PDA

Näytä tavallinen näkymä : Liege-Bastogne-Liege 26.4.2015



Googol
25.04.2015, 17.01
101. Liege-Bastogne-Liege (BEL), 26.4.2015

Luokittelu WT

http://www.letour.fr/PHOTOS/LBL/2015/100/PROFIL.jpghttp://www.letour.fr/PHOTOS/LBL/2015/100/PROFILKMS.jpg

http://www.letour.fr/PHOTOS/LBL/2015/100/CARTE.jpg


Nousut

Cote de la Roche en Ardenne (2,8 km, 6,2 %)
Cote de Saint Roch (1,0 km, 11,2 %)
Cote de Wanne (2,7 km, 7,4 %)
Cote de Stockeu (1,0 km, 12,5 %)
Cote de la Haute Levee (3,6 km, 5,6 %)
Col du Rosier (4,4 km, 5,9 %)
Col du Maquisard (2,5 km, 5,0 %)
Cote de la Redoute (2,0 km, 8,9 %)
Cote de la Roch aux Faucons (1,5 km, 9,4 %)
Cote de Saint Nicolas (1,2 km, 8,6 %)


Liege-Bastogne-Liege, voittajat 1990-2014

1990 Eric van Lancker (BEL)
1991 Moreno Argentin (ITA)
1992 Dirk de Wolf (BEL)
1993 Rolf Sörensen (DEN)
1994 Jevgeni Berzin (RUS)
1995 Mauro Gianetti (SUI)
1996 Pascal Richard (SUI)
1997 Michele Bartoli (ITA)
1998 Michele Bartoli (ITA)
1999 Frank Vandenbroucke (BEL)
2000 Paolo Bettini (ITA)
2001 Oscar Camenzind (SUI)
2002 Paolo Bettini (ITA)
2003 Tyler Hamilton (USA)
2004 Davide Rebellin (ITA)
2005 Alexander Vinokourov (KAZ)
2006 Alejandro Valverde (ESP)
2007 Danilo Di Luca (ITA)
2008 Alejandro Valverde (ESP)
2009 Andy Schleck (LUX)
2010 Alexander Vinokourov (KAZ)
2011 Philippe Gilbert (BEL)
2012 Maxim Iglinsky (KAZ)
2013 Dan Martin (IRL)
2014 Simon Gerrans (AUS)


Liege-Bastogne-Liege, eniten voittoja

5 voittoa
Eddy Merckx (BEL) | 1969, 1971, 1972, 1973, 1975

4 voittoa
Moreno Argentin (ITA) | 1985, 1986, 1987, 1991

3 voittoa
Leon Houa (BEL) | 1892, 1893, 1894
Alfons Schepers (BEL) | 1929, 1931, 1935
Fred de Bruyne (BEL) | 1956, 1958, 1959


Liege-Bastogne-Liege, eniten voittoja, aktiivipyöräilijät

2 voittoa
Alejandro Valverde (ESP) | 2006, 2008

1 voitto
Davide Rebellin (ITA) | 2004
Philippe Gilbert (BEL) | 2011
Dan Martin (IRL) | 2013
Simon Gerrans (AUS) | 2014


Liege-Bastogne-Liege, lopullinen lähtölista

ORICA GREENEDGE: 1 GERRANS Simon, 2 ALBASINI Michael, 3 CHAVES RUBIO Johan Esteban, 4 CLARKE Simon, 5 DURBRIDGE Luke, 6 IMPEY Daryl, 7 WEENING Pieter, 8 YATES Simon
MOVISTAR TEAM: 11 VALVERDE BELMONTE Alejandro, 12 ERVITI Imanol, 13 HERRADA LOPEZ José, 14 IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka, 15 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander, 16 ROJAS GIL Jose Joaquin, 17 SUTHERLAND Rory, 18 VISCONTI Giovanni
ETIXX - QUICK STEP: 21 KWIATKOWSKI Michal, 22 ALAPHILIPPE Julian, 23 BOUET Maxime, 24 BRAMBILLA Gianluca, 25 GOLAS Michal, 26 STYBAR Zdenek, 27 VAKOC Petr, 28 VERMOTE Julien
ASTANA PRO TEAM: 31 NIBALI Vincenzo, 32 FUGLSANG Jakob, 33 GRIVKO Andriy, 34 SANCHEZ GIL Luis Leon, 35 SCARPONI Michele, 36 TAARAMAE Rein, 37 VANOTTI Alessandro, 38 KANGERT Tanel
TEAM CANNONDALE - GARMIN: 41 MARTIN Daniel, 42 FORMOLO Davide, 43 HAAS Nathan, 44 HOWES Alex, 45 KING Benjamin, 46 LANGEVELD Sebastian, 47 MOHORIC Matej, 48 SLAGTER Tom Jelte
BMC RACING TEAM: 51 GILBERT Philippe, 52 BOOKWALTER Brent, 53 HERMANS Ben, 54 LODEWYCK Klaas, 55 ROSSKOPF Joey, 56 SANCHEZ GONZALEZ Samuel, 57 TEUNS Dylan, 58 VAN GARDEREN Tejay
TEAM KATUSHA: 61 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin, 62 CARUSO Giampaolo, 63 KOZONTCHUK DmitrIy, 64 LAGUTIN Sergey, 65 LOSADA ALGUACIL Alberto, 66 MACHADO Tiago, 67 MORENO FERNANDEZ Daniel, 68 BELKOV Maxim
AG2R LA MONDIALE: 71 POZZOVIVO Domenico, 72 BAKELANTS Jan, 73 BARDET Romain, 74 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto, 75 CHEREL Mickaël, 76 MINARD Sébastien, 77 MONTAGUTI Matteo, 78 NOCENTINI Rinaldo
TINKOFF - SAXO: 81 MAJKA Rafal, 82 BOARO Manuele, 83 KISERLOVSKI Robert, 84 KREUZIGER Roman, 85 PIRES Bruno, 86 POLJANSKI Pawel, 87 SØRENSEN Chris Anker, 88 VALGREN ANDERSEN Michael
LAMPRE - MERIDA: 91 FARIA DA COSTA Rui Alberto, 92 BONO Matteo, 93 CONTI Valerio, 94 MORI Manuele, 95 POLANC Jan, 96 SERPA PEREZ Jose Rodolfo, 97 ULISSI Diego, 98 VALLS FERRI Rafael
LOTTO - SOUDAL: 101 GALLOPIN Tony, 102 ARMEE Sander, 103 DE CLERCQ Bart, 104 VAN DER SANDE Tosh, 105 VANENDERT Dennis, 106 VANENDERT Jelle, 107 VERVAEKE Louis, 108 WELLENS Tim
TEAM SKY: 111 ROCHE Nicholas, 112 DEIGNAN Philip, 113 EARLE Nathan, 114 HENAO MONTOYA Sergio, 115 KIRYIENKA Vasil, 116 NORDHAUG Lars Petter, 117 PATE Danny, 118 SIUTSOU Kanstantsin
TREK FACTORY RACING: 121 MOLLEMA Bauke, 122 ARREDONDO MORENO Julian, 123 BEPPU Fumiyuki, 124 DIDIER Laurent, 125 FELLINE Fabio, 126 JUNGELS Bob, 127 SCHLECK Frank, 128 WATSON Calvin
TEAM EUROPCAR: 131 VOECKLER Thomas, 132 ARASHIRO Yukiya, 133 JEANDESBOZ Fabrice, 134 MEDEREL Maxime, 135 NAULLEAU Bryan, 136 QUEMENEUR Perrig, 137 ROLLAND Pierre, 138 TULIK Angelo
TEAM LOTTO NL - JUMBO: 141 KELDERMAN Wilco, 142 LINDEMAN Bertjan, 143 MARTENS Paul, 144 TANKINK Bram, 145 TEN DAM Laurens, 146 TEUNISSEN Mike, 147 VAN EMDEN Jos, 148 HOFLAND Moreno
TEAM GIANT-ALPECIN: 151 BARGUIL Warren, 152 CRADDOCK Lawson, 153 DUMOULIN Tom, 154 FAIRLY Caleb, 155 FROHLINGER Johannes, 156 GESCHKE Simon, 157 HUPOND Thierry, 158 PREIDLER Georg
TOPSPORT VLAANDEREN - BALOISE: 161 DE TIER Floris, 162 DECLERCQ Tim, 163 HELVEN Sander, 164 SPRENGERS Thomas, 165 VAN HECKE Preben, 166 VANSPEYBROUCK Pieter, 167 VANOVERBERGHE Arthur, 168 VERGAERDE Otto
IAM CYCLING: 171 FRANK Mathias, 172 CHEVRIER Clement, 173 LANG Pirmin, 174 PANTANO GOMEZ Jarlinson, 175 REICHENBACH Sébastien, 176 SCHELLING Patrick, 177 TANNER David, 178 WARBASSE Larry
FDJ: 181 VICHOT Arthur, 182 JEANNESSON Arnold, 183 LE GAC Olivier, 184 PICHON Laurent, 185 REZA Kevin, 186 ROUX Anthony, 187 VAUGRENARD Benoît, 188 VEIKKANEN Jussi
WANTY – GROUPE GOBERT: 191 GASPAROTTO Enrico, 192 ANTONINI Simone, 193 BAUGNIES Jérôme, 194 DE GREEF Francis, 195 DE TROYER Tim, 196 EIJSSEN Yannick, 197 LEUKEMANS Björn, 198 MINNAARD Marco
MTN - QHUBEKA: 201 CUMMINGS Stephen, 202 BRAMMEIER Matthew, 203 JANSE VAN RENSBURG Jacques, 204 KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi, 205 MEINTJES Louis, 206 STAUFF Andreas, 207 TEKLEHAYMANOT Daniel, 208 VAN ZYL Johann
COFIDIS, SOLUTIONS CRÉDITS: 211 SIMON Julien, 212 BAGOT Yohan, 213 EDET Nicolas, 214 HARDY Romain, 215 MATE MARDONES Luis Angel, 216 MOLARD Rudy, 217 ROSSETTO Stéphane, 218 TURGIS Anthony
BORA-ARGON 18: 221 BENEDETTI Cesare, 222 BUCHMANN Emanuel, 223 HUZARSKI Bartosz, 224 KONRAD Patrick, 225 PIMENTA COSTA MENDES José Joao, 226 NERZ Dominik, 227 VOSS Paul, 228 THURAU Bjorn
ROOMPOT ORANJE PELOTON: 231 DE MAAR Marc, 232 DUYN Huub, 233 HONIG Reinier, 234 HOOGERLAND Johnny, 235 LAMMERTINK Maurits, 236 TERPSTRA Mike, 237 VAN GINNEKEN Sjoerd, 238 ASSELMAN Jesper
CULT ENERGY PRO CYCLING: 241 GULDHAMMER PEDERSEN Rasmus, 242 KIRSCH Alex, 243 LEMARCHAND Romain, 244 MAGER Christian, 245 MORTENSEN Martin, 246 REIHS Michael, 247 WEGMANN Fabian, 248 QUAADE Rasmus Christian

tapna
26.04.2015, 15.40
Nibali lähtee full retardina Redoutella. Sillä on kaksi Astana-kätyriä edellä sopivan etäisyyden päässä.

tapna
26.04.2015, 15.47
Frank, D.Martin, Skyborgi-Roche, Gerrans, Schleck ja Pieru-Rölli samassa kasassa

kolistelija
26.04.2015, 15.48
Nibali lähtee full retardina Redoutella. Sillä on kaksi Astana-kätyriä edellä sopivan etäisyyden päässä.
Anteeksi, mutta "full retard"?

tapna
26.04.2015, 15.59
Nibali lähtee full retardina Redoutella. Sillä on kaksi Astana-kätyriä edellä sopivan etäisyyden päässä.

Eipä lähtenyt. Lipuista päätellen oli aika kova vastatuuli, minkä lisäksi krässi näytti hidastavan Sidimiestä jonkin verran. Onneksi yksi skyborgi sentään lähti.

tapna
26.04.2015, 16.22
Ihme, että Astana heitti Fuglsangin Nibalin sijaan breikkiposseen.

tapna
26.04.2015, 16.28
Kolmikko voittaa, ellei Nibali retardoi omaa breikkiä kiinni.

tapna
26.04.2015, 16.39
Olipas vaisu kisa, eipä kunnon hyökkäyksiä juuri missään. Sama sinänsä, mitä lopussa tapahtuu.

tapna
26.04.2015, 16.46
Ihan kohtuullinen viikko Valverdeltä.

Indurain
26.04.2015, 18.00
Ite piti taas tulokset kaivaa! Mutta jaan ne muillekkin jos joku kaipaa


1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 6:14:20
2 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
3 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
4 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
5 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
7 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky
8 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
9 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha