PDA

Näytä tavallinen näkymä : Ajotakki (pieneen pakkautuva)



rokkisukka
23.03.2015, 13.53
Haussa vähintäänkin kohtalaisen sadekuuron pitävä pieneksi pakkautuva (sade)takki enduro- ja perus traililenkkikäyttöön taukotakiksi sekä kylmän ja sateen varalle. Muita ominaisuuksia, mistä plussaa: pyöräilyyn sopiva leikkaus, ei liian löysä torsosta, mahdolliset vetoketjuventtiilit kainaloissa.

Mavikin tuotteita kävin Brand Storessa katsomassa ja erittäin asiallinen siellä rekissä odottikin. 160 egeä vaan ylittää budjetin kun kyseessä ei kuitenkaan ole viimeisintä avaruus- tai nanotekniikkaa sisältävä vaate, joka ensimmäisellä kaatumisella kuitenkin ottaisi osumaa.

Kaikkea saa suositella; maantie tai maastokäyttöön tarkoitettuja, mikä hyvää mikä ei hyvää, mitä on julkaisuissa kehuttu...

Halloo halloo
23.03.2015, 16.05
Haltin Flake pitää jonkin verran vettä. Ei vetoketjuja kainaloissa. Hyvä puoli koko, pakattuna nyrkin suuruinen, joten tuo tulee otettua helposti mukaan.

https://www.halti.fi/content/fi/39/31930/31930.html
halvemmallakin löytynee. Käy kokeilemassa, luulisi urheiluliikkeistä löytyvän.

Lare
23.03.2015, 17.31
http://www.partioaitta.fi/haglofs-shield-jacket XXL:stä sain ton 70eurolla kun näytin P-aitan hinnan.

Kiusankpl
23.03.2015, 20.34
Tästä:
http://www.chainreactioncycles.com/fi/en/vaude-air-jacket/rp-prod93225

Löytyy monesta nettikaupasta ja itsellä toiminut. Hyvin kevyt ja muotoiltu pyöräilijälle.
On kuitenkin enemmän tuulitakki. Kesällä ei pikkukuuro haittaa kun kuivuu nopeasti.

JohannesP
23.03.2015, 21.20
http://www.veloshop.fi/castelli-squadra-long-jacket-sadetakki.html
Ei tuokaan varsinainen sadetakki ole, mutta jos hengittävyys ja leikkaus olisi hieman pyöräilijäystävällisempi. Hinta ei ainakaan ole paha ja tuskin halvemmalla löytyy ulkomailta.

Yksi tuollainen halpa melko kovankin saateen pitävä sadetakki löytyy ja se ei ainakaan hengitä ollenkaan. Yhden kerran laitoin päälle ja hikee muodostu saman verran sisäpuolelle, kuin olisi kastunut sateessa. Tuuli pääsi puhaltaan kaula-aukosta ja olemattoman muotoilun takia olo oli kuin michelin ukolla. Uskoisin, että tuossa Castellin tuotteessa voisi olla edes hitusen paremmat ominaisuudet ja olen meinannutkin tilata tuollaisen neon keltaisen testiin.

Forzza
23.03.2015, 23.15
Haltin Flake pitää jonkin verran vettä. Ei vetoketjuja kainaloissa. Hyvä puoli koko, pakattuna nyrkin suuruinen, joten tuo tulee otettua helposti mukaan.

https://www.halti.fi/content/fi/39/31930/31930.html
halvemmallakin löytynee. Käy kokeilemassa, luulisi urheiluliikkeistä löytyvän.

tuollainen löytyy, paikallisesta interistä 29,90€. menee tosiaan pieneen tilaan ja käyttöä
muulloinkin kuin pyöräilyssä.

YGoo
23.03.2015, 23.51
Itsellä tuo Castelli Squandra takki. Yleensä aina mukana, jos mahdollisuus sateeseen. Menee pieneen tilaan, pitää vettä ja tuulta. Materiaali todella ohut ja melkein läpinäkyvä. Ei juuri hengitä, mutta kainaloissa ja selässä "viillot" joista tuulettaa. Leikkaus tiukka ja mitoitus italialainen.

Oma käyttö pelkkää maantietä, maasto käytöstä en osaa kommentoida. Merkkihän on melko maantiehenkinen jos se vaikuttaa maastokäyttöön?

JohannesP
24.03.2015, 00.11
Vaikuttaa sit ihan hintansa arvoiselta takilta. Eihän tuollainen kalvo ikinä hengitä hyvin, mutta onpahan sentään nuo "viillot" mitkä edes vähän auttavat.
Nyt on kuitenkin painettu tilaus-nappeja ihan riittävästi ainakin kevään ajaksi. Eiköhän tuo muistu mieleen viimeistään silloin, kun se ensimmäinen kunnon kastuminen/kuraantuminen tulee.

aland
24.03.2015, 06.00
Norrönan Fjörå-sarjan vaatteet kuuluvat tähän parempaan mutta kallimpaan sarjaan. Vaatteissa m.m 5:n vuoden takuu. Tässä linkki heidän "sadetakkiin" joka on todella mielyttävä jopa suoraan ihoa kohden. Takki hengittää paremmin kuin goretex/kalvo takit ja siinä on vetoketjut kainaloissa. Pakkaa todella pieneen tilaan.

https://www.norrona.com/en-GB/Products/7000-12/5615/fjora-dri1-jacket-m/

Lare
24.03.2015, 10.06
Norronaa löytyy Camu.fi

Verska-Vesa
24.03.2015, 11.22
Tässä linkki heidän "sadetakkiin" joka on todella mielyttävä jopa suoraan ihoa kohden.
Onko näin todella? Ikinä en ole Norrönaa omistanut, mutta kerran kaupassa koitin jotain dri1-takkia (ei ollut tuo Fjörå vaan joku "yleismallisempi") ja takin sisäpuoli oli todella inhan kumimaisen tuntuinen. Esim. Goretexin Active shellissä on mun mielestä paljon miellyttävämpi tuntuma ihoa vasten, kun siinä on sellainen harsomainen nukkapinta.

edit. Vai sekoitankohan nyt johonkin Haglöfsin LIM-takkiin, en ole enää ihan varma, molempia tuli kokeiltua eikä kumpikaan vakuuttanut.

Verska-Vesa
24.03.2015, 11.25
Ainiin, ja vielä tuosta Haltin Flakesta piti sanoa, että sellainen kulkee mulla käytännössä aina repussa mukana, se on mukava vetää päälle jos kylmä tuuli tai pikkuinen sade yllättää. Hyvinä puolina on sen keveys, pakkauskoon pienuus sekä tuulenpitävyys, huonoina puolina hengittämättömyys sekä kestämättömyys. Tuo takki repeää samantien kun se vähän hipaisee maanpintaa lipat vetäessä. Oma takkini on jo aika tilkkutäkki, kun sitä on pitänyt hihoista ja hartioista paikkailla :D

ylämäki
24.03.2015, 11.30
^^ Tuolla sivulla kerrotaan materiaalista "has a soft fabric that is comfortable to the skin", eli lienee kohtuu mukava, mutta epäilyttää tuo Gore-Texiä parempi hengittävyys (kun ei sivuila kerrota materiaalista sen tarkempaa dataa).

arctic biker
24.03.2015, 12.58
Vauden tuotteista on Air, Windoo ja Dyce , harvemmin ei yksikään noista ole matkassa. Air on Race Cut ja M-kokoisena oikein tyköistuva. Kesällä lyhkäsen ajopaidan taskussa. Windoo M All Mountain Cut, hiukan väljempi, hihat irtoaa mutta talvella liivinäkin pikkasen ahdas. Dycessa on myös väljempi leikkaus ja L-koossa sitten passaa talvitamineitten päällekin. Windoo ja Dyce ovat ihan normitakkinakin käytössä. Ja viimemainitut ovat 80% tuulenpitäviä, eivät siis hiostavia.

Eivät sadetakkeja mutta pienet kuurot ei läpikastele. -discountilta löytyy joskus hyvässä asennuksessa. Itse olen kuvitellut ettei mulla kovin pitkät käsivarret ole, mutta kaikissa noissa ei hihojen pituutta kannata kehua. Todella pitkäkätisille ovat nogo.

Haltin takista ainoa kokemus on hypistely Intersportissa ja 59 ekun hinnan kiroilu. Jos vaan ajoasennossa selässä ja hihoissa pituutta piisaa niin alle kolmenkympin varmasti pätevä varakampe.

Halloo halloo
24.03.2015, 18.57
Haltin takista ainoa kokemus on hypistely Intersportissa ja 59 ekun hinnan kiroilu. Jos vaan ajoasennossa selässä ja hihoissa pituutta piisaa niin alle kolmenkympin varmasti pätevä varakampe.

Juuei siitä yli 50 kannata maksaa, suht' usein niitä on aleissa näkynyt. Hihat eivät ole saksalaisen lyhyet. Komp Verska-Vesan kertomuksille.