Näytä tavallinen näkymä : Pyöräilylasit
markkujuhani97
17.07.2014, 09.48
Moro!
Olen ostamassa pyöräilylaseja ja olen kattellu noita oakleyn radarlockeja, onko kokemusta niistä laseista? Ja sitten kysäsen veillä että minkä värisit linsit kannattaa olla ja miten noi polarisoidut toimii pyöräilyssä, koska nehän kai hävittää maaston jyrkyyden? Käytö tarkoituksena läpi vuoden ajan satoi tai paistoi että monipuolisia linssejä. Sanon tässä suoraa että omas päähän ei millää sovi mitää "cittari" lasei koska painaa päähän. Mutta juu kiitän jo vastaksista:)
Markku
JPK-works
17.07.2014, 09.59
Yleislinssinä toimii hyvin photokromaattinen eli valon mukaan tummuva. Itsellä on Racing Jacket harmaalla tummuvalla ja vihreällä Iridium-linssillä, lisäksi paketissa tuli hyvin vaalea keltainen. Uskon pärjääväni noilla niin auringonpaisteessa kuin keinovalossa hihtäessä.
Polarisoivasta tuskin on haittaa maantiellä, mutta onko paljon hyötyäkään? Linssin väri samoin maantiellä vähemmän tärkeä kuin maastossa, näkemisen kannalta. Ulkonäkö on sitten toinen juttu:). Maastosta ei ole kokemusta.
Oakley:n sivuilla muistelen nähneeni 'linssisimulaattorin' eli mille maailma näyttää eri linssien läpi.
Jake_Kona
17.07.2014, 10.52
Hirveessä auringonpaisteessa peilitummat linssit. Muutoin kesällä peilisiniset ja talvella keltaiset.
Radarlockeille on ihan omakin ketjunsa (http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?50583-Radarlock-aurinkolasit-Oakleylt%E4).
Minulla on tällä hetkellä Radarlockeihin kolme linssiä - polarisoitu harmaa, photokromaattinen VR28 Iridium ja sinivihreä Jade Iridium. Harmaa linssi on hyvä peruslinssi kirkkaisiin olosuhteisiin, VR28 on erinomainen maastossa tai puolipilvisellä säällä kesävalaistuksessa ja Jade Iridium on puhtaasti maantiekäyttöön, se jyrkentää kontrastia jonkin verran enemmän kuin tuo polarisoitu harmaa. Kevät/syksyhämärään tarvitsisi ehkä vielä kirkkaan tai oranssin linssin, joka ei söisi yhtään valoa. Linssin väri vaikuttaa merkittävästi havainnointiin. Esimerkiksi tuo ruskean oranssi VR28 on aika velmu - toisaalta se korostaa punaista mutta samalla erottelee vihreän sävyjä, joka tekee siitä erinomaisen metsäympäristössä.
Oakleyt ei ole erityisen edulliset (Biltemastahan saa varmasti "ihan samanlaiset" kymmenesosalla hintalapusta) mutta Oakleyn linssit ovat juuri niin erinomaiset kuin heidän markkinointiosastonsa antaa ymmärtää. Parhaimmillaan linssi "katoaa" silmän edestä, ei häiritse millään muotoa ja samalla parantaa havainnointia syventäen tai loiventaen kontrastia ja laajentaen ympäristön sävyeroja ja syvyysvaikutelmaa.
markkujuhani97
17.07.2014, 20.06
Jees kiitti vastauksista mutta kantiiko noida vendet laseja hankkia?
JPK-works
18.07.2014, 10.02
Vented tarkoittaa pieniä tuuletusaukkoja linssien laidalla. Ainakin Rajing Jacketin linssit eivät huurru, liekö reikien ansiota. Voinen suositella niitä, ylipään Oakleyn tuotekehitys on hyvää eli kamat toimii.
Markku Silvenius
18.07.2014, 12.28
Kotoa löytyy Jawbonet, mutta nyt myös Salicen 006 ajolasit. Pakko sanoa että Salicet ovat erittäin hyvät optiselta laadultaan, sanoisin että ihan tasoissa Oakleyn kanssa. Nollanollakuutosethan ovat kehyksettömät..taino puolikehys tjsp mutta olivat kyllä todella mielyttävä yllätys ja hinta on maltillisempi. Niissä tuli varsinaisen vihreän peilin lisäksi väritön kirkas varalinssi. Peili on tummuudeltaan sama kuin noiden Oakleyn Atomic Orange Fire Iridium.
Niinkun tämmöiset:
http://www.otticanet.com/img/imgocchiali/260/img_art_SALICE_006_006_WHGREEN_RW.jpg
H. Moilanen
20.07.2014, 21.28
G30 linssi toimii hyvin lähes kaikissa valaistusolosuhteissa. Ehkä ihan kirkkaimpia ilmoja varten laittaisin FireIridiumit mielummin.
Bansku81
21.02.2015, 20.27
Viime viikonloppuna metsäpolulla oksa teki reiän piilolinssiin niin kai siitä on pakko ottaa opikseen ja hakea ajolasit. Mitkäs ois sellaiset parhaat joita ei edes huomaa päässään? Parit mitä olen kokeillut painaa sankojen päästä liikaa päähän. Millaisia nuo XXL ssä tarjouksessa olevat Oakley M2 Frame lasit ovat vai kannattaako maksaa noista Racing jacket laseista tupla hinnan?
Sovitin ja ihmettelin kerran Oakleyn laseja, enkä ymmärtänyt niitten hienoutta. Ostin kadonneiden Rudyjen tilalle uudet.
Eli suositukseni on Rudy Project Rydon Photochromic linsseillä. Noista saa säädettyä aisat ja sangat itselleen sopiviksi. Yöajoa varten extraksi mukaan kirkkaat linssit. Urheilulasit/Cazze (http://www.urheilulasit.fi/epages/11112009-1395.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/11112009-1395/Categories/%22Rudy%20Project%22/%22Technical%20performance%22/Rudy_Project_Rydon) myy niitä.
Bansku81
21.02.2015, 21.29
Täytyy varmaan kiertää useampi paikka sovittamassa, että pääsee kokeilemaan useampaa merkkiä. Hinnalla ei oikeastaan ole niin väliä jos löytyy kerralla sellaiset joilla menee useampi vuosi.
Onko noita Rudyn laseja Tampereella jossain hyllyssä, kun siellä tulee useammin poikettua?
Eli suositukseni on Rudy Project
Komps.
Bansku81
21.02.2015, 23.34
Ja näitäkö myy Suomessa vaan joku stadilainen pulju?
Ja näitäkö myy Suomessa vaan joku stadilainen pulju?
Ei mitään havaintoa. Cazze-ketjun liike Manselassa?
Ainakin Bikesterillä on Rudya myynnissä. Ei toimareita eikä pal.kuluja. http://www.bikester.fi/rudy-project.html
Täältä painava puoltoääni Rudylle. Mulla photoromanttiset vahvuuksilla ja hyvin pelittää. Helsingissä Sanomatalon Katse / Mikko osaa asiansa.
Täältä painava puoltoääni Rudylle. Mulla photoromanttiset vahvuuksilla ja hyvin pelittää. Helsingissä Sanomatalon Katse / Mikko osaa asiansa.
+1
Täälläkin photot vahvuuksilla, olisiko ollut Rydon malli? Pari vuotta takana ja aivan ykköset. Käytössä aina maastossa oli sitten kirkas aurinko tai illan ledilenkki. Halvat ne eivät ole mutta hyvä maksaa.
Kellään näistä kokemuksia: http://www.chainreactioncycles.com/fi/en/uvex-sportstyle-202-vario-glasses/rp-prod86346
Lasien itse pitäisi hoitaa tummennus valon mukaan, kuulostaa hyvältä kun avoimelta sukeltaa varjoisalle polulle, aurinkolasien kanssa tullut usein kiire ottaa pois silmiltä kun ei nääkään mitään. Tottahan noissakin aikaa menee kun himmennys muuttuu, mutta pärjäiskö niillä miten?
lastumaki
22.02.2015, 13.06
On kokemusta. Kevyet, optisesti ihan hyvät, mutta vaativat sopivan naaman. Itsellä sellaista ei ole, vaan nuo päästävät liikaa viimaa silmille. Tummuvat mielestäni liikaa. Nyt käytössä Oakleyn Racing Jacketit tummuvilla linsseillä + parit vaihtolinssit, ei valittamista.
Kanuunadale
23.02.2015, 08.09
Onko heittää suosituksia ajolaseista joissa linssiosa kokonaan linssiä. Kokeilin ajossa moisia Honeywellin http://tuotteet.etra.fi/tuotekuvat/e20428306/honeywell-xv100-suojalasi.jpg ja olivat muuten loistavat mutta huurtuivat liiallisen tiiviyden takia.
Noissa reunattomissa laseissa näkökenttä on mukavasti laajempi.
Tifosilla taisi olla podium tjsp.
Mr. Kape
23.02.2015, 12.39
Aiheelle olisi omakin ketju: http://www.fillarifoorumi.fi/forum/showthread.php?29869-Ajolasit
Ettei tarvi useampaa aloittaa
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.