PDA

Näytä tavallinen näkymä : 2015 Tiimit ja tähdet.



vetooo
12.09.2014, 09.43
Kauden 2015 talleja ja ajajia koskevat siirrot, sopimukset, lopettamispäätökset, potkut, huhut etc. uutiset käsitellään tässä ketjussa. Pidän ajantasaista listaa vain ProTeam-tallien rosterimuutoksista. ProContinental-tason ajajien siirrot, sopimukset ja huhut kelpaavat myös hyvin, mutta en tee ProContinentalin tallikohtaisia listoja. UCI:n säännöt mahdollistavat tiedottamisen virallisista ajajasiirroista 1.8.2014 lähtien.

Tallien kokoonpanot kaudella 2014

ProTeam-tallit (18)


AG2R

Davide Appollonio (ITA)
Gediminas Bagdonas (LTU)
Romain Bardet (FRA)
Julien Berard (FRA)
Carlos Betancur (COL)
Guillaume Bonnafond (FRA)
Maxime Bouet (FRA)
Steve Chainel (FRA)
Mikael Cherel (FRA)
Maxime Daniel (FRA)
Alex Dumont (FRA)
Samuel Dumoulin (FRA)
Hubert Dupont (FRA)
Ben Gastauer (LUX)
Damien Gaudin (FRA)
Alexis Gougeard (FRA)
Patrick Gretsch (GER)
Hugo Houle (CAN)
Juaheni Hutarovitsh (BLR)
Blel Kadri (FRA)
Julien Kern (GER)
Sebastien Minard (FRA)
Lloyd Mondory (FRA)
Matteo Montaguti (ITA)
Rinaldo Nocentini (ITA)
Jean-Christophe Peraud (FRA)
Domenico Pozzovivo (ITA)
Christophe Riblon (FRA)
Sebastien Turgot (FRA)
Alexis Vuillermoz (FRA)


Astana

Valerio Agnoli (ITA)
Fabio Aru (ITA)
Borut Bozic (SLO)
Janez Brajkovic (SLO)
Alexander Djatshenko (KAZ)
Daniil Fominikh (KAZ)
Jakob Fuglsang (DEN)
Enrico Gasparotto (ITA)
Francesco Gavazzi (ITA)
Andrei Grivko (UKR)
Dimitri Gruzdev (KAZ)
Andrea Guardini (ITA)
Jacopo Guarnieri (ITA)
Evan Huffman (USA)
Maxim Iglinsky (KAZ)
Valentin Iglinsky (KAZ)
Arman Kamitshev (KAZ)
Tanel Kangert (EST)
Fredrik Kessiakoff (SWE)
Mikel Landa (ESP)
Alexei Lutshenko (KAZ)
Dimitri Muravjev (KAZ)
Vincenzo Nibali (ITA)
Michele Scarponi (ITA)
Paolo Tiralongo (ITA)
Ruslan Tleubajev (KAZ)
Alessandro Vanotti (ITA)
Lieuwe Westra (NED)
Andrei Zeits (KAZ)


Belkin

Jack Bobridge (AUS)
Jetse Bol (NED)
Lars Boom (NED)
Theo Bos (NED)
Graeme Brown (AUS)
Stef Clement (NED)
Jos van Emden (NED)
Rick Flens (NED)
Juan Manuel Garate (ESP)
Robert Gesink (NED)
Marc Goos (NED)
Jonathan Hivert (FRA)
Moreno Hofland (NED)
Martijn Keizer (NED)
Wilco Kelderman (NED)
Steven Kruijswijk (NED)
Tom Leezer (NED)
Nick van der Lijke (NED)
Barry Markaus (NED)
Paul Martens (GER)
Bauke Mollema (NED)
Lars Petter Nordhaug (NOR)
Bram Tankink (NED)
David Tanner (AUS)
Laurens Ten Dam (NED)
Maarten Tjallingii (NED)
Sep Vanmarcke (BEL)
Robert Wagner (GER)
Dennis van Winden (NED)
Maarten Wynants (BEL)


BMC

Darwin Atapuma (COL)
Greg van Avermaet (BEL)
Brent Bookwalter (USA)
Marcus Burghardt (GER)
Steven Cummings (GBR)
Rohan Dennis (AUS)
Silvan Dillier (SUI)
YAnnick Eijssen (BEL)
Cadel Evans (AUS)
Tejay van Garderen (USA)
Philippe Gilbert (BEL)
Ben Hermans (BEL)
Thor Hushovd (NOR)
Martin Kohler (SUI)
Sebastian Lander (DEN)
Klaas Lodewyck (BEL)
Amael Moianrd (FRA)
Steve Morabito (SUI)
Dominik Nerz (GER)
Daniel Oss (ITA)
Taylor Phinney (USA)
Manuel Quinziato (ITA)
Samuel Sanchez (ESP)
Michael Schär (SUI)
Peter Stetina (USA)
Peter Velits (SVK)
Larry Warbasse (USA)
Danilo Wyss (SUI)
Rick Zabel (GER)


Cannondale

Ivan Basso (ITA)
George Bennett (NZL)
Alberto Bettiol (ITA)
Maciej Bodnar (POL)
Guillaume Boivin (CAN)
Damiano Caruso (ITA)
Alessandro De Marchi (ITA)
Davide Formolo (ITA)
Oscar Gatto (ITA)
Ted King (USA)
Michel Koch (GER)
Kristjan Koren (SLO)
Matthias Krizek (AUT)
Paolo Longo Borghini (ITA)
Alan Marangoni (ITA)
Marco Marcato (ITA)
Jean-Marc Marino (FRA)
Matej Mohoric (SLO)
Moreno Moser (ITA)
Daniele Ratto (ITA)
Fabio Sabatini (ITA)
Juraj Sagan (SVK)
Peter Sagan (SVK)
Cristiano Salerno (ITA)
Cayetano Sarmiento (COL)
David Villella (ITA)
Elia Viviani (ITA)
Cameron Wurf (AUS)


Europcar

Yukiya Arashiro (JPN)
Natnael Berhane (ERI)
Ggiovanni Bernaudeau (FRA)
Bryan Coquard (FRA)
Jerome Cousin (FRA)
Dan Craven (NAM)
Antoine Duchesne (CAN)
Jimmy Engoulvent (FRA)
Cyril Gautier (FRA)
Yohann Gene (FRA)
Romain Guillemois (FRA)
Tony Hurel (FRA)
Fabrice Jeandesboz (FRA)
Vincent Jerome (FRA)
Christophe Kern (FRA)
Morgan Lamoisson (FRA)
Davide Malacarne (ITA)
Yannick Martinez (FRA)
Maxime Mederel (FRA)
Bryan Nauleau (FRA)
Alexandre Pichot (FRA)
Perrig Quemeneur (FRA)
Kevin Reza (FRA)
Pierre Rolland (FRA)
Romain Sicard (FRA)
Björn Thurau (GER)
Angelo Tulik (FRA)
Thomas Voeckler (FRA)

vetooo
12.09.2014, 09.43
FDJ

William Bonnet (FRA)
David Boucher (BEL)
Nacer Bouhanni (FRA)
Sebastien Chavanel (FRA)
Arnaud Courteille (FRA)
Mickael Delage (FRA)
Arnaud Demare (FRA)
Kenny Elissonde (FRA)
Pierrick Fedrigo (FRA)
Murilo Fischer (BRA)
Alexandre Geniez (FRA)
Anthony Geslin (FRA)
Arnold Jeannesson (FRA)
Matthieu Ladagnous (FRA)
Johan Le Bon (FRA)
Olivier Le Gac (FRA)
Pierre-Henri Lecuisinier (FRA)
Laurent Mangel (FRA)
Francis Mourey (FRA)
Yoann Offredo (FRA)
Laurent Pichon (FRA)
Cedric Pineau (FRA)
Thibaut Pinot (FRA)
Anthony Roux (FRA)
Jeremy Roy (FRA)
Geoffrey Soupe (FRA)
Benoit Vaugrenard (FRA)
Jussi Veikkanen (FIN)
Arthur Vichot (FRA)
Emilien Viennet (FRA)


Garmin

Janier Acevedo (COL)
Dylan van Baarle (NED)
Jack Bauer (NZL)
Nathan Brown (USA)
Andre Cardoso (POR)
Tom Danielson (USA)
Thomas Dekker (NED)
Caleb Fairly (USA)
Tyler Farrar (USA)
Koldo Fernandez (ESP)
Phil Gaimon (USA)
Nathan Haas (AUS)
Lasse Norman Hansen (NOR)
Ryder Hesjedal (CAN)
Steele von Hoff (AUS)
Alex Howes (USA)
Ben King (USA)
Raymond Kreder (NED)
Sebastian Langeveld (NED)
Dan Martin (IRL)
David Millar (GBR)
Lachlan Morton (AUS)
Ramunas Navardauskas (LTU)
Nick Nuyens (BEL)
Tom Slagter (NED)
Johan van Summeren (BEL)
Andrew Talansky (USA)
Fabian Wegmann (GER)


Giant

Jonas Ahlstrand (SWE)
Nikias Arndt (GER)
Bert de Backer (BEL)
Warren Barguil (FRA)
Brian Bulgac (NED)
Lawson Craddock (USA)
Roy Curvers (NED)
Thomas Damuseau (FRA)
John Degenkolb (GER)
Dries Devenyns (BEL)
Tom Dumoulin (NED)
Johannes Fröhlinger (GER)
Simon Geschke (GER)
Chad Haga (USA)
Thierry Hupond (FRA)
Jeinardt Janse van Rensburg (RSA)
Ji Cheng (CHN)
Marcel Kittel (GER)
Koen de Kort (NED)
Loh Sea Keong (MAS)
Tobias Ludvigsson (SWE)
Luka Mezgec (SLO)
Dadan Olivier (NED)
Tom Peterson (USA)
Georg Preidler (AUT)
Ramon Sinkeldam (NED)
Mathieu Sprick (FRA)
Tom Stamsnijder (NED)
Albert Timmer (NED)
Tom Veelers (NED)


GreenEdge

Michael Albasini (SUI)
Sam Bewley (NZL)
Esteban Chaves (COL)
Simon Clarke (AUS)
Mitchell Docker (AUS)
Luke Durbridge (AUS)
Simon Gerrans (AUS)
Matthew Goss (AUS)
Mathew Hayman (AUS)
Michael Hepburn (AUS)
Leigh Howard (AUS)
Damien Howson (AUS)
Daryl Impey (RSA)
Jens Keukeleire (BEL)
Aidis Kruopis (LTU)
Brett Lancaster (AUS)
Michael Matthews (AUS)
Christian Meier (CAN)
Cameron Meyer (CAN)
Jens Mouris (NED)
Ivan Santaromita (ITA)
Nino Schurter (SUI)
Svein Tuft (CAN)
Pieter Weening (NED)
Adam Yates (GBR)
Simon Yates (GBR)


Katusha

Maxim Belkov (RUS)
Pavel Brutt (RUS)
Giampaolo Caruso (ITA)
Vladimir Gusev (RUS)
Marco Haller (AUT)
Peter Ignatenko (RUS)
Mihail Ignatjev (RUS)
Vladimir Isajtshev (RUS)
Alexander Kolobnev (RUS)
Pavel Kotshetkov (RUS)
Dimitri Kozontshuk (RUS)
Alexander Kristoff (RUS)
Alexander Kustshinski (BLR)
Vjatsheslav Kuznetsov (RUS)
Alberto Losada (ESP)
Daniel Moreno (ESP)
Luca Paolini (ITA)
Alexander Posev (RUS)
Joaquim Rodriguez (ESP)
Alexander Rybakov (RUS)
Rüdiger Selig (GER)
Jegor Silin (RUS)
Gatis Smukulis (LAT)
Simon Spilak (SLO)
Juri Trofimov (RUS)
Alexei Tshatevitsh (RUS)
Sergei Tshernetshki (RUS)
Angel Vicioso (ESP)
Eduard Vorganov (RUS)
Anton Vorobjev (RUS)


Lampre

Winner Anacona (COL)
Niccolo Bonifazio (ITA)
Matteo Bono (ITA)
Mattia Cattaneo (ITA)
Davide Cimolai (ITA)
Valerio Conti (ITA)
Rui Costa (POR)
Damiano Cunego (ITA)
Luca Dodi (ITA)
Kristijan Durasek (CRO)
Elia Favilli (ITA)
Roberto Ferrari (ITA)
Chris Horner (USA)
Sacha Modolo (ITA)
Manuele Mori (itA)
Przemyalaw Niemiec (POL)
Nelson Oliveira (POR)
Andrea Palini (ITA)
Jan Polanc (SLO)
Filippo Pozzato (ITA)
Maximiliano Richeze (ARG)
Jose Serpa (COL)
Diego Ulissi (ITA)
Rafael Valls (ESP)
Luca Wackermann (ITA)
Xu Gang (CHN)

vetooo
12.09.2014, 09.44
Lotto

Sander Armee (BEL)
Lars Bak (DEN)
Sean de Bie (BEL)
Kris Boeckmans (BEL)
Vegard Breen (NOR)
Jurgen van den Broeck (BEL)
Stig Broeckx (BEL)
Bart de Clercq (BEL)
Jens Debusschere (BEL)
Kenny Dehaes (BEL)
Gert Dockx (BEL)
Tony Gallopin (FRA)
Jonas van Genechten (BEL)
Andre Greipel (GER)
Adam Hansen (AUS)
Greg Henderson (NZL)
Olivier Kaisen (NEL)
Pim Ligthart (NED)
Maxime Monfort (BEL)
Jürgen Roelandts (BEL)
Tosh van der Sande (BEL)
Marcel Sieberg (GER)
Boris Vallee (BEL)
Dennis Vanendert (BEL)
Jelle Vanendert (BEL)
Louis Vervaeke (BEL)
Tim Wellens (BEL)
Frederik Willems (BEL)


Movistar

Andrei Amador (CRC)
Igor Anton (ESP)
Eros Capecchi (ITA)
Jonathan Castroviejo (ESP)
Alex Dowsett (GBR)
Imanol Erviti (ESP)
John Gadret (FRA)
Jose Ivan Gutierrez (ESP)
Jesus Herrada (ESP)
Jose Herrada (ESP)
Benat Intxausti (ESP)
Gorka Izagirre (ESP)
Jon Izagirre (ESP)
Pablo Lastras (ESP)
Juan Jose Lobato (ESP)
Adriano Malori (ITA)
Javier Moreno (ESP)
Ruben Plaza (ESP)
Dayer Quintana (COL)
Nairo Quintana (COL)
Jose Joaquin Rojas (ESP)
Enrique Sanz (ESP)
Jasha Sütterlin (GER)
Sylvester Szmyd (POL)
Alejandro Valverde (ESP)
Francisco Ventoso (ESP)
Giovanni Visconti (ITA)


OP-QS

Julian Alaphilippe (FRA)
Jan Bakelants (BEL)
Tom Boonen (BEL)
Gianluca Brambilla (ITA)
Mark Cavendish (GBR)
Thomas de Gendt (BEL)
Andrew Fenn (GBR)
Michal Golas (POL)
Guillaume van Keirsbulck (BEL)
Ilja Keisse (BEL)
Michal Kwiatkowski (POL)
Nikolas Maes (BEL)
Tony Martin (GER)
Gianni Meersman (BEL)
Serge Pauwels (BEL)
Alessandro Petacchi (ITA)
Wout Poels (NED)
Mark Renshaw (AUS)
Pieter Serry (BEL)
Gert Steegmans (BEL)
Zdenek Stybar (CZE)
Niki Terpstra (NED)
Matteo Trentin (ITA)
Rigoberto Uran (COL)
Petr Vakoc (CZE)
Stijn Vandenbergh (BEL)
Martin Velits (SVK)
Julien Vermote (BEL)
Carlos Verona (ESP)
Kevin de Weert (BEL)


Team Sky

Edvald Boasson Hagen (NOR)
Ian Boswell (USA)
Dario Cataldo (ITA)
Philip Deignan (IRL)
Joe Dombrowski (USA)
Nathan Earle (AUS)
Josh Edmondson (GBR)
Bernhard Eisel (AUT)
Chris Froome (GBR)
Sebastian Henao (COL)
Sergio Henao (COL)
Peter Kennaugh (GBR)
Vasili Kirijenka (BLR)
Christian Knees (GER)
David Lopez (ESP)
Mikel Nieve (ESP)
Danny Pate (USA)
Richie Porte (AUS)
Salvatore Puccio (ITA)
Gabriel Rasch (NOR)
Luke Rowe (GBR)
Konstantin Sivtsov (BLR)
Ian Stannard (GBR)
Chris Sutton (AUS)
Ben Swift (GBR)
Geraint Thomas (GBR)
Bradley Wiggins (GBR)
Xabier Zandio (ESP)


Tinkoff-Saxo

Edward Beltran (COL)
Daniele Bennati (ITA)
Manuele Boaro (ITA)
Matti Breschel (DEN)
Alberto Contador (ESP)
Jesper Hansen (DEN)
Jesus Hernandez (ESP)
Christopher Juul Jensen (DEN)
Michael Kolar (SVK)
Roman Kreuziger (CZE)
Karsten Kroon (NED)
Marko Kump (SLO)
Rafal Majka (POL)
Jay McCarthy (AUS)
Michael Mörköv (DEN)
Sergio Paulinho (POR)
Jevgeni Petrov (RUS)
Bruno Pires (POR)
Pawel Poljanski (POL)
Nicolas Roche (IRL)
Michael Rogers (AUS)
Ivan Rovny (RUS)
Chris Anker Sörensen (DEN)
Nicki Sörensen (DEN)
Rory Sutherland (AUS)
Matteo Tosatto (ITA)
Nikolai Trusov (RUS)
Michael Valgren (DEN)
Oliver Zaugg (SUI)


Trek

Eugenio Alafaci (ITA)
Julian Arredondo (COL)
Fumiyuki Beppu (JPN)
Matthew Busche (USA)
Fabian Cancellara (SUI)
Stijn Devolder (BEL)
Laurent Didier (LUX)
Fabio Felline (ITA)
Danilo Hondo (GER)
Markel Irizar (ESP)
Bob Jungels (LUX)
Robert Kiserlovski (CRO)
Giacomo Nizzolo (ITA)
Jaroslav Popovitsh (UKR)
Boy van Poppel (NED)
Danny van Poppel (NED)
Greogry Rast (SUI)
Hayden Roulston (NZL)
Andy Schleck (LUX)
Frank Schleck (LUX)
Jesse Sergent (NZL)
Fabio Silvestre (POR)
Jasper Stuyven (BEL)
Kristof Vandewalle (BEL)
Jens Voigt (GER)
Calvin Watson (AUS)
Riccardo Zoidl (AUT)
Haimar Zubeldia (ESP)

vetooo
12.09.2014, 09.45
ProContinental-tallit (17)


Androni

Marco Bandiera (ITA)
Manuel Belletti (ITA)
Omar Bertazzo (ITA)
Tiziano Dall'Antonia (ITA)
Matteo Di Serafino (ITA)
Patrick Facchini (ITA)
Marco Frapporti (ITA)
Carlos Galviz (VEN)
Yonder Godoy (VEN)
Kenny van Hummel (NED)
Johnny Hoogerland (NED)
Carlkos Ochoa (VEN)
Antonio Parrinello (ITA)
Franco Pellizotti (ITA)
Jackson Rodriguez (VEN)
Diego Rosa (ITA)
Emanuele Sella (ITA)
Alessio Taliani (ITA)
Nicola Testi (ITA)
Gianfranco Zilioli (ITA)
Andrea Zordan (ITA)


Bardiani-CSF

Enrico Barbin (ITA)
Enrico Battaglin (ITA)
Nicola Boem (ITA)
Francisco Bongiorno (ITA)
Marco Canola (ITA)
Sonny Colbrelli (ITA)
Marco Coledan (ITA)
Paolo Colonna (ITA)
Donato De Ieso (ITA)
Filippo Fortin (ITA)
Stefano Locatelli (ITA)
Andrea Manfredi (ITA)
Angelo Pagani (ITA)
Andrea Piechele (ITA)
Stefano Pirazzi (ITA)
Nicola Ruffoni (ITA)
Edoardo Zardini (ITA)


Bretagne-Seche

Jean-Marc Bideau (FRA)
Erwann Corbel (FRA)
Anthony Delaplace (FRA)
Brice Feillu (FRA)
Romain Feillu (FRA)
Armindo Fonseca (FRA)
Arnaud Gerard (FRA)
Florian Guillou (FRA)
Benoit Jarrier (FRA)
Clement Koretzky (FRA)
Christophe Labore (FRA)
Vegard Stake Laengen (NOR)
Benjamin Le Montagner (FRA)
Pierre-Luc Perichon (FRA)
Eduardo Sepulveda (ARG)
Florian Vachon (FRA)


Caja Rural

Javier Aramandia (ESP)
David Arroyo (ESP)
Pello Bilbao (ESP)
Karol Domagalski (POL)
Ramon Domene (ESP)
Ruben Fernandez (ESP)
Fabricio Ferrari (URU)
Omar Fraile (ESP)
Marcos Garcia (ESP)
Fernando Grijalba (ESP)
Francesco Lasca (ITA)
Angel Madrazo (ESP)
Lluis Mas (ESP)
Antonio Molina (ESP)
Heinar Parra (COL)
Anronio Piedra (ESP)
Luis Leon Sanchez (ESP)
Amets Txurruka (ESP)
Davide Vigano (ITA)


CCC Polsat

Josef Cerny (CZE)
Pawel Charucki (POL)
Piotr Gawronski (POL)
Adrian Honkisz (POL)
Tomasz Kiendys (POL)
Adrian Kurek (POL)
Tomasz Marczynski (POL)
Jaroslaw Marycz (POL)
Bartlomiej Matysiak (POL)
Nikolai Mihailov (BUL)
Jacek Morajko (POL)
Mateusz Nowak (POL)
Lukas Owsian (POL)
Maciej Paterski (POL)
Davide Rebellin (ITA)
Marek Rutkewicz (POL)
Branislav Samoilav (BLR)
Grzegorz Stepniak (POL)
Mateusz Taciak (POL)


Cofidis

Yoann Bagon (FRA)
Jeremy Bescond (FRA)
Erwig Cammaerts (BEL)
Jerome Coppel (FRA)
Nicolas Edet (FRA)
Julien Fouchard (FRA)
Egoitz Garcia (ESP)
Romain Hardy (FRA)
Gert Joeaar (EST)
Christophe Laporte (FRA)
Christophe Le Mevel (FRA)
Romain Lemarchand (FRA)
Cyril Lemoine (FRA)
Guillaume Levarlet (FRA)
Luis Mate (ESP)
Rudy Molard (FRA)
Daniel Navarro (ESP)
Adrien Petit (FRA)
Stephane Poulhies (FRA)
Florian Senechal (FRA)
Julien Simon (FRA)
Rein Taaramäe (EST)
Clement Venturini (FRA)
Louis Verhelst (BEL)
Romain Zingle (BEL)

vetooo
12.09.2014, 09.46
Colombia

Juan Arango (COL)
Edwin Avila (COL)
Robinson Chalapud (COL)
Edward Diaz (COL)
Fabio Duarte (COL)
Leonardo Duque (COL)
Luis Largo (COL)
Jarlinson Pantano (COL)
Darwin Pantoja (COL)
Jonathan Paredes (COL)
Duber Quintero (COL)
Carlos Quintero (COL)
Feffry Romero (COL)
Miguel Rubiano (COL)
Rodolfo Torres (COL)
Juan Valencia (COL)


Drapac

Jack Anderson (AUS)
Jonathan Cantwell (AUS)
William Clarke (AUS)
David Crawford (AUS)
Floris Goesinnen (NED)
Robbie Hucker (AUS)
Ben Johnson (AUS)
Jordan Kerby (AUS)
Darren Lapthorne (AUS)
Travis Meyer (AUS)
Lachlan Norris (AUS)
Tom Palmer (AUS)
Adam Phelain (AUS)
Malcolm Rudolph (AUS)
Bernard Sulzberger (AUS)
Wesley Sulzberger (AUS)
Wouter Wippert (NED)


IAM Cycling

Marcel Aregger (SUI)
Matthias Brändle (AUT)
Sylvain Chavanel (FRA)
Stefan Denifl (AUT)
Martin Elmiger (SUI)
Sondre Holst Enger (NOR)
Mathias Frank (SUI)
Jonathan Fumeaux (SUI)
Kristof Goddaert (BEL)
Heinrich Haussler (AUS)
Sebastien Hinault (FRA)
Reto Hollenstein (SUI)
Kevyn Ista (BEL)
Dominic Klemme (GER)
Roger Kluge (GER)
Pirmin Lang (SUI)
Gustav Larsson (SWE)
Thomas Lövkvist (SWE)
Matteo Pelucchi (ITA)
Jerome Pineau (FRA)
Sebastien Reichenbach (SUI)
Vicente Reynes (ESP)
Aleksejs Saramotins (LAT)
Patrick Schelling (SUI)
Johann Tschopp (SUI)
Marcel Wyss (SUI)


MTN-Qhubeka

John-Lee Augustyn (RSA)
Gerald Ciolek (GER)
Frekalsi Debesay (ERI)
Nicolas Dougall (FRA)
Linus Gerdemann (GER)
Tsgabu Grmay (ETH)
Jacques Janse van Rensburg (RSA)
Songezo Jim (RSA)
Ignatas Konovalovas (LTU)
Merhawi Kudus (ERI)
Louis Meitjes (RSA)
Dennis van Niekerk (RSA)
Adrien Niyonshuti (RWA)
Sergio Pardilla (ESP)
Bradley Potgieter (RSA)
Youcef Reguigui (ALG)
Martin Reimer (GER)
Merom Russom (ERI)
Kristian Sbaragli (ITA)
Andreas Stauff (GER)
Daniel Teklehaimanot (ERI)
Jani Tawelde (ERI)
Jay Thomson (RSA)
Jaco Venter (RSA)
Martin Wesemann (RSA)
Johann van Zyl (RSA)


Neri Sottoli

Rafael Andriato (BRA)
Gianni Belleni (ITA)
Ramon Carretero (PAN)
Giorgio Cecchinel (ITA)
Francesco Chicchi (ITA)
Daniele Colli (ITA)
Samuele Conti (ITA)
Andrea Dal Col (ITA)
Roberto De Patre (ITA)
Francesco Failli (ITA)
Andrea Fedi (ITA)
Mauro Finetto (ITA)
Giuseppe Fonzi (ITA)
Tomas Gil (VEN)
Luigi Miletta (ITA)
Jonathan Monsalve (VEN)
Simone Ponzi (ITA)
Mattia Pozzo (ITA)
Matteo Rabottini (ITA)
Fabio Taborre (ITA)
Mirko Tedeschi (ITA)


NetAPP-Endura

Jan Barta (CZE)
Cesare Benedetti (ITA)
Sam Bennett (IRL)
Iker Camano (ESP)
David de la Cruz (ESP)
Zakkari Dempster (AUS)
Bartosz Huzarski (POL)
Blaz Jarc (SLO)
Leopold König (CZE)
Tiago Machado (POR)
Ralf Matzka (GER)
Jonathan McEvoy (GBR)
Jose Mendes (POR)
Frantisek Padour (CZE)
Erick Roswell (GBR)
Andraes Schillinger (GER)
Daniel Schorn (AUT)
Michael Schwarzmann (GER)
Scott Thwaites (GBR)
Paul Voss (GER)

vetooo
12.09.2014, 09.46
Novo Nordisk

Stephen Clancy (IRL)
Paolo Cravanzola (ITA)
Ruud Cremers (NED)
Ben Dilley (USA)
Joe Eldridge (USA)
Joonas Henttala (FIN)
David Lozano (ESP)
Nicolas Lefrancois (FRA)
Javier Megias (ESP)
Kevin de Mersmaeker (BEL)
Justin Morris (AUS)
Andrea Peron (ITA)
Aaron Perry (NZL)
Charles Planet (FRA)
Thomas Raeymaekers (BEL)
Martijn Verschoor (NED)
Chris Williams (AUS)


RusVelo

Ivan Balikin (RUS)
Igor Boev (RUS)
Artur Ershov (RUS)
Sergei Firsanov (RUS)
Sergei Klimov (RUS)
Leonid Krasnov (RUS)
Timofei Kritshki (RUS)
Sergei Lagutin (RUS)
Roman Maikin (RUS)
Artem Ovetshkin (RUS)
Sergei Pomoshnikov (RUS)
Kiril Pozdnjakov (RUS)
Alexander Serov (RUS)
Andrei Solomennikov (RUS)
Gennadi Tatarinov (RUS)
Ilnur Zakarin (RUS)


Topsport Vlaanderen

Tom van Aesbroeck (BEL)
JAsper de Buyst (BEL)
Victor Campenaerts (BEL)
Tim Declercq (BEL)
Preben van Hecke (BEL)
Gijs van Hoeckle (BEL)
Sander Helven (BEL)
Pieter Jacobs (BEL)
Kevin de Jonghe (BEL)
Kenny de Ketele (BEL)
Yves Lampaerts (BEL)
Eliot Lietaer (BEL)
Moreno de Pauw (BEL)
Arthur van Overberghe (BEL)
Jonas Rickaert (BEL)
Jarl Salomein (BEL)
Thomas Sprengers (BEL)
Michael van Staeyen (BEL)
Stijn Steels (BEL)
Edward Theuns (BEL)
Kenneth Vanbilsen (BEL)
Pieter Vanspeybroeck (BEL)
Otto Vergaerde (BEL)
Zico Waeytens (BEL)
Jelle Wallays (BEL)


United Healthcare

Carlos Alzate (COL)
Alessandro Bazzana (ITA)
Isaac Bolivar (COL)
Hilton Clarke (AUS)
Jonathan Clarke (AUS)
Ben Day (AUS)
Lucas Euser (USA)
Robert Förster (GER)
Davide Frattini (ITA)
Ken Hanson (USA)
Adrian Hegyvari (USA)
Aldo Ilesic (SLO)
Martyn Irvine (IRL)
Chris Jones (USA)
Luke Keough (USA)
Jeff Louder (USA)
Marc de Maar (NED)
Martijn Maaskant (NED)
Karl Menzies (AUS)
John Murphy (USA)
Kiel Reijnen (USA)
Daniel Summerhill (USA)
Bradley White (USA)


Wanty-Groupe Gobert

Frederik Backaert (BEL)
Jerome Baugnies (BEL)
Thomas Degand (BEL)
Jempy Drucker (LUX)
Jan Ghyselinck (BEL)
Jerome Gilbert (BEL)
Francis de Greef (BEL)
Gregory Habeaux (BEL)
Roy Jans (BEL)
Michel Kreder (NED)
Wesley Kreder (NED)
Björn Leukemans (BEL)
Alexander Maes (BEL)
Kevin van Melsen (BEL)
Marco Minnaard (NED)
Danilo Napolitano (ITA)
Frederique Robert (BEL)
Kevin Seeldrayers (BEL)
Mirko Selvaggi (ITA)
Nico Sijmeens (BEL)
Timo de Troyer (BEL)
Kevin Vanlandschoot (BEL)
Frederik Veuchelen (BEL)
Laurens de Vreese (BEL)

samppa_75
14.09.2014, 15.22
Eikös Peter Sagan aja Saxo-Tinkoffissa?
http://www.tinkoffsaxo.com/news/tinkoff-saxo-signs-peter-sagan/

Googol
14.09.2014, 16.22
Noi on tämän kauden kokoonpanot.

samppa_75
14.09.2014, 16.50
Aha. No joo. :p

vetooo
19.09.2014, 18.59
Alberto Contador (ESP / Tinkoff-Saxo) on vahvistanut osallistuvansa Italian ympäriajoon 2015. Tänään varmistui myös Tinkoff-Saxon ensi kauden joukkueen lopullinen koostumus. Se voi muuttua jos Roman Kreuziger (CZE) asetetaan pysyvään kilpailukieltoon dopingrikkeen johdosta. Kreuzigerin tapauksen käsittely on kesken.


Tinkoff-Saxo

TALLISSA JATKAVAT AJAJAT 2015 (24)
Edward Beltran (COL)
Daniele Bennati (ITA)
Manuele Boaro (ITA)
Matti Breschel (DEN)
Alberto Contador (ESP)
Jesper Hansen (DEN)
Jesus Hernandez (ESP)
Christopher Juul Jensen (DEN)
Michael Kolar (SVK)
Roman Kreuziger (CZE) | dopingjutun käsittely kesken
Rafal Majka (POL)
Jay McCarthy (AUS)
Michael Mörköv (DEN)
Sergio Paulinho (POR)
Jevgeni Petrov (RUS)
Bruno Pires (POR)
Pawel Poljanski (POL)
Michael Rogers (AUS)
Ivan Rovny (RUS)
Chris Anker Sörensen (DEN)
Matteo Tosatto (ITA)
Nikolai Trusov (RUS)
Michael Valgren (DEN)
Oliver Zaugg (SUI)

TALLIN UUDET AJAJAT 2015 (6)
Ivan Basso (ITA) | Cannondale
Maciej Bodnar (POL) | Cannondale
Pavel Brutt (RUS) | Katusha
Robert Kiserlovski (CRO) | Trek
Juraj Sagan (SVK) | Cannondale
Peter Sagan (SVK) | Cannondale

TALLISTA LÄHTEVÄT AJAJAT 2015 (5)
Karsten Kroon (NED) | Lopettaa uransa
Marko Kump (SLO) | ?
Nicolas Roche (IRL) | Team Sky?
Rory Sutherland (AUS) | ?
Nicki Sörensen (DEN) | Lopettaa uransa

Yuggas
21.09.2014, 13.57
OP-QS on ensi kaudesta alkaen Etixx - Quick-Step. Etixx toimii tallin pääsponsorina 2015-2017. Lähde (http://omegapharma-quickstep.com/en/news/show/opqs-press-conference-team-secured-until-2017-named-etixx-quick-step-starting-in-2015/1849)

Tähän mennessä tiedossa olevat siirrot;

Lähtevät:

Serge Pauwels (BEL) | OP-QS (2014) -> MTN - Qhubeka (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Omega_Pharma_Quick_step_2014_Transfers)
Wout Poels (NED) | OP-QS (2014) -> Team Sky (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Omega_Pharma_Quick_step_2014_Transfers)
Jan Bakelants (BEL) | OP-QS (2014) -> AG2R La Mondiale (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Omega_Pharma_Quick_step_2014_Transfers)
Thomas De Gendt (BEL) | OP-QS (2014) -> Lotto Soudal (2015-16) Lähde (http://www.lottobelisol.be/en/welcome-thomas-de-gendt-2161.htm)


Tulevat:

Lukasz Wisniowski (POL) | Etixx (2014) -> Etixx - Quick-Step (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Etixx_Quick_step_2015_Transfers)
Yves Lampaert (BEL) | Topsport Vlaanderen (2014) -> Etixx - Quick-Step (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Etixx_Quick_step_2015_Transfers)
Fabio Sabatini (ITA) | Cannondale (2014) -> Etixx - Quick-Step (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Etixx_Quick_step_2015_Transfers)
Maxime Bouet (FRA) | AG2R La Mondiale (2014) -> Etixx - Quick-Step (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Etixx_Quick_step_2015_Transfers)
David de la Cruz Melgarejo (ESP) | Team NetApp - Endura (2014) -> Etixx - Quick-Step (2015-?) Lähde (http://www.procyclingstats.com/team/Etixx_Quick_step_2015_Transfers)

ristopee
14.11.2014, 23.06
Cannondale-Garmin julkaisi joukkueensa tänään:

http://www.slipstreamsports.com/2014/11/14/press-release-slipstream-sports-unveils-2015-cannondale-garmin-roster/

tapna
24.03.2015, 08.19
http://www.cyclingnews.com/news/riis-suspended-from-tinkoff-saxo

J T K
24.03.2015, 11.47
Muhineeko Riisin ympärillä juuttimaan D-tutkimus siihen malliin, että Oleg "en välitä miten sen teette, kunhan voitatte" Tinkovin "täytyi" toimia..

TuplaO
24.03.2015, 12.13
Haiskahtaa siltä, että Riisilta on tosiaan Tanskan liiton toimesta(?) "luvat lähdössä" dopingjuttujen takia. Tämän lisäksi suhteet Tinkoviin ovat olleet muutenkin myrskyisät. Tähän hyllytysuutisointiin sitten liittyy varmaan kumpaakin, sekä roppakaupalla kaikenlaista PR-kikkailua, sumutusta ja sekoilua.

tapna
24.03.2015, 12.25
Tuskinpa d-asioilla on mitään tekemistä. Haiskahtaa pikemminkin muodikkaiden liikkeenjohdon oppien sovellukselta.

kukavaa
24.03.2015, 15.23
minkäs näkönen homma sillä f.a.c.t.illa (fernando alonso cycling team) on menossa?
viimekaudella tuskin oli kisaa missä ei olis jotain sanottu britti-eurosportilla siitä. nyt en ole kuullu sitten mitään.