PDA

Näytä tavallinen näkymä : Alicante / Costa Blanca?



okahkonen
22.09.2013, 20.23
No niin siinä sitten kävi, että kaikista mahdollisista ajankohdista nainen haluaa lähteä fillaroimaan marraskuussa. Ideat oli aika vähissä, mutta buukkasin lennot Alicanteen. Majoitus on nyt varattu Javea nimisestä kylästä, joka ilmeisesti on rannalla.

Onko kenelläkään kokemuksia mitä tuolla ehdottomasti tulisi ajaa, ja mitä välttää? Maantiepyörät on buukattu vuokraamosta, joten ensisijaisesti haetaan asfalttia. Ja jos ei muuta niin sitten vaikka mielipiteitä niistä viineistä?

japoo
23.09.2013, 09.32
2 kertaa käyty lähettyvillä Calpessa. Pyörät otettu vuokraamosta. Tiet suhteellisen hyväkuntoisia ja suhteellisen hiljaisia. Tasainen maasto hivenen hakusessa mutta sitäkin löytyy Orban lähettyviltä sekä merenrannasta (Denia). Suosittelen kyllä tuota seutua!

Zeipii
23.09.2013, 10.17
Hei,

Olin kolme viikkoa Javeassa toukokuussa. Yhden viikon ehdin ajella maantiepyörällä. Erittäin hyvässä kunnossa olivat tiet ja mäkiä sopivasti. Valitettavasti tuolla viikolla vettä tuli aika rajusti välillä, joten kiemuraisilla vuoristoteillä sai mennä aika rauhallisesti. Kivoja mäkiä löytyy ihan Javean lähistöltä esim. Montgon yli Javea - Denia ja toisaalta Morairaan mentäessä. Mukava viinitilalenkki löytyy, kun ajelet Xalon kylään Gata de Gorgosin kautta. Siellä on viinitila Bodega Xalo tehtaanmyymälöineen. Takaisin pääsee hiukan suorempaa reittiä Benissa ja Teuladan kautta.

Jos oikein kunnolla haluat reisiäsi rääkätä, niin Guadalestin linnoitukselle menevä tie CV 755 tarjoaa haasteita (ainakin autosta käsin vaikutti kohtalaisen rapsakkaalta). Samalla tulee alueen suosituin nähtävyys tarkistettua.

Muuten tuo N332 rantareitti joka kulkee motarin rinnalla on mukavaa ajeltavaa.

Juide
23.09.2013, 14.23
Viime maaliskuussa oltiin hiihtolomaviikko alueella ajelemassa, majapaikka oli La Nuciassa. Maastopyörä oli mukana, mutta myös teitä pitkin tuli ajeltua aika paljon. Molempiin lajeihin alue tarjoaa erittäin hienot mahdollisuudet! Tiet ovat erittäin hyväkuntoisia, leveitä ja rauhallisia, ja alueella oli tuolloinkin "offseason"-aikana melko paljon pyöräilijöitä liikkeellä ihan harrastajasta proffiin.

Reittisuunnittelussa kannattaa huomioida se, että tasamaata on vain meren rannassa, muuten ajaminen on kaiken aikaa joko nousua tai laskua ihan kaiken kokoisilla teillä. Nousumetrit näkyvät myös lenkkien keskinopeudessa, eli jos suunnittelet esim 100 km lenkin osittain sisämaahan, huomioi että siihen menee maantiepyörällä hyvinkin 5h. Guadalestin tekojärvi on hieno, ja sen ympäri menee myös kapea päällystetty tie, jossa on välillä tiukkaakin nousua. Maaliskuussa kylien kahvipaikat olivat usein suljettuja, marraskuusta en tiedä.

okahkonen
24.09.2013, 10.17
Tännehän tuli vinkkejä - kiitos! Eipä niillä tasasilla niin väliä, niitä kun saa ajaa kotonakin :)

ejex
24.09.2013, 16.59
Parcentin kylästä lähtee tuollainen kellokallenousu, Coll de Rates http://calpecycling.com/coll_de_rates_challenge_27.html

Markku Silvenius
26.09.2013, 14.36
Parcentin kylästä lähtee tuollainen kellokallenousu, Coll de Rates http://calpecycling.com/coll_de_rates_challenge_27.html

Ja aikoja voi vertailla tuosta:

http://stoppomat.de/Python/html_navigation.py/auswertung?strecke_id=9&sprache_id=1

ja juomakelpoista vettä löytyy tuosta (testattu) jos ei koko ajan huoltsikalta halua noutaa:

http://goo.gl/maps/BQkLp

okahkonen
13.11.2013, 22.17
Noniin, neljän päivän pikaleiri takana. Olipahan muuten hienoa pyöräilyä! Olin reissussa naisen kanssa, joten mitään kilometrihurjastelua ei tullut harrastettua, mutta reilu 400 kilsaa ja vajaa 7 tonnia korkeuseroa. Enimmäkseen hinkkasen Parcentin, Bolullan ja Castell de Castellsin seudulla. Asuttiin tosiaan Javean ja Denia välillä.


2 kertaa käyty lähettyvillä Calpessa. Pyörät otettu vuokraamosta. Tiet suhteellisen hyväkuntoisia ja suhteellisen hiljaisia. Tasainen maasto hivenen hakusessa mutta sitäkin löytyy Orban lähettyviltä sekä merenrannasta (Denia). Suosittelen kyllä tuota seutua!

-en tiedä millaisia teitä kommentoija on tottunut ajamaan, mutta kyllähän tuolla oli aivan uskomattoman hyväkuntoisia ja rauhallisia teitä, ja vieläpä hauskoja ajaa ja komeita maisemiakin. Kun jättää kylien lähitienoot pois laskuista, vastaan tuli päivittäin enemmän fillareita kuin autoja.

Kiitokset houkuttelijoille, pakkohan tuo 755 tie oli käydä katsomassa www.strava.com/activities/94698341 hyvää oli sekin.

Mitä täällä on valiteltua mäkistä maastoa, mielestäni hienointa tuolla oli että kaikkea oli tarjolla: tasaista, mäkistä tai kumpuilevaa. Kun nuo kommentit luin vielä kertaalleen läpi, huomasin että korkeuseroja kommentoineet ovat asuneet tuossa sarven etelärannan tuntumassa. Jos monipuolista fillarointia halajaa, kannattaisi majapaikka mielestäni etsiä kolmiosta Javea - Denia - Parcent => Tuolta kun lähtee niin saa joka aamu valita mieleisensä haastavuustason päivän retkille. Ainiin, kelitkin oli vielä ihan mukavat: päivällä 20-25, yöllä 15 paikkeilla.

Mutta tosiaan, ensimmäistä kertaa tuolla päin Espanjaa, ja olin kyllä todella vaikuttunut. Suosittelen muuten turvautumaan fillarinvuokraus- ja majoitus- sekä kaikissa muissakin asioissa tällaiseen palvelun tarjoajaan: www.procyclingagency.com

okahkonen
26.01.2014, 20.31
Innostuin syksyisestä reissusta niin kovin että piti tulla uudestaan pyörähtämään Javeaan. Aiemmin vuokraamona toiminut Pro Cycling Agency on avannut pyöräilijöille suunnatun PCA Villagen. Vuokrattavissa villoja 2-12 hengelle, erittäin edulliset hinnat ja palvelu viimeisen päälle fillaristia ajatellen. Suosittelen! www.procyclingagency.com

Edelleen hienot kelit, upeat tiet, eikä liikennettä nimeksikään. Paitsi proffia tulee lenkillä vastaan kymmeniä päivittäin.

RaleK
31.08.2015, 15.50
On tarkoitus lähteä lokakuussa Alicanteen pyöräilemään, kevyttä harjoittelua maantiepyörällä. Löytyykö vinkkejä majoitukseen ja pyörän vuokraamiseen?

velib
17.02.2025, 10.29
Onko kellään tuoreita kokemuksia Alicantesta? Maantiepyöriä näyttää saavan vuokralle monesta paikasta, mutta onko tietoa hyvästä vuokraamosta, josta saisi maastopyöriä tai graveleita? Nettihakujen perusteella maastopyöräskene on aika olematonta tuolla. Denia/Xabia seudulla oli jotain, mutta sinne on vähän turhan pitkä matka lähteä hakemaan pyörää.

Travelkicking
18.02.2025, 19.07
https://rentpointalicante.com/ Tuolla on jotain - en oo käynyt/käyttänyt.

MRe
28.05.2025, 15.26
Velogin video Deniasta viime syksyltä.

https://youtu.be/LtGgJwMvrmE?si=DidaY0BMxwRInbSU

Keväällä käyneenä voin kyllä suositella Deniaa ainakin maantiepyöräilyyn.

Coasting
28.05.2025, 18.48
Käytiin keväällä Alicantessa maantiepyöräilemässä. Ihan kiva paikka. Fiilis oli että Gravel sopisi sinne paremmin.

Nikkke
28.05.2025, 19.33
Velogin video Deniasta viime syksyltä.

https://youtu.be/LtGgJwMvrmE?si=DidaY0BMxwRInbSU

Keväällä käyneenä voin kyllä suositella Deniaa ainakin maantiepyöräilyyn.

Ei pro-tiimit suotta tuolla leireile vuodesta toiseen. Hyvät on olosuhteet/tiet tuolla!

MRe
28.05.2025, 21.16
Käytiin keväällä Alicantessa maantiepyöräilemässä. Ihan kiva paikka. Fiilis oli että Gravel sopisi sinne paremmin.

No Denia on kyllä (IMHO) maantiepyöräilypaikka. Vuorten ympäröimä laakso, missä lukuisia pieniä kyliä, pyöräilykahviloita, appelsiinilehtojen välillä risteileviä väyliä nautiskeluun ja riittävästi nousuja niitä kaipaaville. Itse ajoin mummoryhmässä, matkat 50-60 km 500-800nm, ykkösryhmä sitten satasen lenkkejä 1500+ nm.

paaton
28.05.2025, 22.32
denia/altea seutu on tosiaan ainakin tosi makeaa seutua maantiepyörille. Ei ihme, että suuri osa pro tiimeistäkin ajaa tuolla. Sopiva ilmasto ja kivaa puustoista maastoa. Hyviä teitä ja paljon mäkeä. Täällä ei ole likikään niin kuivaa ja kuollutta mitä etelässä.

huotah
29.05.2025, 00.13
Maantiepyöräilyn mekka Costa Blancalla on tietysti Calpen ympäristö missä riittää hienoja reittejä. Vaikka tuolla ei ole mitään kuuluisia nousuja (ellei Coll de Ratesia lasketa) niin reitit on väkisinkin sen verran mäkisiä, että ihan rapakunnossa tuonne ei mielestäni kannata lähteä. Vaihtoehtoisesti reissun kannattaa olla ainakin pari viikkoa pitkä jotta voi pitää tarvittavia lepopäiviä. Tosin kuten täällä on jo mainittu niin Denian seuduilla löytynee myös tasaisempaa maastoa.

Mielestäni puhtaasti pyöräilyn kannalta paras alue majapaikalle on jossain sisämaassa AP-7/E-15:n ja N-332:n länsipuolella, esim. Parcent ja La Nucia. Molemmista pääsee nopeasti parhaille reiteille ilman tylsiä siirtymiä.

Reittejä löytyy helposti vaikka Komootista selailemalla. Jos tykkää piirrellä omia reittejä niin Komootin avulla se onnistuu helposti ilman paikallistuntemusta. Mulla taisi olla pöytälaatikossa parikymmentä reittiä viikon reissulle.

Paikallisten expattien mukaan parhaat ajokuukaudet on syys-/lokakuusta helmikuuhun. Maalis- ja huhtikuu on sadekuukausia (kylmää ja liukasta) ja kesäkuukausina on, yllätys, turhan kuumaa. Espanjalaisilta kysyttäessä vastaus saattaa olla toinen, mutta jos +15°C tuntuu sopivalta ajokeliltä niin talvi on hyvää aikaa.

Onko kukaan pitänyt Alicanten kaupunkia tukikohtana pyöräilyreissulla ja millaiset kokemukset?

velib
29.05.2025, 08.26
En ollut pyöräreissulla, mutta yksi lenkki tuli ajettua vuokrapyörällä. Alicante on sen verran iso kaupunki ja sen laitamilla on teollisuusalueita, että sieltä pois pääsemiseen meni jonkin verran aikaa, joten kovin ytimessä ei kannata majailla jos aikoo pyöräillä päivittäin. Me vuokrattiin maastopyörät ja ajettiin niillä gravel-tyyppinen lenkki Alicantesta länteen. Ainakin graveliin sieltä löytyi hienoja teitä, mutta majoituksen olisi ehkä hyvä olla Alicanten ulkopuolella tai ainakin laitamilla pyöräilyä ajatellen. Palveluita siellä ei taas sitten oikein ole.

Pyöränvuokraukseen vinkkinä että Trekiltä sai vuokrattua pyörät suoraan Trekin virallisten sivujen kautta. Valikoima ja pyörien määrä ei tosin ollut liikkeessä kovin suuri.

Matkailuvinkkinä muuten että Villajoyosan kylä rannikolla oli todella kiva, Benidorm taas jotenkin ankea turistirysä, tuli vähän Fuengirola mieleen. Calpessa tai Deniassa asti ei tullut käytyä.

MRe
29.05.2025, 10.03
Coll de Ratesin nousun jälkeen piti ostaa tietysti t-paita :) Yllättävän helposti tuo sitten meni, tosin n. puolessa välissä luulin että tämä oli tässä, kun siinä oli joku välitasanne. Mutta löytyyhän tuolta pidempiä ja jyrkempiäkin nousuja. Maisemat kyllä palkitsivat.

OnActiven reissulla, jolla siis olin kuten Velogikin, majapaikkana oli hieman sisämaassa oleva golf-hotelli (Denia Marriott La Sella). Siitä pääsi suoraan reiteille ilman kaupungissa kiertelyä. Itse asiassa siis olimme siis La Sellassa, ei Deniassa.

MRe
03.08.2025, 16.40
On Activen syksyn matkalla Costa Blancalle on vielä jokunen paikka auki, jos jotain kiinnostaa. Siellähän on kaksi eri ajoryhmää ja veikkaan, että kovempi riittää kaikille ennen trainerikauden avausta. Itse ajan kevyemmässä, jos se jollekin tulee yllätyksenä.

MRe
30.10.2025, 20.21
Noni. Viikko alkoi lyhyellä verryttelylenkillä. Eikä sitä kovin paljon pidempää olisi jaksanut/viitsinyt/ehtinyt ajaakaan, kun päivä alkoi jo kolmelta aamulla ja lenkille päästiin noin neljältä iltapäivällä. Jos jaksan, niin tungen reitit jossain vaiheessa reittikoneeseen. Nämä kaikki lähtee siis Marriot Dénia La Sella hotellilta.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20251030/f699b617a417c8f1806a95abdf8eec61.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20251030/b5b2b6afc63526f1b7a4bbe45efcbf91.jpg

MRe
05.11.2025, 15.58
426 km ja 4916 nm seitsemään päivään. Ajoin ns. nautiskeluryhmässä. Hauskaa oli.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20251105/d13cb1dce0e2ff1959488024532f7598.jpg

YocceT
05.11.2025, 17.29
426 km ja 4916 nm seitsemään päivään. Ajoin ns. nautiskeluryhmässä. Hauskaa oli.

Melko tasaisia reittejä. Johan täällä Uudellamaallakin tulee noin 1000 nousumetriä per 100 km, eikä tartte mitenkään etsiä mäkiä. Millaisia kilometrejä ja nousumetrejä se toinen ryhmä suoritti viikossa?

töpseli
07.11.2025, 13.18
Melko tasaisia reittejä. Johan täällä Uudellamaallakin tulee noin 1000 nousumetriä per 100 km, eikä tartte mitenkään etsiä mäkiä. Millaisia kilometrejä ja nousumetrejä se toinen ryhmä suoritti viikossa?

Toinen ryhmä ajeli 7vrk / 25,5h / 600km /
n.1200-1700 nousumetriä / päivä

MRe
21.11.2025, 11.36
Denian reissun reitit julkaistu reittikoneeseen. Sieltä niitä voi tutkia ja hyödyntää. Mahdolliset virheet/epätarkkuudet on ihan mun käsialaa, vaikka itse reittejä en olekaan suunnitellut.

kp63
21.11.2025, 13.49
Melko tasaisia reittejä. Millaisia kilometrejä ja nousumetrejä se toinen ryhmä suoritti viikossa?
reittivalinnasta kiinni loka-marraskuun vaihteessa 2 vkoa alueella saldona 1300km/26km. hirveästi kokonaismäärään vaikuttaa se, millainen reitti on alas. voiko sen tulla 50 tai 20 km/h. kovin ajettu mäki Calpen luoteispuolella Serra de Bernia. 5km 11.9% ja alkaa kevyesti ja kirraa loppuun pitkän pätkän >20%.