näkemättä ja huoltohistoriaa tietämättä. Tuo alkaa olla jo sen verran iäkäs, että missähän kunnossa on linkuston laakerit eli onko niitä vaihdettu ja milloin. Onko iskareita huollettu milloin jne. jne. Iskarienkin huoltoon palaa äkkiä parisen hunttia ja laakerienkin vaihtoon ainakin useampi kymppi.
Tuo Skeen on toki hyvä pyörä, mutta aika kisainen. Jos et kisakireää kampetta tarvitse niin katsoppa esim. Canyon Nerveä. Siinä on hyvä yleiskone.
Jos tosiaan hakee hyvää käytettyä niin ei mielestäni noita 26" kannata hyljeksiä, kymmeniä vuosia niillä ajeltu ja yhtäkkiä niinstä muka tulee täysin kelvottomia?
Veikkaan että esim. noita välikoon pyöriä enää viiden vuoden kuluttua ole lainkaan markkinoilla ja tilalla jokin uusi ja ihmeelinen.
Jami2003
10.08.2015, 17.23
Toki näin mutta kannattaa käydä testaamassa eri rengaskoon pyöriä ennen ostoa. Esim allekirjoittaneen xc käytössä 29er jäykkäperä on niin järkyttävästi parempi, nopeampi ja mukavampi ajaa että ennemmin ajaisin al 29er pilipaliosa pyörällä kuin hiilikuitu hitec 26:sella.
J.Kottenberg
10.08.2015, 19.08
^^^^^CamoN kommentissa mainittu kehitysvaihe rengaskoossa ja akselistandardeissa on minusta huomion arvoinen.
Epäilemättä homma on helpompi valitsemalla uuden.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.