Näytä tavallinen näkymä : Puhelimen vaihtoa?
vihtis83
14.08.2017, 18.56
Mites toi back pyyhkäisy toimii kun esim tässä tapatalkissa Androidissa liikutaan ko pyyhkäisyillä ylä valikoissa oikealle ja vasemmalle. Samoin toi toiminto (pyyhkäisy) on yleensä kuvia selatessa jne . Mistä puhelin erottaa milloin halutaan vaihtaa esim kuvia ja milloin mennä taas bäkkii...
Ihan reunasta pyyhkäisy on tuo taaksepäin paluu ja sitten vähän keskemmältä pyyhkien pääsee siirtymään tapatalkissa topicissa edelliselle sivulle. Kokonaan softaa ei saa suljettua reunasta pyyhkimällä ja työpöydälle pitää palata painamalla kotinäppäintä sieltä ruudun alareunasta. Näin ainakin iPhone SE:ssä. iPhone seiskassahan on myös tuo 3Dtouch ominaisuus minkä avulla pystyy kai myös eri toimintoja tekemään.
Pitääkö tehä google tili, jotta saa sen wotsapin ladattua puhelimeen (samsung)?
kysyy nimimerkillä "ostettiin emännälle hänen eka älypuhelin"
^Eikös androidin käyttöönotossa tarvita aina Google -tili?
Käytännössä joo, mutta sehän voi olla joku pseudo-tili, tyyliin "maken.puhelin@google.com", jos ei koe tarvetta käyttää tuota mihinkään muuhun.
Nyt meneekin mielenkiintoiseksi. Puhelin on käytössä, tosin vielä ilman sim-korttia. Nettiä selattu mun wifin kautta ja kaikki? päivitykset tehty jo. Täytyykin ootella tuo sim enste.
Mut ihan oikeesti, kun eilen käynnistin sitä puhelinta ekaa kertaa ja sit alko tulee niitä "Hyväksy tämä' ja tämä " ja muuta, niin samat huonot fiilikset tuli kuin jos käyttäis winukkaa tietokoneella.
Itellä käytössä Jolla ja Linux, ja tunnen itseni niin vapaaksi.
Mut oli kyl puhelimissa eroa, tai en sit tiiä mistä johtu, mutta saman sivun lataaminen keti Jollalla (vanha) "aika kauan" verrattuna tuohon Samsungiin. Ja yhteydestä sen ei pitäs olla kiinni, kun samaa yhteyttä käytettiin. Eiköhän tää tästä.
sähköläski
16.08.2017, 09.57
Pitääkö tehä google tili, jotta saa sen wotsapin ladattua puhelimeen (samsung)?
kysyy nimimerkillä "ostettiin emännälle hänen eka älypuhelin"
Ei. Sen watsapin voi myös ladata muualta ja asentaa. Esim. apkmirror.com , googleen hakusanoiksi Whatsapp APK.
Ja Androidin saa käyttöön ilman g-tunnusta. Jos mailit, juutuubit ja sen semmoset haluaa, sit tarvii tunnuksen.
maalinni
16.08.2017, 09.59
Ei. Sen watsapin voi myös ladata muualta ja asentaa. Esim. apkmirror.com , googleen hakusanoiksi Whatsapp APK.
Ja Androidin saa käyttöön ilman g-tunnusta. Jos mailit, juutuubit ja sen semmoset haluaa, sit tarvii tunnuksen.
Ja tervetuloa haittaohjelmat. Kyllä se google tili on käytännössä pakollinen.
sähköläski
16.08.2017, 10.01
Mulla on haittaa koko puhelin kun on Kiinasta tilattu? Ei paljon haittaa. 😂 No, jokainen päättää itse, mitä tarvii ja mistä.
Kyllähän se tunnus on hyvä olla. Varmuuskopioita varten. Google kuvat yms..
Puhelimen vaihdon yhteydessä ei tarvi säätää ku kaikki numerot tulee automaattisesti ku käyttää samaa tunnusta.
Kuvat on tallessa pilvessä jos sattuu katoamaan tai varastetaan puhelin. Ja sen voi lukitakki/tyhjentää tunnuksen kautta.
Hartsa69
19.09.2017, 19.34
Onkohan tällaisesta mitään iloa (muuta kuin myyjälle..) https://bluebiit.com/products/bluebiit-nanogo-nestemainen-naytonsuoja-mobiililaitteille
Onkohan tällaisesta mitään iloa (muuta kuin myyjälle..) https://bluebiit.com/products/bluebiit-nanogo-nestemainen-naytonsuoja-mobiililaitteille
Jo pelkkä kieliasu ei herätä minkäänlaista luottamusta. Plus tuolla rahalla saat eBaysta noin kymmenen panssarilasikalvoa.
Jo pelkkä kieliasu ei herätä minkäänlaista luottamusta. Plus tuolla rahalla saat eBaysta noin kymmenen panssarilasikalvoa.
Kieliasu ei herätä luottamusta?
Microbitti kehui Nokia 5 mallia,onko kellään kokemusta laitteesta?
Microbitti kehui Nokia 5 mallia,onko kellään kokemusta laitteesta?
Ihan hyvin tuo pelittää. Äänen EQ toistaseksi puuttuu. Nokia työstää ongelmaa.
Akku kestää 2-3pv mun käytöllä joka on pääasiassa musiikkia bluetooth kuulokkeilla pari tuntii päivä. Googlen virransäästö tila löytyy joka säästäs akkua paljonki mut tuo lähtee aina pois päältä latauksen jälkeen. Eli samanlaista ominaisuutta kaipaisin ku sonyn stamina. Puhelin muuten on laadukkaan olonen. Kameran suoja todennäkösesti naarmuuntuu jos ei laita kuorta. Ku on tommonen uloke.
Android 8 vissii on tulos vuoden loppuun mennessä noihin
Vähän päivitystä tuohon ylempään. Kamera on meleko heikko huonossa valaistuksessa mutta jos on valoa tarpeeksi niin on tarkempi mitä oli edellisessä sony z1 compactissa.
HDR päällä saa hieman valoisuutta kuviin
Microbitti kehui Nokia 5 mallia,onko kellään kokemusta laitteesta?
Vajaa kuukausi sitten otin käyttöön. Oikeastaan keskeisin syy Nokian 5:n osumiselle ostoslistalle oli dual-SIM-ominaisuus. Edellinen puhelin oli iPhone 6s (ja ennen sitä kaksi vanhempaa iPhonea, aina kolmen sukupolven välein) johon olin edelleen varsin tyytyväinen. Syyt vaihtoon oli aivan muualla kuin edellisessä laitteessa. Alla olevat huomiot tietysti peilautuu iPhone 6s:ään.
Kosketusnäyttö on iPhonessa parempi. Minun näkökulmastani iPhonea käyttäessä useinmiten tuntuu kuin sormi olisi fyysisesti kiinni liikutettavassa sisällössä, ja kosketusnäytön reagointi olisi alunperin suunniteltu tunnistamaan sormen konkreettinen liike. Nokia 5:ssä (tai Androidissa yleisesti?) tuntuu kuin näyttö yrittäisi tunnistaa erilaisia kosketuseleitä ja reagoida tunnistetun eleen perusteella. iPhonen inertiarullaus on myös ominaisuus joka kätteli erinomaisen hyvin minun silmän ja käden koordinaatioon. iPhonen kosketusnäytön käyttö onnistuu yksinkertaisilla eleillä myös sateen kastelemana. Nokia 5:n näyttö on säädetty jotenkin niin yliherkäksi, että sadepisarat voivat tuottaa käytön estävän määrän virheilmaisuja.
Androidissa saa käyttöliittymäelementit ja tekstit johonkin muuhun kuin näkövammaiskokoon, ja 5,5” näytölle saa mahtumaan huomattavasti isomman määrän sisältöä verrattuna iOS:ään. Käyttöliittymän muokattavuuden edut huomaa myös useissa sovelluksissa, joita kehitetään tasalaatuisesti sekä Androidille että iOS:lle - iOS-versioissa sovellusten käyttöliittymäelementit on usein pakotettu keskenään hyvin samankaltaisiksi, Androidilla kehittäjillä on enemmän vapauksia (hyvänä esimerkkinä vaikka Strava) joka mahdollistaa esimerkiksi näyttötilan käytön luovemmin.
Vaikka näytön pikselikoko kasvoi verrattuna 6s:ään, 720p HD -resoluutio riittää mainiosti eikä suurempaa pikselikokoa huomaa. Näytön kontrastisuhde ja värikylläisyys tekevät siitä erittäin hyvin luettavan. Jos tarkkoja ollaan, väittäisin että Nokia 5:n näyttö on sävytoistoltaan selvästi ylisaturoitu verrattuna esim. viimeisimpien Applen iMacien näyttöihin, joiden sävytoisto on käsittääkseni erittäin lähellä RGB-standardia (tai mikä se yleinen mittapuu olikaan). Näytön taustavalon automaattinen tasosäätö ei toimi läheskään niin hienostuneesti kuin iPhonessa, mutta se ei pääsääntöisesti häiritse.
Akku kestää minun käytössäni helposti päivän ja menisi varmaan lataamatta 1,5 vuorokautta, mutta se tietysti ”riittää” kun yhdellä latauksella puhelin jaksaa aamusta iltaan. Erikoisena yksityiskohtana akkujen ilmoitettu kapasiteetti - iPhone 6s:ssä 1715mAh ja Nokia 5:ssä 3000mAh. Puhelimien ominaisuudet ja suorituskyky ovat samaa luokkaa. Myös akkukesto on kapasiteetista huolimatta samaa luokkaa. Outoa vai ei?
Rakenne on erittäin huoliteltu ja tyylikäs. 200€ laite tuntuu kädessä yhtä laadukkaalta kuin iPhonet, eli käytännössä 3-4 kertaa kalliimmat laitteet. MicroSD-korttipaikka mahdollistaa säälittävän sisäisen muistimäärän kasvattamisen 30 eurolla vaikka 80 gigaan (64GB kortilla). Kameran linssin ulkoneminen takakuoresta on kieltämättä vähän hassu ratkaisu, kun puhelin käytännössä lepää kameran linssin (tai tarkalleen kameran salaman linssin) päällä tasaisella pinnalla, mutta se korjaantuu minun tapauksessani PURO-merkkisellä ohuella suojalla. Kameralinssi ulkonee myös monessa muussa älypuhelimessa, mukaanlukien iPhone 6s:ssä, mutta Nokia 5:ssä ulkonema on häviävän puolikkaan millin luokkaa joka ei oikein vaikuta tekniikan pakottamalta ratkaisulta, vaan design-ratkaisulta. Ei onneksi ahdista yhtään käyttää huomattavasti iPhonea ohuempaa suojaa, kun laite on kuitenkin verrattaen halpa korvata uudella. Ohuemman suojakuoren takia fyysiseltä kooltaan joka suunnassa isompi laite tuntuu taskussa ohuemmalta ja sirommalta.
Sormenjälkitunnistin toimii Nokia 5:ssä paremmin kuin iPhone 6s:ssä tai iPad Air 2:ssa. Ero on yllättävän suuri. Vaikea sanoa johtuiko enemmän sormesta vai teknisestä toteutuksesta.
Dual-SIM:n käyttö on helppoa ja loogista. Toisesta liittymästä pääasiassa soitetaan eikä siinä ole datayhteyttä, toisessa liittymässä on kaikki palvelut mutta sillä käytetään pääasiassa mobiilidataa. Olisin halunnut että puhelin erittelisi liittymien osoitekirjat (esim. toinen SIM-muistissa ja toinen puhelimen muistissa, synkronoituna Gmailiin jne.) mutta se ei ole softan puolesta mahdollista. Toinen tarpeellinen mutta puuttuva ominaisuus olisi Älä häiritse -automatisointien jakaminen liittymien välillä (esimerkiksi toinen täysin hiljaiseksi aina illan/yön yli). Luulisi että tuo huomioidaan Androidin tulevissa versioissa, Dual-SIM-puhelimia on kuitenkin markkinoilla jonkun verran ja käyttötarkoitukset luulisi olevan pääasiassa samat.
Android-käyttöjärjestelmä ja Googlen sovellukset oli kokonaisuudessaan helppo ottaa käyttöön, kun Gmail-sähköpostitili on ollut käytössä kauan pääasiallisena sähköpostina. En ihan ymmärtänyt mitä tarkoitetaan ”puhtaalla Androidilla” joka mainitaan lähes jokaisessa uuden nokialaisen arvostelussa, ei kai mikään muu voi edes olla lähtökohtana? Leirinvaihto Applelta Androidille otti konffauksineen yhden viikonlopun ja pääasiassa kaikki tarvitsemani palvelut toimivat hienosti. Tällä hetkellä ainut ominaisuus johon toivoisi parannusta on valokuvien synkronointi - Apple ja Google ovat omine sovelluksineen tässä suhteessa verisiä kilpailijoita, eikä suoria automaattisia synkronointiväyliä ole olemassa.
iPhonen kanssa on tottunut vähän liian hyvään kameraan. Välillä iPhonella saattaa vahingossa saada kuvia, joiden erottaminen järkkärillä otetuista voi vaatia metatietojen tarkastamisen. Nokia 5:n kamera on perinteinen ”kännykkäkamera”, jonka jälki on huonossa valossa surkeaa ja paremmassa valossa kohtuullista. Näytön yläosassa oleva kakkoskamera tuottaa niin laadutonta höttöä, että on ihan siinä ja siinä viitsiikö sitä edes harkita käyttävänsä mihinkään. Mutta sen takiahan se järkkäri on olemassa, jos pitää ottaa oikeita valokuvia.
Laskentateho on vähän kaksiteräinen miekka. Enemmän jerkkua vie tietysti aina enemmän virtaa. Jostain syystä esimerkiksi niinkin yksinkertainen sovellus kuin Play Musiikki aukeaa aina ärsyttävällä muutaman sekunnin viiveellä, vaikka en vaadi sovellukselta mitään muuta kuin musiikin toistoa. Toisaalta, musiikkia voi toistaa monella muullakin sovelluksella. Ja siinäpä ehkä se Androidin suurin heikkous. Applen laitteissa kaikki (tai jos ei kaikki, ainakin perustoiminnallisuudet) vaan toimii nikottelematta. Androidin vapaampi ja eriytyvämpi raudan ja softan kehitys aiheuttaa kaikenlaisia kiusallisia bugeja ja pullonkauloja, joiden korjaamiseksi yleinen vastaus on hankkia joku toinen sovellus. Mutta miksei se alkuperäinen vaan voisi toimia? Toisaalta sama vapaampi sovelluskehitys on myös rikkaus, sillä Android-pohjaisella älylaitteella voi tehdä asioita aika paljon monipuolisemmin kuin Applen ekosysteemissä. Ehkä ne on lopulta niitä makuasioita.
En ihan ymmärtänyt mitä tarkoitetaan ”puhtaalla Androidilla” joka mainitaan lähes jokaisessa uuden nokialaisen arvostelussa, ei kai mikään muu voi edes olla lähtökohtana?
Sitä ettei ole tehty kuten Samsung tykkää tehdä eli työnnetty laite ääriään myöten täyteen omia virityksiä joilla ajellaan yli Androidin vakio-ominaisuuksista. Itse olen pitkään käyttänyt Sonyn tekeleitä joissa käsittääkseni on aika vakio Android niissäkin ja isän Samsungia lainatessa tuli sellainen olo että eihän tämä toimi yhtään kuten on tottunut, ai tässäkin on joku hieno viritys, ja tätäkin on viilattu, ja tämä on korvattu ihan kokonaan toisella, ja mikä ihmeen Easy-työpöytä joka on kyllä kaikkea muuta, jajaja...
^. Sonyja ollut pari juuri pure Android toteutuksen vuoksi. Kuitenkin viimeisessä X3compact Sonyssakin oli yllättävän paljon omaa diipadaapaa verrattuna nykyiseen Huawei P10iin. Tämä P10 on ollut kyllä iloinen yllätys ja erityisesti Leican mv-kamera ansaitsee maininnan.
... Leican mv-kamera ansaitsee maininnan.
Mustavalkokamera? Vai meinaako mv jotain muuta?
Samsungeissa ei nyt kauheasti ole tauhkaa enää. Ja ne loputkin voi suht helposti kytkeä pois. Ja on siellä ihan hyviäkin ratkaisuja, esim. Samsungin kalenteri on parempi kuin Googlen vakio.
Kännykän kameran laatu nyt kulkee käsi kädessä puhelimen hinnan kanssa. Parin huntin luurissa ei ole yhtä hyvää kameraa kuin 700e kapulassa, oli merkki mikä tahansa. Se on oikeastaan ainoa syy miksi itse ostaisin kalliimman puhelimen jos sellainen pitäisi omalla rahalla ostaa.
Juu, P10 sisältää kaksi kameraa, normi-värillisen ja mustavalkean. Värikuva muodostetaan noiden yhdistelmänä, mutta mv kameralla voi kuvata myös sellaisenaan.
Totta, Samsungin omat keksinnöt Androidin päälle ovat vähentyneet viimeisissä puhelimissa, verrattuna muutaman vuoden takaiseen tilanteeseen.
Eikös noissa reilun satkun luureissa jo ole 13mp kamera jolla ainakin hyvässä valossa pärjää ja vielä kohtalainen kamera toisellakin puolella
Se o sitä kulutusjuhlaa. Pitää saaha välillä uutta. Vanha nokialainen todennäkösesti on povarissa kokoajan ja sitä on tottunu siihen että ei käytä puhelinta juuri mihinkään muuhun ku puhumiseen eikä siten kaipaa päivitystä.
Mutta nyky älykännyköillä surfataan netissä ja sometetaan facebookis, fillariforumilla jne joten näytöllä pitää olla jo kokoa ja tarkkuutta että se onnistuu mielekkäästi. Sekä pitää toimia nopeasti.
Symbianhan oli niin kankea käyttis.
Taitaa symbianin sovellustukiki olla nykyään olematon. Saako enää edes spotifyitä?
Näin tyytyväisenä symbian-belle -käyttäjänä on vaikea uskoa, miten paljon ihmiset laittavat laitteisiin. Ehkä pärjään tällä myös seuraavat 6 vuotta.
Mun on taas vaikee uskoa miten vanhalla symppari-kapulalla voi vielä pärjätä. Toki jos laite toimittaa vain perinteisen puhelimen virkaa niin siihen varmasti soiva peli. Nykylaitteilla on paljon muutakin käyttöä.
Puhelin on mielestäni erittäin huono nimitys nykyisille laitteille. Älypuhelinkaan ei kovin fiksu mutta parempaakaan ei ole tainnut käyttöön vakiintua. Käytän kapulaa mm seuraavissa tehtävissä: musiikin kuuntelu, videoiden/tv:n katselu, valokuvaus, sähköpostit, lehden luku, navigointi, maastokartat, lounaan ja liikuntaedun maksaminen, pankkiasiat, pelaaminen, treenipäiväkirja, kalenteri, some-kanavat, puhelut. Liekö symppariin saa puoliakaan käyttämistäni sovelluksista. Läppäriä tulee käytettyä hyvin vähän verrattuna luuriin.
Käytän nokia E7-00 puhelinkojetta mm seuraavissa tehtävissä: musiikin kuuntelu, videoiden katselu, sähköpostit, lehden luku, navigointi, lounaan maksaminen, pankkiasiat, pelaaminen, kalenteri, some-kanavat, puhelut.
Lisänä ylivertaisen matala virrankulutus uusiin älyvehjeksiin verrattuna. Whatsappi oli poikkeus ja se tyhjensi akun päivässä. Ei onneksi tarvitse käyttää. Suuri osa somepalveluista toimii enemmän tai vähemmän selaimen kanssa. Opera mini -selain säästää myös datan siirrossa huomattavasti, asialla on merkitystä jos on pieni datapaketti tai joutuu maksamaan per megatavu.
Whatsapin jo sanoit skipanneesi, mutta miten muut: twitter, instagram, facebook? Entä Spotify, Yle Areena? Käytät kaikkia selaimella? Siitä on kyllä sujuva käyttökokemus mielestäni kaukana. Millaisia maastokartta softia on saatavilla? ePassia(työpaikan valinta lounas- ja liikuntaedun käyttöön) ei varmaan saa, kuinka Nordean ja OP: mobiilisovellukset? Nekin selaimella? Tuskin saa Polar Flow:ta? Onko vielä myynnissä niin pieniä dataliittymiä, että selaimen käyttöä pitää säännöstellä?
Käyttötarpeita on niin kovin monenlaisia, että vaikka itse pärjää vanhalla niin ei se tarkoita, että kaikki muutkin. Sitä kautta voisi ymmärtää myös sen, että moni tarvii paremman laitteen.
Ainakin Karttapaikkaa, Facebookkia ja verkkopankkia käyttää ihan ok puhelimen selaimella
Hienoa kuulla, että joku vielä käyttää Symbian Belle -puhelinta. :) Kokeilin viimeksi pari kuukautta sitten Nokia 701:sta, kun testasin olisiko siitä polkupyörän mittariksi. Kyllä se aivan hyvin pelasi tankotelineessä. Suurin puute varmastikin on se, että kun ohjelmistoalustan tuki on loppunut, niin uusia applikaatioita ei ole saatavissa eli pitää käyttää selaimen kautta toimivia palveluita ja niitä, joissa vanhemmat sovellukset toimivat hyvin. Vaikka Belle oli työn puolesta hyvinkin tuttu, niin en enää vaihtaisi pääpuhelintani 701:een. Niin se maailma menee eteenpäin. :)
Concorde
30.10.2017, 20.10
Mikäs se noksun 40Mpx kameralla varustettu luuri olikaan? Jokohan niitä sais muutamalla kympillä jostain?
808 Pureview
Lähetetty minun SM-A320FL laitteesta Tapatalkilla
808 Symbian versio ja Lumia 1020 WinPhone versiona. Ekasta maksetaan vielä ihan tyrmääviä hintoja netissä. Jälkimmäistä saa jo huudoista tms viidelläkympillä.
Symbianista liikkuu netissä joitain harrastajien tuunaamia versioita joista poistettu turha rähmä ja Nokian toimimattomat (alasajetut) palvelut. Ovat saaneet jonkin verran nopeutta lisää noilla virityksillä.
Ohiampuja
31.10.2017, 06.49
ei käytä puhelinta juuri mihinkään muuhun ku puhumiseen... Mutta nyky älykännyköillä surfataan netissä ja sometetaan facebookis, fillariforumilla jne joten näytöllä pitää olla jo kokoa ja tarkkuutta...
Tämä on totta. Ekana luovuin 10" tabletista kun huomasin että puhelin käytännössä korvasi sen. Ja myös läppärin kotikäyttö on nykyään aika vähäistä. Eli puhelin on korvannut myös sen käyttöä.
Mutta siinä samalla näistä puhelimista on tullut isoja ja kömpelöitä, niin kuin pieniä tabletteja. Ja siitä syystä minäkin olen alkanut haaveilemaan toisesta pienemmästä puhelimesta. Koska en mitä tarvitse koko aikaa mukana youtubea, televisiota, nettipankkia yms palveluita.
Perustason selain, kartta ja kamera riittää hienosti. Ideaali olisi joku alle 4" näytöllä oleva vettä kestävä kosketusnäyttöpuhelin. Ihan peruskapula on jo liian karu. :)
Perustason selain, kartta ja kamera riittää hienosti. Ideaali olisi joku alle 4" näytöllä oleva vettä kestävä kosketusnäyttöpuhelin. Ihan peruskapula on jo liian karu. :)
Joo sony z1 compact oli kyllä näppärän kokonen taskuun. 4.3" muistaakseni. Oli vielä veden pitävä. Aika harvassa on nykyään ton kokoset hyvät puhelimet. Mutta oli sen käyttö selkeästi kömpelömpää ku nykysen nokia 5:sen.
Joo sony z1 compact oli kyllä näppärän kokonen taskuun. 4.3" muistaakseni. Oli vielä veden pitävä. Aika harvassa on nykyään ton kokoset hyvät puhelimet. Mutta oli sen käyttö selkeästi kömpelömpää ku nykysen nokia 5:sen.
Onhan Sonyllä vieläkin compact-sarja vesitiiviydellä. Itsellä ollut käytössä Z5 Compact ja nyt on linjastossa XZ1 Compact, molemmissa reilusti alle 5" näyttö eli puhelin mahtuu taskuun hyvin. Harmi vain että nuo Sonyn vettäkestävät compact-mallistot ovat hinnoittelulta aina sieltä lippulaivapäädystä, keskihintaista pientä puhelinta kosteussuojalla ei löydy.
Ohiampuja
31.10.2017, 09.52
Mutta oli sen käyttö selkeästi kömpelömpää ku nykysen nokia 5:sen.
Onhan se kömpelöä. Mutta itse koen että se pieni koko olisi monesti etu, koska en henkilökohtaisesti koe että Zanderin listaamat Twitterit, Yle Areenat tai nettipankit pitäisi olla aina mukana.
Eli paras vaihtoehto taitaa olla kaksi eri puhelinta. Toinen isohkolla näytöllä ja hyvillä teknisillä ominaisuuksilla. Ja sitten toinen pienempi vaatimattomammalla laskentateholla, mutta hyvällä kameralla. :)
vihtis83
31.10.2017, 11.26
Itse hommasin vuosi sitten iPhone SE:n kun halusin pienen näytön ja tehokkaan raudan. Ainut miinus oli vedenpitävyyden puuttuminen mutta sen sai korjattua Lifeproofin kuorilla. Hyvin on ajanut asiansa omassa käytössä ja nopeasti IOS:in tottui androidin jälkeen.
Onhan se kömpelöä. Mutta itse koen että se pieni koko olisi monesti etu, koska en henkilökohtaisesti koe että Zanderin listaamat Twitterit, Yle Areenat tai nettipankit pitäisi olla aina mukana.
Eli paras vaihtoehto taitaa olla kaksi eri puhelinta. Toinen isohkolla näytöllä ja hyvillä teknisillä ominaisuuksilla. Ja sitten toinen pienempi vaatimattomammalla laskentateholla, mutta hyvällä kameralla. :)
Suunnilleen samaa mieltä, paitsi että kahden puhelimen välillä pomppiminen ei ole sekään mukavaa. Itse olen pärjännyt alle 5" näytölllä riittävän hyvin, ja kotona on pelkkä wifi-tabletti sitten sitä varten jos tarvii ruututilaa. Ei pikkunäytöllä toki mitään tekstiä kirjoita mielellään, tai mitään kuvapitoista materiaalia selaa, mutta satunnaiset postaukset kyllä onnistuu sekä reissussa Netflixinkin katsominen (ei se mitään riemua ole vähän isommallakaan luurilla).
Lisäksi tuollaiset vaatimattomammat ja pienemmät puhelimet joissa olisi oikeasti hyvä kamera, huutavat poissaolollaan. Jotta saa laadukkaan kameran pitää maksaa lähes lippulaivahintoja, ja jos hyvä kamera on johonkin mid-kategorian tuotteeseen lipsahtanut, niin siitä ei löydy kosteussuojaa tai kompaktia kokoa. Bummer.
Onhan Sonyllä vieläkin compact-sarja vesitiiviydellä.
https://www.io-tech.fi/artikkelit/testissa-sony-xperia-xz1-compact/
Nojoo. Jostaki mallista ne puotti pois ton ominaisuuden ja hylkäsin samalla koko ajatuksen toisesta sonysta. Hintaahan tolla on kyl pirusti. Jospa se parinvuoden päästä ois kohtuu hinnoissa :)
Onkos jollain jo vetämässä tilaus Häxästä?
H. Moilanen
01.11.2017, 15.41
^Sulla, oletan?
Nyt on hyvä aika ostaa iPhone, iOS 11.1 toi just 70 uutta emojia.
Voi ihmisen käsi mitä kakkaa. It just wanks.
^Sulla, oletan?
Öö not? Mulla on 7 ja oon ihan tyytyväinen.
Nyt on hyvä aika ostaa iPhone, iOS 11.1 toi just 70 uutta emojia.
Voi ihmisen käsi mitä kakkaa. It just wanks.
Kiitos softapäityksestä ilmoittamisesta. Sullakin iPhone kun tiesit ton? Oliko toi klikkiotsikko, release note oli aika paljon pitempi. 3GS asti tullu iPhoneja käytettyä ja iOS 11 oli ensimmäinen joka selkeesti bugitti. Liekkö syynä vähän vanha kutos-rauta vai mikä. Toivottavasti toi 11.1 jotakin korjaa.
Kiitos softapäityksestä ilmoittamisesta. Sullakin iPhone kun tiesit ton? Oliko toi klikkiotsikko, release note oli aika paljon pitempi. 3GS asti tullu iPhoneja käytettyä ja iOS 11 oli ensimmäinen joka selkeesti bugitti. Liekkö syynä vähän vanha kutos-rauta vai mikä. Toivottavasti toi 11.1 jotakin korjaa.
Mulla hävisi iOs 11 myötä Safarin/viestien näppiksen kaikki ne lisänapit, esim. undo ja nuolet joita arvostaisin. Mistään en ole löytänyt vinkkiä mistä sen saisi takaisin. Ei Applen hommat ennen olleet näin revasta vaan melkein kaikki aina toimi. Kekkonen eli Jobs takaisin!
Hartsa69
01.11.2017, 19.18
En tiedä mikä meni pieleen 11 päivityksessä, kun kaikki mitä tarviin on toiminut. Hymynaamoja käytän harvakseltaan joten niiden määrä on aika lailla yks hailee. Ihanaa että niissä kuulemma on sukupuolineutraalejakin jihuu...
Mutta SE -malli on kyllä toiminut hyvin noin niinkuin puhelimena, ja sopivan kokoisena.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171101/d7d1efff89de934a48d3d30d2e5886a6.jpg
Niinku mitä.
No selkeetä. 70 ihan uutta hymiötä ja olemassa olevien naamoja on fiksailtu uuteen uskoon.
Jos uudet hymynaamat loukkaavat sinua, niin aina voi valittaa aplelle.
Onhan Sonyllä vieläkin compact-sarja vesitiiviydellä. Itsellä ollut käytössä Z5 Compact ja nyt on linjastossa XZ1 Compact, molemmissa reilusti alle 5" näyttö eli puhelin mahtuu taskuun hyvin. Harmi vain että nuo Sonyn vettäkestävät compact-mallistot ovat hinnoittelulta aina sieltä lippulaivapäädystä, keskihintaista pientä puhelinta kosteussuojalla ei löydy.
Kannattaa katsoa, jos Samsungin A3 (2017) olisi lähellä vaatimuksia (IP68, 4,7 tuumaa). Tuollainen on itsellä.
Mikko Asikainen
01.11.2017, 22.28
Samsung A3 (2017) todettu päteväksi, kooltaan juurikin näppäräksi, kamera ja näyttö mainioiksi. Kosteussuojaus tuntuu toimivan. Kiinnostaisi Nokia 5 luuriin tutustuminen, vaikkakin se on 5", mutta ymmärtääkseni kosteussuojattu.
Sittenhän löytyy tuorein Samsung XCover.
Kiinnostaisi Nokia 5 luuriin tutustuminen, vaikkakin se on 5", mutta ymmärtääkseni kosteussuojattu.
Ei valitettavasti ole vedenkestävä kuitenkaan. Perus ip52 vissii vaan eli roiskeelta suojattu
Mikko Asikainen
02.11.2017, 08.34
^ Jep, Nokia 5 roiskesuojattu. Tarkennetaan vielä että XCoverin kamera ja näyttö ei yllä A3 tasolle.
H. Moilanen
02.11.2017, 11.08
Öö not? Mulla on 7 ja oon ihan tyytyväinen.
No hö, keneltäs nyt saadaan kokemuksia?
Mulla rupee 6S veteleen viimesiään ja vaihto olisi kohtapuoleen ajankohtanen. 7 olisi varmasti hyvä budjettihankinta, mutta 8 tahi X tavallaan kiehtoisi enemmän uudempina malleina.
Itselläni on käytössä 6s enkä keksi yhtään riittävän painavaa syytä miksi vaihtaisin 7:aan tai 8:iin. Ok, seiskassa saa IP67 suojauksen, mikä olisi fillaroidessa todellinen parannus, mutta vaakakupin toisella puolella painavat 3,5mm kuulokeportin puute ja tunnoton kotinäppäin. Kasissa parannuksena true-tone näyttö, sikäli kuin sillä on merkitystä. Kaikissa sama onnettoman pieni näyttö ja resoluutio. Jos pärjää 32 Gt:n muistilla niin 6s on halvin 539e, vastaava 7 maksaa 649e. Samaan hintaan saa 6s:n 128 Gt muistilla. 8 maksaa 64 gigaisena 829 euroa, jäätävä hinta puhelimesta joka ei juurikaan poikkea kolme vuotta sitten julkaistusta iPhone 6:sta.
No hö, keneltäs nyt saadaan kokemuksia?
Mulla rupee 6S veteleen viimesiään ja vaihto olisi kohtapuoleen ajankohtanen. 7 olisi varmasti hyvä budjettihankinta, mutta 8 tahi X tavallaan kiehtoisi enemmän uudempina malleina.
No siinähän tuli vastaus omaan kysymykseen :)
Oon jo useamman ii-puhelimen kierrättänyt 4S => 5S => 6S => 7 niin että edellinen aina wifvelle ja sen kyrvähtäessä allekirjoittaneelle uusi :D Reilu kerho kokoontuu mutta vaimo ei kuulemma huomaa eroa.
hphuhtin
03.11.2017, 00.06
vaakakupin toisella puolella painavat 3,5mm kuulokeportin puute ja tunnoton kotinäppäin
Kutakuinkin ekasta päivästä kun luuria sai 7+:aa käyttäneenä sanoisin, että kumpikin näistä asioista oli mielessä ja osoittautui vääräksi. Ostin AirPodit jotka on sairaan hyvät, Jobs-tasoa, enkä kuulokereikää ole kaivannut sittemmin, vaikka onhan se adapteri jossain. Kotinäppäin on huomattavasti parempi 7ssa, vanhemmat luurit tuntuu hajonneilta puhelimilta nykyisin jos kokeilee niissä nappia. Ehkä sormenjälkitunnistuksen nopeuden takia osin myös.
Nyt on X tulossa ja se kyllä arveluttaa että onko susi.
H. Moilanen
03.11.2017, 11.05
Taidan tehdä asian itselleni helpoksi ja odottaa että viimeinenkin savu tulee pihalle. Sitten hankintapäätös on yleensä helppo kun marssii kauppaan katsomaan mitä malleja löytyy heti mukaan. Samalla tullee akuutti tarve vaihtaa langalliset vastamelukuulottimet johdottomaan versioon :D
Minulla tulee kyllä viikoittain tilanteita että pitäisi samaan aikaan ladata puhelinta ja kuunnella kuulokkeista. Ei vielä kuiten niin usein että olisin taipunut ostamaan sen adapterin jossa on sekä 3,5mm että lightning.
Langattomista kuulokkeista en oo kovin innostunut ja Omppunapit vaatisivat epoksia jotta pysyivät korvissa.
Lähikuukausina on puhelimen vaihto esissä. Entisestä ip6sta on akku loppu, muistia liian vähän(16g) ja lasikin rupeaa pikkuhiljaa repsottamaan liimauksista. Jos ensisijaisena kriteerinä pitäisi puhelimen kameran ominaisuuksia(niin video kuin stil) niin mihin malleihin kannattaisi kohdistaa mielenkiinto? IP8 plussaa olen vähän sillä silmällä katsellut mutta paluu android maailmaankaan ei ole poissuljettu jos sieltä löytyy hyvä vaihtoehto.
https://www.tomsguide.com/us/best-phone-cameras,review-2272.html
Toisaalta ku jättää ostamatta 600€ puhelimen ja ostas 200€ niin vois sijottaa 400€ kunnolliseen kameraan. Eikös tolla saa ihan laadukkaan kompaktikameran jo
Saa. Mutta paras kamera on se mikä on mukana.
Toisaalta itse on laiskistunut kännykkäkameroiden parantumisen myötä. Tulee räpsittyä kännykällä sen sijaan että kantaisi kameraa mukana. Joskus harmittaa kuvia suurennellessa tai hämäräkuvia ottaessa ettei tullut "oikeaa" kameraa mukaan.
Vois joku valmistaja tehä kompaktikameran jossa on lisäominaisuutena puhelin :)
Näytöthän niissä on valmiina jo
Kunnon kamera löytyy ja kunnollinen kompaktikin on jonkun aikataulun haaveissa. Halvempi hankintahinta ei tee puhelimesta niin paljon kevyempää että sillä korreloisi sen 400 euron kompaktin. Vaikka on liikkeellä niine kamoine mitä ajopaidan taskuun mahtuu, olisi kiva joskus ottaa myös kuvia. Välillä on taas mukava ottaa se kunnon kamera vaikka se vaatisikin sitten panostusta kuljetuskalustoon. Tuo hyvä kompakti jossa myös puhelin olisi kyllä aika hyvä.
Ohiampuja
04.11.2017, 20.52
Lähdettiin vaimon kanssa muutamaksi päiväksi Gdanskiin. Järkkärin jätin suosista kotiin, ja mukaan lähti Nikon P310 pokkari.
Ekana iltana kannoin sitä mukana, mutta sitten se sai jäädä hotellille. Otin kännykällä noin 350 kuvaa koko reissussa. Nyt kun niitä koneella katselin, niin eihän ne mitään helmiä ole, mutta ihan riittävät. Arvostin sitä kännykän helppoutta enemmän kuin laadukkaan pokkarin kuvanlaatua.
Ei voi muuta kuin kehua z5 compactin sääsuojausta. Tänäänkin päivän rapalenkillä takataskussa ja kotiin tullessa pesin sen kraanan alla. Toimii edelleen.
Itsekin miellyin sonyn puhelimiin ikitoimivan z1 compactin ansioista.
Seuraava olikin sitten xa1 joka olikin ensimmäinen puhelin sitten nokian 7110, joka ei ollut vesitiivis. Se oli myös ensimmäinen joka taskuun laittaessa lipes ja ihme pompuilla ojaan uimaan...se siittä sitten. Nöyränä kauppaan ja poistuva xz mukaan joka taas tiivistä mallia.
Joku ilta sitten tabletilla tilailin siihen panssarilasia kotimaisesta tukusta. Tabletti samsung ja jossa kiinni dna kortti. Samassa taloudessa sitten asteen tahi kaksi kauniimpi osapuoli tuli aamulla näyttämään omasta puhelimestaan (sonyn z3) facebookin mainosta, jossa nökötti sen puljun mainos josta tilasin sen lasin ja juurikin vielä xz malliin ja kysyi että tilasitko eilin jotain tuolta. Haavi auki kattelin että juu juurikin tuon.
Sanoisin että aika hämärätä, enkä pidä minään ihme sattumanakaan tuota, mutta oikeesti miten helevetissä?
J...
Sanoisin että aika hämärätä, enkä pidä minään ihme sattumanakaan tuota, mutta oikeesti miten helevetissä?
Aikamoista.
Vastaava kokemus itsellä parin viikon takaa. Minä syön meidän taloudessa granolaa ja nakkasin Citymarketissa ostoskärryyn Paulus-merkkistä. Vaimokulta maksoi ostokset ja vingutti plussakorttia. Seuraavana päivänä minulle tupsahti facebookkiin Axa-granolan mainos. Ja minähän olen FB:ssa kuitenkin ihan keksityllä nimellä. Mitä helvettiä???!!!
Okei, algoritmit ovat monesta seikasta selvittäneet, että minun keksityllä FB-profiilillani ja vaimollani on jotain tekemistä keskenämme, ei siinä mitään. Mutta miten FB-mainostajat tiesivät, että MINÄ olen se, joka syö sen granolan? Ja miten tieto ostoskorin sisällöstä vuotaa mainostajille? Kauppaketjuthan vakuuttavat, etteivät myy kerättyjä tietoja eteenpäin.
---
EDIT:
Eikös FB appi kuuntele jos ei sitä erikseen estä ja tietysti lukee myös viestit FB:ssä ja toki myös tykkäykset vaikuttavat kohdistukseen.
Tarkennan vielä, että mulla ei ole applikaatiota asennettu, enkä viestittele enkä tykkäile :)
Ohiampuja
08.11.2017, 10.27
Muutama viikko sitten puhuttiin siskon kanssa puhelimessa kuinka hänen ystävältään on löydetty syöpä. Keskusteltiin pitkään julkisen ja yksityisen sairaanhoidon syöpähoidoista ja siitä että tekeekö kukaan yksityinen edes syöpäleikkauksia, vaan onko ne kaikki keskitetty yliopistosairaaloihin.
Sitten illalla sisko meni koneelle ja avasi Facebookin niin ekana Face työnsi ruutuun Helsinkiläisen yksityisen syöpäsairaalan mainoksen. Aika hämmentävää.
Eikös FB appi kuuntele jos ei sitä erikseen estä ja tietysti lukee myös viestit FB:ssä ja toki myös tykkäykset vaikuttavat kohdistukseen.
H. Moilanen
08.11.2017, 10.46
Kauppaketjuthan vakuuttavat, etteivät myy kerättyjä tietoja eteenpäin.
Jos antavat ne eteenpäin? Sehän ei ole myymistä.
Muutama viikko sitten puhuttiin siskon kanssa puhelimessa kuinka hänen ystävältään on löydetty syöpä. Keskusteltiin pitkään julkisen ja yksityisen sairaanhoidon syöpähoidoista ja siitä että tekeekö kukaan yksityinen edes syöpäleikkauksia, vaan onko ne kaikki keskitetty yliopistosairaaloihin.
Sitten illalla sisko meni koneelle ja avasi Facebookin niin ekana Face työnsi ruutuun Helsinkiläisen yksityisen syöpäsairaalan mainoksen. Aika hämmentävää.
Nojoo...joskus keskusteltiin kattoremontista ja seuraavat mainokset olikin yllättäen kattopelti mainoksia.
Pari tuntia raivatessa mietiskelin näitten laitteiden yhteyttä ja:
Tämä tablet dna ja hänellä saunalahti.
Yhteisessä käytössä, mutta koskaan tällä ei ole facebookkia käytetty eikä ole sitä sovellustakaan asennettu ja minä en siellä ole koskaan ollut.
Wifi verkko on kotona, mutta tabletti ei ole siinä nyt ollut.
Mutta sitten se yhteys juolahtikin mieleen ja se on sovellus nimeltään Candy Crush Saga jota hän tykkää pelailla ja tuohan on julkaistu alunperin facebookissa. Ja tuo sovellus on ainut yhteys sen lisäksi että samassa taloudessa eletään.
Ilmeisesti tuo sovellus nyt vaan seuraa mitä tällä laitteella verkossa selaillaan ja tehdään. Just tarkastin tuon sovelluksen (Luvat) niin se ei tarvitse mitään lupia eli sille ei tarvinnut mitään lupia antaa mihinkään.
Mä puhuin laiturista kaverille niin tuli laiturimainos tässsä joskus
Oliskohan toi hyvä harrastepuhelin.. vähän on kookas
https://youtu.be/XUGr8I0WGy4
Ilmeisesti tuo sovellus nyt vaan seuraa mitä tällä laitteella verkossa selaillaan ja tehdään. Just tarkastin tuon sovelluksen (Luvat) niin se ei tarvitse mitään lupia eli sille ei tarvinnut mitään lupia antaa mihinkään.
Ei tuossa mitään peliä tarvita, eikä klikkauksia eikä tykkäyksiä. Jos käyttämäsi kaupan nettisivuilla edes oli jokin Facebookin nappula ("Like", "Share") niin se riittää ja Facebook tietää että sinä kävit sillä (ja vaikka olisit sulkenut kaikki facebook -ohjelmat, poistanut piparit ja resetoinut nettiyhteyden/IP-osoitteen niin halutessa on silti mahdollista tulla tunnistetuksi vaikkapa selaimen tai laitteen speksien kautta). Ja jos taas tilit on Facebookin järjestelmässä aiemmin linkitetty toisiinsa (esim. jaetun tietokoneen tai wifin kautta) niin ei sekään tieto sieltä mihinkään kovin nopeasti häviä.
Kaupallisen firman blogiteksti viiden vuoden takaa:
https://www.abine.com/blog/2012/how-facebook-buttons-track-you/
^
Noh paikka mistä tilasin niin oli itselle ihan uus tuttavuus eli suojakalvotukku.fi ja en siellä mitään facebookkiin viittaavaa äkkiseltään näe.
Tabletilla on ihan oma yhteinen tili jolla vielä oma sähköpostiosote.
Ainut mitä itse keksin on tuo candy crush saga sovellus jota hän tabletilla pelaa ja johon hän facebook tunnuksilla kirjautuu.
Muuten nämä laitteet ovat ihan täysin erillään.
Kohtahan tässä pitää ruveta foliohattua etsimään jos tämä tämmöseksi menee.
^
Noh paikka mistä tilasin niin oli itselle ihan uus tuttavuus eli suojakalvotukku.fi ja en siellä mitään facebookkiin viittaavaa äkkiseltään näe.
Tabletilla on ihan oma yhteinen tili jolla vielä oma sähköpostiosote.
Ainut mitä itse keksin on tuo candy crush saga sovellus jota hän tabletilla pelaa ja johon hän facebook tunnuksilla kirjautuu.
Muuten nämä laitteet ovat ihan täysin erillään.
Kohtahan tässä pitää ruveta foliohattua etsimään jos tämä tämmöseksi menee.
No tämmöiseksihän se on jo vuosia sitten mennyt. Kokeilin mennä oman kännykkäni tarvikesivulle ja esim. sorsakoodia kun vilkaisee niin kyllä sieltä löytyy connect.facebook.com -alkuisia osoitteita, Facebook Pixel Codea, Google tag manageria, Google Analyticsiä, adservicemedia.dk:ta, mycashflow.fi:tä sun muuta... Että tervetuloa vaan 2000-luvulle. :(
Niin joskus tuli enempikin kytättyä mihin kone piti yhteyksiä yllä ja kyllä siellä oli kaikenlaista osoitetta heti kun Chromen käynnisti
Ja onhan fillarifoorumillakin noita kyttäysohjelmia :D
Onko Androidissa yleisesti ominaisuutena, että laitteen Bluetooth-yhteys sammuu kokonaan kun yhteys paritettuun laitteeseen katkeaa? Nokia 5 tekee näin, enkä ole löytänyt tuolle mitään asetusta. Tähän astisen parin kuukauden kokemuksella sanoisin että yhteyden katkeaminen Garmin Edgeen sammuttaa BT:n heti, katkeaminen Bluetooth-kaiuttimeen sammuttaa BT:n heti ja katkeaminen auton BT-liityntään sammuttaa BT:n seuraavan 12 tunnin aikana, jos uutta yhteyttä ei synny.
Tavoitteena on varmaan säästää virtaa, mutta BT Smartin valmiustilahan vie varmaan saman verran virtaa kuin Wi-Fi-piirin valmiustila. Sehän se vasta idioottimaista olisi, jos lähiverkkoyhteys sammuisi kokonaan kun yhteys johonkin verkkoon katkeaa.
Onko Androidissa yleisesti ominaisuutena, että laitteen Bluetooth-yhteys sammuu kokonaan kun yhteys paritettuun laitteeseen katkeaa? Nokia 5 tekee näin, enkä ole löytänyt tuolle mitään asetusta. Tähän astisen parin kuukauden kokemuksella sanoisin että yhteyden katkeaminen Garmin Edgeen sammuttaa BT:n heti, katkeaminen Bluetooth-kaiuttimeen sammuttaa BT:n heti ja katkeaminen auton BT-liityntään sammuttaa BT:n seuraavan 12 tunnin aikana, jos uutta yhteyttä ei synny.
Tavoitteena on varmaan säästää virtaa, mutta BT Smartin valmiustilahan vie varmaan saman verran virtaa kuin Wi-Fi-piirin valmiustila. Sehän se vasta idioottimaista olisi, jos lähiverkkoyhteys sammuisi kokonaan kun yhteys johonkin verkkoon katkeaa.
Eli täytyykö bt laittaa sitten käsin uudelleen päälle nokiassa? Minullakin yhteys tosiaan välillä katkeaa sonyn ja Garminin välillä, mutta ei kai bt nyt kokonaan sammu?
Juurikin näin, BT uudestaan päälle käsin. Eikä se tietysti ole mikään vaikea toimenpide, mutta ihmetyttää vaan tuo logiikka. Kun BT:n kytkee päälle, mielestäni se sitten pysyykin päällä seuraavaan yhteyteen asti. Ja sen katketessa (tai vähän aikaa sen jälkeen) BT sammuu.
Juurikin näin, BT uudestaan päälle käsin. Eikä se tietysti ole mikään vaikea toimenpide, mutta ihmetyttää vaan tuo logiikka. Kun BT:n kytkee päälle, mielestäni se sitten pysyykin päällä seuraavaan yhteyteen asti. Ja sen katketessa (tai vähän aikaa sen jälkeen) BT sammuu.
Ei ainakaan android noin toimi, joko bugi puhelimessa tai fantsu virransäästö toiminta nokiassa.
https://community.phones.nokia.com/support/discussions/topics/7000011627
Onko Androidissa yleisesti ominaisuutena, että laitteen Bluetooth-yhteys sammuu kokonaan kun yhteys paritettuun laitteeseen katkeaa? Nokia 5 tekee näin
Ei oma nokia 5 ainakaan sammuta bluetoothia. Tosin polarin kello taitaa keskustella välillä sen kans.
Ellei sitte viime päivityksillä homma ole muuttunu. 7.1.2 päivitys rikko muutaki. Esim 50-75% tekstiviesteistä ei tule. Ilmeisesti androidin messages ohjelmassa vika.
Bluetoothia pietän tällä hetkellä kokoajan pois ku syöpi akkua.
Motossa taas jäi wifi päälle vaikka laittoi manuaalisesti pois, vasta boottauksella sammui. Näytti kyllä järjestelmä että on pois päältä mutta kulutti silti akkua
Nokia 5:sta ei ainakaan kannate hankkia talvisiin harrastuksiin. Rupes piippaileen -15 hiihtolenkillä ja sitte sammu.
Entiiä pitäskö täs taas alkaa vaihtohommiin johonki pienempään
Ohiampuja
16.12.2017, 20.55
Pitääkö tuo juttu paikkaana? Kuinka meidän metsässä kulkevien käy jos verkkojen painopiste kokonaan siirtyy tuonne tiedonsiirtonopeuteen kantavuuden kustannuksella?
Pitääkö olla oma luuri retkeilykäyttöön? Joku sateliittipuhelin yms :)
http://www.järkevä.fi/tietopankki/2017/10/05/5-gverkkonkuituverkko/
Monta vuotta oli Lumia mutta viimeseen vuoteen ei se toiminut ja nyt on eka Anroid puhelin mutta ei se montaa kymppiä maksanut kun ei näissä duuneissa oo varaa kalliiseen luuriin
Concorde
17.12.2017, 10.48
Pitääkö tuo juttu paikkaana? Kuinka meidän metsässä kulkevien käy jos verkkojen painopiste kokonaan siirtyy tuonne tiedonsiirtonopeuteen kantavuuden kustannuksella?
Kyllä juttu faktaa on, mutta kirjoitettu vähän siltä kantilta, että 2/3/4G - maailma poistusi. Näinhän ei käy, vaan vitonen tulee siihen päälle. Saattaa toki tulla uusia operaattoreita, jotka keskittyvät vain "laajaan" 4G:hen + vitoseen, eli eivät edes yritä miellyttää muita, kuin keskusta-alueita. Tämä saattaa johtaa siihen, että useammissa puhlimissa tulee olemaan enemmän kuin yksi SIM, josta sitten valitaan halutaanko kaistaa vai kantavuutta.
Mobiiliverkkohan ei ole ollut käytännössä koskaan mobiili muuta kuin puhelimesta tukiasemaan. Tukiasemien välit on aina hoidettu lankaverkolla. Siksi tuo "5G on kuituverkko" - lause vähän hymyilyttää, koska niinhän on käytännössä 4G:kin ollut. 3G-aikaan operaattoreiden mainospuheet olivat hauskoja, kun kännyihin luvattiin parhaimmilllaan muistaakseni 21Mbps yhteys, mutta 80% tukiasemista oli 2/4Mbps yhteydellä kiinni runkoverkossa. Nykyistä tilannetta en enää tiedä niin tarkasti, kun omasta teleurasta on jo aikaa, mutta uskoisin kaupunkien keskustatukareiden olevan kiinni suoraan 10Gbps renkaassa ja noi renkaat on taas vastaavasti kiinni toisissaan N*10/40Gpbs xWDM-runkoverkoilla. Tuossa N taitaa olla nykyisin 80/160...
Mutta joo, kapasiteetin lisääminen väistämättä lyhentää kantavuutta, koska siinä tulee fysiikka vastaan. Metsässä tosin kuuluu vielä pitkään 2G/3G - verkot, kunhan SIM-kortti/kortit vaan tukevat sitä ja luurinvalmistajat tekevät puhelimiin kunnolliset antennit kuuluvuuden ylläpitämiseksi.
Ymmärsin tuon "5G on kuituverkko" -toteamuksen niin päin, että 5G-tukiasema pitää tuoda rakennetulla alueella niin paljon aiempaa lähemmäs käyttäjää että verkon rakenteesta aikaisempaa isompi osa tullee käytännössä olemaan kiinteää. Herätti esimerkiksi sellaisen ajatuksen, että ostoskeskuksiin ym. ison ihmisvirran yleisiin tiloihin täytyy tarvittaessa tuoda erillisiä tukiasemia jos vanhat ei riitä kattamaan sisätiloja laadukkaasti.
Ja kyllä, eiköhän operaattorit ylläpidä ne 2G/3G-toiminnallisuudet koska GSM-tukiasemat ylläpidetään joka tapauksessa, eikä vanhat standardit maksa siinä sivussa merkittävästi ylimääräisiä ylläpitokuluja. Ennemmin siitä päätelaitteesta kuolee yhteensopivuus, koska sen piirisarjassa yhteensopivuus maksaa ekstraa.
Eikös tuolla isossa maailmassa, joka sisältää myös oikeasti aika isoja autioita alueita, käytetä säännönmukaisesti satelliittipuhelimia jos halutaan olla yhteydessä?
Blackborow
17.12.2017, 11.55
Mutta joo, kapasiteetin lisääminen väistämättä lyhentää kantavuutta, koska siinä tulee fysiikka vastaan.
Juu näinhän se on. Taajuusaluetta on nostettava jos kapasiteettia halutaan lisää, mutta se taas lyhentää kantavuutta. Solun koko pienenee aina kun taajuutta nostetaan.
Ohiampuja
17.12.2017, 12.24
Saattaa toki tulla uusia operaattoreita, jotka keskittyvät vain "laajaan" 4G:hen + vitoseen, eli eivät edes yritä miellyttää muita, kuin keskusta-alueita.Mutta kun minusta tuntuu jo nyt siltä että metsäalueilla kuuluvuus on huonontunut. Onko syy sitten uusissa puhelimissa, sitä en osaa sanoa.
Concorde
17.12.2017, 13.26
Kuuluvuus riippuu niin monesta asiasta: operaattori on saattanut korvata wanhat erilliset antennit uudemmilla hybrideillä, jotka kattavat kaikki taajuusalueet kerralla. Jälkimmäiset saattavat olla perinteisiltä alueiltaan heikompia kuin ne, jotka alunperin oli suunniteltu esim. puhtaasti 900-alueelle. Kuuluvuuteen vaikuttaa luonnollisesti myös se käytetty laite. Wanhaa gsm-luuria, jossa oli erillinen antenni ja virrankulutus suunnattu appsien sijaan siihen kuuluvuuteen, ei taida nykylaittella voittaa. Tossa on listaa viime vuodelta, mitkä puhelimet ovat kuuluvuuden kannalta hyviä: https://www.viestintavirasto.fi/attachments/toimialatieto/MobilephoneTest2016.pdf
Tuosta huomaa, ettei esim. iLuureja oo suunniteltu wifi-käytön ulkopuolelle:
http://veep.ee/kuuluvuus2016.jpg
Yksi asia, mikä vaikuttaa myös puhelimen kuuluvuuteen on sen asento. Antennit suunniteltiin ainakin joskus toimimaan parhaiten luurin ollessa pystyasennossa. Voi kyllä olla, että nykypäivänä kaikki pitää suunnitella toimimaan optimaalisesti kämmenessä ruutu ylöspäin.
Vanhat nokian perusluurit toimii kyllä paremmin heikossa kentässä ku älyluurit.
Ois kova ku joku tekis kunnon metsäluurin.
Kyllä on hankalaa opiskella Somen käyttöö kun ne viestit lähtee ihan sekasena ja toinen ei ymmärrä hölkkäsen pöläystä :seko:
Jani Mahonen
18.12.2017, 09.56
Vaikka kaikki mollaa iphonea, niin uutta puhelinta pitäisi silti hankkia ja vielä aion pysyttäytyä iLeirissä. Eli 8 vai X? Mielipiteitä.
X:n eleohjaus voi olla ihan hyvä käytännössä, kotinäpin rämpytys IOS:ssä on minusta ollut pölhöä aina.
Saattavat olla välikauden luureja molemmat, toisaalta kaikki luurit ovat sellaisia.
Uusi hieno Anroid on kotona mutta tuskin näissä hommissa se säilyis kauaa uutena...
Concorde
18.12.2017, 12.38
Eli 8 vai X? Mielipiteitä.
Ei oma, mutta Tomin mielipide: https://www.tomsguide.com/us/iphone-8-beats-iphone-x,review-4741.html
Ohiampuja
19.12.2017, 16.19
TM ja iPhone.
https://tekniikanmaailma.fi/miksi-iphone-hidastuu-ian-myota-tutkimus-paljasti-piilotetun-kuristimen-joka-hidastaa-prosessorin-kellotaajuutta/?shared=812449-a18c0b92-500
hphuhtin
19.12.2017, 16.56
Eli 8 vai X? Mielipiteitä.
Jos pyöräilet hanskojen kanssa, niin X voi olla mukavampi vaihtoehto. Itsestä ainakin on kätevää kun saa luurin helpolla auki kun pysähtyy mettässä. Molemmat on järjettömän hintaisia.
Sent from my iPhone using Tapatalk
MacKonte
19.12.2017, 19.52
Omaksi puhelimeksi hommaisin vanhemman pojan kokemukseen luottaen X:n.
Firman luuri vaihtuu juuri 5S:stä SE:hen.
Jos pyöräilet hanskojen kanssa, niin X voi olla mukavampi vaihtoehto. Itsestä ainakin on kätevää kun saa luurin helpolla auki kun pysähtyy mettässä. Molemmat on järjettömän hintaisia.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Jouluaattona on idea että puhelin otetaan esiin metsässä... muuten erittäin harvoin on puhelin esillä vaikka itte taivaan isä yrittäis soittaa niin ei saa todennäkösesti mua kiinni:eek:
Jouluaattona on idea että puhelin otetaan esiin metsässä... muuten erittäin harvoin on puhelin esillä vaikka itte taivaan isä yrittäis soittaa niin ei saa todennäkösesti mua kiinni:eek:
Mä poljen niin harvoin metässä että pitää usein ottaa navigointia varten esille. Se onkin halpis vesitiivis ja ehkä vähän kolhuakin kestävä.
Voi myös laittaa lentotilaan paikannus päällä niin ei puhelin soi turhaan mutta voi lukee karttaa tai laittaa trackkia.
Concorde
21.12.2017, 11.59
wanhempia iLuureja hidastetaan tarkoituksella (että ostettais uusia) : https://techcrunch.com/2017/12/20/apple-addresses-why-people-are-saying-their-iphones-with-older-batteries-are-running-slower/
Mä poljen niin harvoin metässä että pitää usein ottaa navigointia varten esille. Se onkin halpis vesitiivis ja ehkä vähän kolhuakin kestävä.
Voi myös laittaa lentotilaan paikannus päällä niin ei puhelin soi turhaan mutta voi lukee karttaa tai laittaa trackkia.
Kiitos vinkistä, ei mulla ole koskaan lentotilassa ollu mutta äänettömällä koska en halua piipitystä kuunnella metsässä. Kuvia ottelen ja gepsillä liikun etiäppäin.
Nyt alkaa honorista akku hyytyä, pitäis varmaan kahtoo jotain uutta luuria....
Kiitos vinkistä, ei mulla ole koskaan lentotilassa ollu mutta äänettömällä koska en halua piipitystä kuunnella metsässä. Kuvia ottelen ja gepsillä liikun etiäppäin.
Nyt alkaa honorista akku hyytyä, pitäis varmaan kahtoo jotain uutta luuria....
Huomasin tuon puolivahingossa juurikin akun säästön takia kun viime kesän pidemmällä retkellä yksi mukanaolleista virtapankeista olikin särki, lentotilassa laittoi sijainnin päälle niin trackeri toimi. Online-kartat ei varmaan ellei oo jossain välimuistissa.
Onkos täällä kukaan ulkoiluttanut sony XZ1 compactia (https://www.sonymobile.com/fi/products/phones/xperia-xz1-compact/) että miten se kestää pakkasta? Runko ois lasikuitudulla vahvistettua muovia niin luulis että ei pakkanen pure niin hyvin.
Nykynen nokia 5 tilttaa niin herkästi pakkasessa että ei oikeen sovi mun harrastuksiin. Siinä on alumiinirunko niin sehän kylmettyy hetkessä
viidenkympin Honor tomii pakkasessa ja nyt on otettu kaksi kuvaa sillä metsä olosuhteissa
Iphone 7plus on ensimmäinen puhelin jolle ei ole tullut mitään vaihtotarvetta tai uuden puhelimen himoa vaikka puhelin on ollut jo yli vuoden käytössä. Aiemmin on tiukasti pysytty Nokialaisissa yhden androidin poikkeuksella.
Kertooko tuo nyt mistään mitään, ainakin sen että puhelimen täytyy olla melko hyvä jos paatunut kamarunkkari ei halua päivittää tuoreempaan malliin.
X ei kiinnosta sormenjälkitunnistuksen puutteen takia, omaan käyttöön se sopii kasvojentunnistusta paremmin.
Onko Androidissa yleisesti ominaisuutena, että laitteen Bluetooth-yhteys sammuu kokonaan kun yhteys paritettuun laitteeseen katkeaa? Nokia 5 tekee näin, enkä ole löytänyt tuolle mitään asetusta.
En tiiä, välissä on tullut ainakin yksi firmware-päivitys ja varmaan parikin Android-päivitystä. Nyt Bluetooth on toiminut jo useamman päivän ihan oletetusti, eli pysyy valmiustilassa jos ei erikseen sammuta.
Noihin pakkasen kesto-ominaisuuksiin en ota mitään kantaa, ei ole oikein kertynyt kokemusta. Enkä jaksa olla kovin kriittinen, kun miettii miten paljon hienoa ja miniatyrisoitua elektroniikkaa nykyaikaisessa älypuhelimessa on. Eihän sellainen laite ole tarkoitettu kylmiin olosuhteisiin, vaikka käyttäjä niin haluaisi.
Ohiampuja
26.12.2017, 21.45
Noihin pakkasen kesto-ominaisuuksiin en ota mitään kantaa, ei ole oikein kertynyt kokemusta. Enkä jaksa olla kovin kriittinen, kun miettii miten paljon hienoa ja miniatyrisoitua elektroniikkaa nykyaikaisessa älypuhelimessa on. Eihän sellainen laite ole tarkoitettu kylmiin olosuhteisiin, vaikka käyttäjä niin haluaisi.
Mutta mitäs jos käyttäjä liikkuu paljon kylmissä olosuhteissa. Silloin laite joka ei niissä oloissa toimi on turha laite. Vaikka siellä sisällä olisikin kuinka hienoa miniatyyri elektroniikkaa. :)
Concorde
26.12.2017, 22.06
Onkos täällä kukaan ulkoiluttanut sony XZ1 compactia (https://www.sonymobile.com/fi/products/phones/xperia-xz1-compact/) että miten se kestää pakkasta?
En oo tuota kokeillut, mutta sonyja on ollut kolme putkeen (nyt Z4) ja niissä ei ole ollut valittamista pakkasen kestossa. Siis se, että luuri on esim. hiihtoasun taskussa. Akunkesto ei ole merkittävästi lyhyempi kuin muutenkaan, eli kestää pävän ihan kunnon käyttöä. oon kuullut, että joitain luureja pitää säilyttää suunnilleen alusvaatteissa ja siltikään ne ei jaksa pakkasta. Mutta ne taitaakin olla suunniteltu Kaliforniasssa...
Sueraava luuri vois olla toi XZ1
Mitäs mieltä merkistä nimeltä ZTE? Sellainen (Blade V8) tarttui perjantaina Verkkokauppa.comin outlet -pisteestä mukaan. Heräteosto sulkemisaikaan, bulkkina puoleen hintaan (mutta tarvittaessa olisi palautusoikeus). Tuli sitten annettua lahjaksi saatesanoilla että "tämä tai joku muu vastaava". Nyt pitäisi ratkaista, että onko se nyt sitten tämä vai se joku muu vastaava.
En oo tuota kokeillut, mutta sonyja on ollut kolme putkeen (nyt Z4) ja niissä ei ole ollut valittamista pakkasen kestossa. Siis se, että luuri on esim. hiihtoasun taskussa. Akunkesto ei ole merkittävästi lyhyempi kuin muutenkaan, eli kestää pävän ihan kunnon käyttöä. oon kuullut, että joitain luureja pitää säilyttää suunnilleen alusvaatteissa ja siltikään ne ei jaksa pakkasta. Mutta ne taitaakin olla suunniteltu Kaliforniasssa...
Sueraava luuri vois olla toi XZ1
Joo edellinen puhelin oli z1 compact eikä se ikinä tilttaillu pakkasessa taskussa. Toki kesto heikkeni mutta ei niin paljoa että ois ongelma ollu
Mutta mitäs jos käyttäjä liikkuu paljon kylmissä olosuhteissa. Silloin laite joka ei niissä oloissa toimi on turha laite. Vaikka siellä sisällä olisikin kuinka hienoa miniatyyri elektroniikkaa. :)Juuri näin, ei silloin kannata hankkia 7mm paksua 4K-näytöllä ja Li-akulla varustettua taskutietokonetta. Ruggeroituja ja ammattikäyttöön vaativiin olosuhteisiin tarkoitettuja laitteita saa kaupasta.
Lithium akkuja ne tuntuu olevan joka puhelimessa nykyää. Z1 compactissa oli kans mut kyl se pakkasta kesti. Enemmänki tuntus vaikuttavan tuo runko mihin se o rakennettu. Alumiinihan johtaa lämpöä/kylmyyttä hyvin.
Saanut vaikutelman, että kahdella identtisen näköisellä akulla voi olla Iso ero esim kylmänkestossa. Ilmeisesti pieni ero akun kemiassa ja rakenteessa vaikuttaa paljon. Mulla oli käytössä Sony z3 joka alkoi sammuilemaan kylmässä ja siinä meni akku takuuseen. Ehjällä akulla ei ongelmaa.
Ohiampuja
27.12.2017, 12.30
Juuri näin, ei silloin kannata hankkia 7mm paksua 4K-näytöllä ja Li-akulla varustettua taskutietokonetta.
No sehän se onkin kumma kun maallikon silmään samankaltaiset kosketusluurit voi niin poiketa toisistaan. Toinen hyytyy jo postilaatikolle ja toinen pelaa kokonaisen retkiluistelupäivän. Ja sama Android jyllää molemissa sen Gorilla lasin takana.
Tähän kylmän sietoon pitäisi olla joku IP luokituksen kaltainen normi.
Tähän kylmän sietoon pitäisi olla joku IP luokituksen kaltainen normi.
VAG-konsernin päästöhuijauksen kaltaista hässäkkää odotellessa. iPhoneissahan kylmäkesto-ongelman syy oli (tai on?) konservatiivinen virranjako, joka suojaa näyttöä alijännitteeltä. Näyttö saattaa mennä rikki jännitevaihtelun seurauksena, joten sitä on pakko suojata. Akku saattaa pystyä riittävän jännitteen tuottamisessa uutena erittäin kylmissäkin olosuhteissa, mutta ikääntyessään litium-akuille on tyypillistä että kapasiteetti säilyy vaikka jännite saattaa hiipua kylmässä.
Ehkä iPhonen virranjako oli suunniteltu naksu liian konservatiiviseksi (siihenhän tehtiin firmware-päivitys), tai akun ikääntymisen vaikutusta ei oltu huomioitu, tai kylmiä ei ole alunperin huomioitu tarpeeksi. Tai pärjäisivätkö käyttäjät vähän vähemmän hienostuneella näytöllä, jonka rikkoontuminen alijännitteen takia ei olisi riski? Varmaan pärjäisi, mutta entäs jos se on sitten huonompi kuin kilpailijalla?
Concorde
27.12.2017, 13.53
Luulis ton kylmäkeston toisaalta valmistajia kiinnostavan, koska keskimäärin esim. tammikuussa on aika paljon pakkasalueita maailmassa (ja eteläpuolella vastaavasti sitten heinäkuulla?)
http://thompsonsubzero.ca/wp-content/uploads/2007/08/jan_global_temp_map_labeled1.jpg
Revitin kelkkaa tossa eilen viitisenkymmentä kilsaa -20 pakkasessa, puhelin povitaskussa. Toki vasten rintaa, toisaalta ulkopuolelta suora viima vasten takkia. 1+ kolmosen akku näytti 100% kun palasin kämpille. Mitä sen oikein tarvisikaan kestää jotta raati olisi tyytyväinen?
Tai pärjäisivätkö käyttäjät vähän vähemmän hienostuneella näytöllä, jonka rikkoontuminen alijännitteen takia ei olisi riski? Varmaan pärjäisi, mutta entäs jos se on sitten huonompi kuin kilpailijalla?
Voisi kysyä että onko se parempi edes nyt. Kovasti vaahtoavat siitä Retinan ylivertaisesta tarkkuudesta mutta sehän on kilpailijoihin verrattuna ihan taviskauraa, 5,8" resoluutiolla 2436x1125 kun Samsungilla oli Galaxy S6:ssa 5,1" 2560x1440 jo keväällä 2015 ja Sonylta tuli 5,5" 4K eli 3840x2160 saman vuoden syksyllä. Toki varsinkaan tuossa jälkimmäisessä nyt ei ole mitään pienintäkään järkeä mutta oli se hyvä keskarin näyttö kilpailijoille.
Ja se on muuten Samsungin tekemä se iPhone X:n näyttö. Heh heh.
Concorde
27.12.2017, 17.57
Mitä sen oikein tarvisikaan kestää jotta raati olisi tyytyväinen?
Et kuitenkaan ajanu täysiä koko aikaa... :D
Toinen hyytyy jo postilaatikolle ja toinen pelaa kokonaisen retkiluistelupäivän.
Mulla on repun lantiovyön etutaskussa, viima osuu suoraan siihen eli käytännössä ulkolämpötilassa. Enpä ole juurikaan huomannut kesän pyöräretkiin eroa akun kulutuksessa, Sports Tracker päällä molemmissa aktiviteeteissa.
Ohiampuja
28.12.2017, 08.26
Enpä ole juurikaan huomannut kesän pyöräretkiin eroa akun kulutuksessa.
Minkä merkkinen ja mallinen luuri on kyseessä?
Malamuutti
28.12.2017, 09.16
Juuri näin, ei silloin kannata hankkia 7mm paksua 4K-näytöllä ja Li-akulla varustettua taskutietokonetta. Ruggeroituja ja ammattikäyttöön vaativiin olosuhteisiin tarkoitettuja laitteita saa kaupasta.
Ostin jokin aika sitten itselleni ensimmäiseksi älypuhelimeksi juuri tuollaisen kestäväksi väitetyn ja IP68-suojaluokitetun laitteen, Blackview BV7000 Pro. En oikein pysty suorituskykyä muihin laitteisiin vertaamaan eikä varsinaisesta pakkasenkestosta ole vielä kokemuksia, mutta kyllä sillä ainakin veden alla videoi eikä reilun tunnin fillarilenkki ohuessa nahkaisessa tankolaukusssa pikkupakkasessa haittaa ensinkään.
En ole kovin aktiivinen puhelimenkäyttäjä, joten akku kestää minulla monta päivää ilman latausta. Takakamera on mielestäni hidas mutta valokuvaamista varten minulla on aivan toiset laitteet. Etukameraa en ole edes kokeillut.
Videon kuvaamisessa kamera vaikuttaa olevan laadultaan OK. Äänen laatu taas esimerkiksi Youtube-videoiden toistossa on mielestäni aika kurppainen mutta puheluissa hyvä. Laite ei ole hinnalla pilattu, taisin maksaa jotain 160 euroa muistaakseni Saksan Ebayn kautta ostettuna.
Minkä merkkinen ja mallinen luuri on kyseessä?
Halpis Moto G.. kun sai satkulla "vesitiiviin" puhelimen jonka kamera riittää mun seikkailudokumentointiin niin piti ryhtyä tuohon. Sonyä mietin mutta kun kuullut ihmisten rikkoneen laseja puhelimen tippuessa niin en viitsinyt. Toi on tippunu varmaan kymmenen kertaa :) Voi olla vähän subjektiivistä tietty akkukeston arviointi, tuossa ei kylläkään akku kauhean pitkään kestä jos räpeltää koko ajan netissä tms ruutu kirkkaana, taas vaikea sanoa kun aika vähän vertailukohtia
Vielä 1+3:sta, 3h rinteessä. Ala-asemalla -20, ylhäällä -9. Puhelin rintataskussa, otin valokuvia, sports tracker reilun tunnin päällä. 90% näytti kun palasin kämpille, ei ollut 100 kun lähdin.
Onkos kellään heittää mitään ehdotuksia (semisti) ruggeroiduista luureista siinä 200-300 euron tienoilla? Xcover4 ja jotkut Catin mallit tuntuu olevan ainoita mitä löytyy, mut ehkä en vaan itse osaa.
Toisaalta myös kiinnostaisi suosia Noksua, eli kestääkö esim tuo noksun 5 hikeä/höyryä? Joku IP52-roiskevesisuojaus siinä näkyi olevan, mutta sehän voi olla ihan eri juttu kuin se että puhelin muhii pari kolme tuntia hikisessä taskussa pyörälenkillä.
Oothan tämän huomioinu
http://www.samsung.com/fi/smartphones/galaxy-a5-2017-a520/SM-A520FZKANEE
Näitä myynnissä alle 300 e.
Mikko Asikainen
28.12.2017, 17.14
Moto G4 Play on ollut yllättävän hyvä huolettomana ulkoilupuhelimena. Roiskesuojaus tuntuu toimiva, akku antaa potkua, toki täytyy kohteliaasti suojata iskuilta.
Nokia 5 kiinnostaa kyllä mutta ihan seikkailumielellä https://www.halpis.fi/product/1796/blackview-bv5000-ip67-4g-android-60-alypuhelin-vihrea tuollainenkin kiehtoisi! Ehkäpä Tomos myös innostuisi... Mistään vaan kun ei asiallisia
käytäjäkokemuksia ole kuulunut?
Malamuutti
28.12.2017, 19.14
Onkos kellään heittää mitään ehdotuksia (semisti) ruggeroiduista luureista siinä 200-300 euron tienoilla? Xcover4 ja jotkut Catin mallit tuntuu olevan ainoita mitä löytyy, mut ehkä en vaan itse osaa.
Toisaalta myös kiinnostaisi suosia Noksua, eli kestääkö esim tuo noksun 5 hikeä/höyryä? Joku IP52-roiskevesisuojaus siinä näkyi olevan, mutta sehän voi olla ihan eri juttu kuin se että puhelin muhii pari kolme tuntia hikisessä taskussa pyörälenkillä.
No, minulla on tuo Blackview BV7000 Pro, kuten edellisellä sivulla mainitsin. En tiedä, saako niitä Suomesta mistää kaupasta, mutta Internet on keksitty. Suojaus IP68 jne, kestää vesipesun, pari-kolme tuntia hikisessä taskussa fillarilenkillä on pala kakkua, olen kuvannut lyhyen videon parikymmentä senttiä veden alla ja vielä toimii. Hintaa tuolle tuli posteineen jotain 160-170 euroa. Ostopaikkoja esimerkiksi Amazonin tai Ebayn europpaalaiset filiaalit.
Tuollaisia IP68-suojaustason puhelimia on itse asiassa Kiinassa helkutisti, Suomeen asti niitä ei vain kauppoihin juurikaan tuoda.
Itävaltalaisella tutulla on 6000-malli, se rakentelee valoja ISOIHIN esityksiin ja vapaa-ajalla viihtyy kotinsa lähellä alpeilla, tykkää.
Vielä 1+3:sta, 3h rinteessä. Ala-asemalla -20, ylhäällä -9. Puhelin rintataskussa, otin valokuvia, sports tracker reilun tunnin päällä. 90% näytti kun palasin kämpille, ei ollut 100 kun lähdin.
Niin mikäs puhelin..
Viimeviikolla olin rinteessä -5 lumisateessa, puhelin povarissa ja nokia 5 akku tilttas ku otin muutaman kuvan. Varaus romahti 18%. Siinä se sit pysytteli seuraavaan päivään.
Concorde
28.12.2017, 20.36
Niin mikäs puhelin..
Eikös tossa yllä lue OnePlus 3 ?
^Joo olihan sielä ku tarkemmin luki
Revitin kelkkaa tossa eilen viitisenkymmentä kilsaa -20 pakkasessa, puhelin povitaskussa. Toki vasten rintaa, toisaalta ulkopuolelta suora viima vasten takkia. 1+ kolmosen akku näytti 100% kun palasin kämpille. Mitä sen oikein tarvisikaan kestää jotta raati olisi tyytyväinen?
Siinä on varmaan jotain vikaa kun näyttää niin isoja prossia
Mikko Asikainen
28.12.2017, 22.50
Blackview luureja myyskentelee E-Ville ja Halpis.fi. E-Villen myymälä näyttäisi löytyvän Mäntsälästä. Malamuutin rohkaisemana ryhdyn vakavasti tutkimaan noita IP-68 Blackview vaihtoehtoja.
Yhdellä kaverilla on joku Oukitelin tekele, varmahan en toki ole mutta veikkaisin että ihan samaa kamaa kuin nuo Blackviewt eri nimellä, ja tyytyväinen on ollut. Akkua on näppärästi 10000 mAh ja laite on kestänyt kaiken muun paitsi farkku-Volvolla yli peruuttamisen - ja siitäkin selvisi näytön vaihdolla, muu rauta kesti ehjänä. Ja kyseessä on mies jolla ei kestä käyttökelpoisena yleensä muu kuin metrin rautakanki, lyhyemmän se hukkaa ja pidemmän se hajottaa.
Concorde
29.12.2017, 06.56
Tää ompun "dieselskandaali" nytkähti napsulla eteenpäin, kun lupasivat vaihtaa noita akkuja kohtuuhinnalla ($29) uusiin: https://www.kauppalehti.fi/uutiset/apple-pahoittelee-hidastuskohua--lupaa-hyvitykseksi-akun-vaihdon-29-dollarilla/MpJ9xrfR
Tuleekohan moinen akunvaihto Suomeenkin?
Vaihdatin 3 vuotta vanhaan iPhone6:een akun Fonumilla. Alkuperäinen oli vielä ihan toimiva mutta olihan siitä paras terä mennyt. Fonumin mikälietarvikehalpisromuakku on suoraan sanottuna paska. Kapasiteetti tuntuisi huonommalta kuin käytetyllä orkkiksella ja luuri sammuu kun mittari näyttää 10-15% varausta. Pari kertaa olen reklamaatiota sähköisesti lähettänyt mutta ei mitään vastausta. Pitänee jaksaa lähteä paikan päälle.
EN siis suosittele missään nimessä Fonumin huoltoa!
Mielestäni takuuajan jälkeiset huollot on sama tehdä itse, tosin osien laadun kanssa joutuu olemaan tarkkana koska kiinalaiset kopioi kopioitakin ja niiden laatu on mitä sattuu. Varsinkin vanhempiin puhelimiin saa oem osiakin todella halvalla ja YouTube neuvoo.
Coasting
29.12.2017, 10.43
Samanlainen kokemus iphone akunvaihdoista. Todennäköisyydet 30% huonompi kuin vanha käytetty. 40% samanlainen ja 30% parempi ja toimiva.
Android 6 > 7, pystyykö päivittämään itse Blackview 7000 pro-puhelimessa?
Olis jonkin verran halvempi gearbestilla mutta ei Android 7.
Tuleekohan moinen akunvaihto Suomeen
Applehan on tarjonnut ilmaista akun vaihtoa useaan iPhoneen takuuajan ulkopuolella. Kun minulla oli iPhone 5, vaihdatin pari vuotta vanhan akun virallisessa huollossa ilmaiseksi. Kun minulla oli 6s, akun olisi voinut vaihdattaa pari vuotta vanhaan laitteeseen mutta jätin option käyttämättä. Nyt vähän harmittaa, kun sama laite on edelleen vaimon käytössä ja noissa uusissa liimatuissa runkorakenteissa itse vaihtaminen on pykälää hankalampaa kuin vanhoissa.
En pitäisi mitenkään erikoisena, vaikka laitteeseesi olisi tällä hetkellä voimassa akunvaihtokampanja.
Malamuutti
29.12.2017, 17.53
Android 6 > 7, pystyykö päivittämään itse Blackview 7000 pro-puhelimessa?
Olis jonkin verran halvempi gearbestilla mutta ei Android 7.
Minulla näyttää olevan laitteessa Android 7 nyt. Ostohetkellä oli muistaakseni 6 ja jossain vaiheessa tuo sitten enempi issekseen päivitti tuohon seiskaan.
On kyllä aika hidas luuri hetkittäin, pitäsköhän tehdä puhdas asennus vanhaan motoon kun siirsin kaiken vanhasta puhelimesta
Näitä virrankuluttajia sovellusten ja näytön lisäksi:
-Googlen palvelut (mailista laitettu päivitys pois päältä, tuleekohan sijainnista)
-Puhelin valmiustilassa
-Android käyttöjärjestelmä
-Android järjestelmä (?)
-Puhelin on käyttämätön (?????)
Kestäsköhän tuo moto C plus pakkasta yhtää. Sais niin halvalla.
Häätyy kokeilla. Ainaki siinä o iso akku.
Tänään taas akku simahti nokia 5:sesta rinteessä ku otin kuvia. Eikä ollu ees paljoa pakkasta. Häätyy kysästä nokialta onko tuo ominaisuus vai lähetänkö takuuseen
edit: puhelimen tuki chatin kautta kyselin niin tuli ohjeet puhistella jotain cacheja. Eikä edes ole suomalaista asiakaspalvelua :)
Concorde
03.01.2018, 08.00
Tuleekohan moinen akunvaihto Suomeenkin?
Tossa lisäinfoa: https://appadvice.com/post/iphone-battery-replacement-program/759121?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+AppAdvice+%28AppAdvice%29
Apple is reducing the price of an out-of-warranty iPhone battery replacement by $50 — from $79 to $29 — for anyone with an iPhone 6 or later whose battery needs to be replaced, starting in late January and available worldwide through December 2018. Details will be provided soon on apple.com.
Sanoisin, että worldwide koskee myös Suomea.
Puhelin hajosi ja jotain pitäisi saada tilalle. Kovin montaa päivää ei viitsisi olla ilman luuria, joten täytyy tyytyä lähikauppojen tarjontaan. Näitä näyttäisi saavan:
Samsung A5 (2017) 249€
Iphone SE 279€
Motorola Moto G5S 199€
Samsung S7 399€
Oneplus 5 399€ (jos näitä sattuisi olemaan lähimmässä Elisan myymälässä)
Nexus 5X ja sitä edeltänyt Nexus 5 ovat tuntuneet kokonsa puolesta sopivilta, joka painaisi valintaa Samsungien suuntaan, mutta ei muun kokoiset luurit täysin poissuljettuja ole.
Missähän näistä saisi parhaiten rahoilleen vastinetta?
^tuohon applepojat vastaavat Apple, samsungpojat Samsung, motorolapojat Motorola ja onepluspojat Oneplus.
Oma vastaukseni siis Samsung. Itsellä pari vuotta vanha S5 neo enkä keksi mikä voisi olla paremmin. Akku kestää kylmääkin, käyttömuistia riittävästi, 64Gb muistikortille mahtuu muzakkia, kamera on kelvollinen, näyttö tarpeeksi iso, kosteutta ja kolhuja kestävä.
Nyt pari vuotta vanhanahan se pitäisi vaihtaa, mutkun ei ole syytä.
^^Entinen ja tuleva sony mies vastaa
Sony ZX1 joko normaalina tai compactina
koska ip68 suojaus
Vaikka et sitä ehdottanukkaan
^^Entinen ja tuleva sony mies vastaa
Sony ZX1 joko normaalina tai compactina
koska ip68 suojaus
Vaikka et sitä ehdottanukkaan
XZ1 compact saattaa olla jo liian pieni, mutta otetaan harkintaan ainakin. Ilman compactia menee jo liian kalliiksi.
H. Moilanen
03.01.2018, 13.17
Sanoisin, että worldwide koskee myös Suomea.
Suattaapa koskea, vuan suattaapa olla koskematiki. Ei siksi, että Apple rajaisi Suomen ulos kampanjan piiristä, vaan siksi, että paikallinen toimija toteaa kaks-ysillä tehtävän akunvaihdon ja siihen liittyvän byrokratian jättävän viivan alle liian pienen siivun.
Valitse haluamasi selitys:
"Ei ole voimassa Suomessa"
"Ei saada alkuperäisiä akkuja"
"Työjono x-viikkoa"
Puhelin hajosi ja jotain pitäisi saada tilalle. Kovin montaa päivää ei viitsisi olla ilman luuria, joten täytyy tyytyä lähikauppojen tarjontaan. Näitä näyttäisi saavan:
Samsung A5 (2017) 249€
Iphone SE 279€
Motorola Moto G5S 199€
Samsung S7 399€
Oneplus 5 399€ (jos näitä sattuisi olemaan lähimmässä Elisan myymälässä)
Nexus 5X ja sitä edeltänyt Nexus 5 ovat tuntuneet kokonsa puolesta sopivilta, joka painaisi valintaa Samsungien suuntaan, mutta ei muun kokoiset luurit täysin poissuljettuja ole.
Missähän näistä saisi parhaiten rahoilleen vastinetta?
Androidin käyttäjälle en suosittelisi Iphonea iOSin takia, varsinkaan SE:n pienellä näytöllä (joku Plus malli saattaisi menetellä).
Listatuista Androideista OP5 tarjoaa vanilla Androidiin tottuneelle parhaan käyttökokemuksen. Motossa on myös kai melko puhdas käyttis? S7 on paperilla ja käytännössä hyvää puhelin, jos voi elää Samsungin käyttikseen tekemien "parannusten" kanssa.
Itselläni oli edellisenä puhelimena OP3T ja sitä ennen Nexus 5, nyt iPhone 6s ja oneplussaa on ikävä harva se päivä, koska käyttis ja kunnon näyttö.
Motoroloille ääni. Puhdas käyttis ilman mitään muistisyöppöjä käyttöliittymiä ehdoton peli. Pojalle ostin parin Samsungin jälkeen, mitkä meni äkkiä tukkoon ja käyttömuisti (ei muistikortti) tuuttas loppua. Motorolalla porskuttanut ilman käyttömuistiongelmaa ja loputkin tilaongelmat loppui kun laitoin 64Gt muistikortin [emoji6] .
Jami2003
03.01.2018, 14.46
Pystyykö Motorola (muka) käyttämään muistikorttia RAM muistina. Melkein en usko.
[QUOTE=Jami2003;2742601]Pystyykö Motorola (muka) käyttämään muistikorttia RAM muistina. Melkein en usko.[/
Sekavia kirjoitin. Kuvia ja videoita varten isompaa korttia [emoji6]
Markku Silvenius
03.01.2018, 16.10
Nexus 5X on kyllä vieläkin niin hyvä puhelin ettei erityistä vaihtokuumetta pukkaa. Android 8.1 raakana ilman mitään emui-virityksiä tjsp. Hyvät kamerat, hyvä näyttö, hyvä akunkesto. Aidosti toimiva moniajo jaetulla näytöllä jne. Niin ja kuulokeliitin :D ei mtn langattomia fillarilenkeille kiitos :p
Nexus 5X on kyllä vieläkin niin hyvä puhelin ettei erityistä vaihtokuumetta pukkaa. Android 8.1 raakana ilman mitään emui-virityksiä tjsp. Hyvät kamerat, hyvä näyttö, hyvä akunkesto. Aidosti toimiva moniajo jaetulla näytöllä jne. Niin ja kuulokeliitin :D ei mtn langattomia fillarilenkeille kiitos :pJa sormenjälkianturi joka toimii perkeleen hyvin ja nopeasti [emoji115]. En mä tätä ole pois vaihtamassa ennenkuin jotain vastaavaa sopuhinnalla saa.
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
MOTO C PLUS ollu kyllä positiivinen yllätys. Ainaki 79€:n tarjoushintaan. Ei välitä pakkasesta. Täs on noin 5h urheiltu pakkasessa spotifyn soidessa parina päivänä ja akku on vieläki 50%.
Nokia 5 lähti myyntiin. Olihan se ihan hieno puhelin mutta ei sopinu mun käyttöön.
Pystyykö Motorola (muka) käyttämään muistikorttia RAM muistina. Melkein en usko.
Jos tarkotit voiko SD-kortin asentaa sisäiseksi muistiksi niin voi.
XZ1 compact saattaa olla jo liian pieni, mutta otetaan harkintaan ainakin. Ilman compactia menee jo liian kalliiksi.
Sony Xperia XZ (https://elisa.fi/kauppa/?dclid=COfw9sW71NgCFZaXmwodYYwFFQ#!/tuote/Sony-Xperia-XZ?paymentOption=36&deviceVariant=Xperia%20XZ%20Sininen) eli edellinen sukupolvi
Sony Xperia XZ (https://elisa.fi/kauppa/?dclid=COfw9sW71NgCFZaXmwodYYwFFQ#!/tuote/Sony-Xperia-XZ?paymentOption=36&deviceVariant=Xperia%20XZ%20Sininen) eli edellinen sukupolvi
On jäänyt päivittämättä lopputulos tänne. Sony XZs tuli taskuun.
Ohiampuja
15.01.2018, 10.35
Kuinka tuo sormenjälkilukija teillä pelaa? Täällä pelaa tosi huonosti. Vähän kun tiskaa astioita tai pesee muksun takapuolta, niin sormea ei tunnisteta enää lainkaa. :)
Tai sitten sormet kohmeessa raaputtaa tuulilasia, tai muuten hiukan on kylmissään ulkona niin taas on Samsungilta sormenjälki hukassa.
Onko luurissa vikaa vai onko mun sormissa jotain vikaa. :)
Kuinka tuo sormenjälkilukija teillä pelaa?
Riippuu laitteesta ja sormesta. Omassa käytössä iPhone 6s:n lukija oli kuivalla ja puhtaalla sormella hitaampi kuin Nokia 5:ssä. Se kuitenkin luki likaista tai märkää sormea kohtuullisesti. Siinä oli myös sellainen erikoisuus, että tuntui kuin lukija alkaisi "unohtaa" tiettyjä sormia jos niitä ei käyttänyt säännöllisesti.
Nokia 5:ssä lukija toimii tosiaan laboratorio-olosuhteissa kuin ajatus, jonka jälkeen raja tulee vastaan paljon selkeämmin kun tarjoaa likaisempaa/märempää sormea.
Kumpikin lukija lopettaa yhteistyön aika nopeasti jos yrittää rasvaisella sormella sisään.
Jos on vaihtanut puhelimen uuteen, ja haluaa vanhasta LUOTETTAVASTI eroon, millä voi kotikonstein tuhota laitteen niin ettei sieltä enää lueta mitään dataa enää(no, jos puhelin ei ole aivan atomeina, sieltä joku osaava taho kaivaa tietoa ulos anyway toki) mutta noin muuten? Laitteissa kuitenkin ollut vuosien sähköpostit, valokuvia jne. Ongelmaksi "lekalla päähän" metodissa tulee nykypuhelinten akut. Niitä kun ei saa irti eikä akkua oikein kannata vasaroida paskaksi kun tuloo tulipalo tai vähintään maailma räjähtää.
Eli millä puhelin sileäksi oikeasti että sen vois heittää elektroniikkajätekeräykseen huoletta?
ps) HTC One X:ää yritin purkaa aikoinaan mutta en tainnut akkua saada irti "turvallisesti" jotta olis voinut vaikka vasaroida laitteen muuten palasiksi. Nyt olis muutama vanha älyluuri odottamassa samaa käsittelyä kotona mutta sama akkudilemma niissäkin varmaan tulisi eteen jos lähtisi koteloa aukaisemaan.
ps) HTC One X:ää yritin purkaa aikoinaan mutta en tainnut akkua saada irti "turvallisesti" jotta olis voinut vaikka vasaroida laitteen muuten palasiksi. Nyt olis muutama vanha älyluuri odottamassa samaa käsittelyä kotona mutta sama akkudilemma niissäkin varmaan tulisi eteen jos lähtisi koteloa aukaisemaan.
https://www.youtube.com/watch?v=PrArAes5liM
Ei tuo kauhean vaikealta vaikuta. Varsinkaan, jos ei niin väliä, että jotain hajoaa.
^Thanks! Olishan se pitänyt arvata että juutubesta löytyy ohjeet tuollekin. Tsekkasin pikaisesti niin kaikille niille luureille joista pitäisi akku irroittaa, löytyi videot siihen. Eli akku irti ja sit vaan lekalla perään tai pari strategisesti suunnattua naulaa läpi laitteesta :)
Mielestäni vähänkin uudemman älyluurin saa hävityskuntoon seuraavalla tavalla.
(Pistäkää jotain linkkejä jos olen väärässä)
1)Puhelimeen salauspäälle:
https://helpdesk.it.helsinki.fi/ohjeet/muut-ohjeet/android-laitteen-salaus
Kun salaus on valmis niin voihan tuonne vaikka ladata jotain sälää niin paljon että laitteen muisti on täynnä.
2) Laite tehdasresetointiin
3) Foliohattu voi vielä pistää uudelleen salauksen päälle
4) SER:lavalle puhelin hävitykseen.
Sulata puhelin, niin ei jää jossiteltavaa.
https://www.youtube.com/watch?v=ui7ZL0YM48A
viimeisin älyluuri tuhoutui hikoilemalla ynnä muulla ->emo tiiliskiveksi, vein tutkivaksi kun en tiennyt edellistä ja lopulta jätin luurin kauppaan romutettavaksi.
Seuraavalle kalliimalle luurille huvittaisi tarjota vihtavuorta sopivassa paikassa...jos vain olisi haulikko sekä sopiva paikka..
Kumpi on puhelimen akulle järkevämpää ja akun hyvinvoinnin kannalta parempi ratkaisu. Jos käyttää töissä jotain sovellusta mikä imee virtaa tasaisesti koko päivän (esim nettimusa), antaako mennä päivän aikaan akun varauksen suht vähiin ja sit lataa kerralla täyteen ennen kotialähtöä vai kannattaako pitää luuri lataustöpselin perässä koko päivän jolloin akku latautuu kokoajan sitämukaa kun sitä käyttää?
Sorry offtopikki taas.
Kumpi on puhelimen akulle järkevämpää ja akun hyvinvoinnin kannalta parempi ratkaisu. Jos käyttää töissä jotain sovellusta mikä imee virtaa tasaisesti koko päivän (esim nettimusa), antaako mennä päivän aikaan akun varauksen suht vähiin ja sit lataa kerralla täyteen ennen kotialähtöä vai kannattaako pitää luuri lataustöpselin perässä koko päivän jolloin akku latautuu kokoajan sitämukaa kun sitä käyttää?
Sorry offtopikki taas.Eikös se ole yleisesti niin, että litium-akku tykkää kun sitä käyttää. Energiatiheyden, purkautuvuusominaisuuksien ja juurikin mm. puhelimen tyypillisen latauskierron hyvän sietokyvyn ansiosta se on ylipäänsä vakioinut paikkansa kannettavissa laitteissa.
Yksi huono juttu akun kannalta tiiviisti pakatuissa laitteissa on kuumeneminen. Eli varmaan tasainen varauksen kuluttaminen säännöllisesti on pitkässä juoksussa paras ratkaisu. Korkea kuormitus lämmittää akkua ja laitetta, jatkuva lataaminenkin (siellä 90-100% varauksessa) lämmittää laitetta.
Kuinka tuo sormenjälkilukija teillä pelaa?
HP Elitex3 toiminut moitteitta aina, IphoneSE toimii melkeinpä aina ja uusin Ipad wifi+4g kakistelee toisinaan. Googgeleihin en koske ihan helpolla ja yhä koen mikkisohvan itselle parhaaksi.
Jani Mahonen
17.01.2018, 09.05
Kumpi on puhelimen akulle järkevämpää ja akun hyvinvoinnin kannalta parempi ratkaisu. Jos käyttää töissä jotain sovellusta mikä imee virtaa tasaisesti koko päivän (esim nettimusa), antaako mennä päivän aikaan akun varauksen suht vähiin ja sit lataa kerralla täyteen ennen kotialähtöä vai kannattaako pitää luuri lataustöpselin perässä koko päivän jolloin akku latautuu kokoajan sitämukaa kun sitä käyttää?
Sorry offtopikki taas.
Pidä akun kapasiteetti päivittäin 40%-80% välillä ja lataa 100%:iin kerran kuukaudessa. Älä päästä varausta alle 20%.
Toisin sanoen vastaus on, että optimaalisimman käyttöiän saa lataamalla kerran tai useamman kerran päivässä, mitä tuo 40-80 vaihteluväli nyt vaatiikaan.
^Faktaa.
Mutta käytännössä on aivan tyhjänpäiväistä nysväämistä miettiä akkujen optimaalista lataustasoa. Varsinkin sarjapäivittäjän kohdalla.
Jani Mahonen
17.01.2018, 13.04
Mutta käytännössä on aivan tyhjänpäiväistä nysväämistä miettiä akkujen optimaalista lataustasoa. Varsinkin sarjapäivittäjän kohdalla.
Totta, mutta mieti: kysyjä on VesaP. :D
SIM-kortin leikkaaminen saksilla tai muuten.
Haluaisin säilyttää vanhan prepaid-numeroni mutta sen kortti on "MINI SIM".
Uudessa puhelimessa paikka vain MICRO SIM ja NANO SIM.
Onnistuuko leikkaaminen pienemmäksi kotioloissa?
Käykö se gsm kortti leikattuna älypuhelimeeni, (toiseksi kortiksi), kun dual sim)?
Kyl onnistuu. Ainaki itse onnistuin
^Onnistuin pienentämään kortin ja sain sen paikoilleen. Koitin soittaa-Ilmoitti että kortti lukittu. Sitten piti laittaa Pin-koodi ja sen näppäilinkin, ne numerot, mutta tyhmänä en tiedä mitä olisi pitänyt painaa sen jälkeen eli mikä on (OK)-nappi Android 7 tuossa tilassa?
sähköläski
01.02.2018, 22.37
Risuaita? ( Liian lyhyt viesti )
Semmonen väkänen 9:sin alapuolla
^Kiitos! Olishan tuon saattanut arvata mutta kun ei uskalla kokeilemalla.
Kysymykset jatkuu...
Näyttöön ilmestyi 4G symboli eli korttiin ilmeisesti saa ladatuksi datapakettia ja muuta.
Onko mitään konstia käyttää tuota vain puheluille kun ainakaan "ensisijaisuuksia" ei saa määritetyksi ilman toista korttia joka silloin voisi olla pelkälle datalle?
^asetuksista Datan käyttö tms > mobiilitiedonsiirto pois päältä?
Tehty.
Mutta wifin voi laittaa päälle?
(ettei kortin saldo surahda tyhjiin)
Wifin voi laittaa päälle.
Kiitokset ohjeista kaikille.
Ohiampuja
19.02.2018, 06.44
Eilen olin poitsun kanssa metsässsä retkellä ja otin noin 20 valokuvaa. Kotona yritin niitä katsoa, niin kaikkissa oli vain iso huutomerkki harmaan ruudun keskellä. Käynnistin puhelimen uudestaan niin nekin katosi.
Mikähän mahtoi kuvat korruptoida? Voiko akun matala varaustaso olla syynä?
Pakkanen tekee kyllä tepposia monelle puhelimelle. Nokia 5 tilttas kuvatessa pakkasessa eli sammu.
Onneksi uusi XPERIA XZ ei oo moksiskaan pakkasesta.
Ainoa moittimisen aihe tullu vastaan on kameran linssin heijastus.
Jos joku saman sarjan puhelimen omistava vois kokeilla tekeekö samanlaisen ruman heijastuksen ku tässä videossa:
https://www.flickr.com/video_download.gne?id=39442023505
arctic biker
19.02.2018, 16.20
Mun Moto 4th takuu päättyy syyskuussa, lataus alkoi oikuttelemaan. Jonnekin 25% tilaan latasi ja sitten mielikuva jotta valtakunnan verkkoon alkaa takaisin syöttämään, siispä kun Verkkokauppa.comista ostettu niin takuukorjaukseen Mobylifeen. Olivat akun kuulemma vaihtaneet, hyvää ettei mitään maksanut mutta huonoa ettei reissussa parantunut.
Päinvastoin, hain paikalliselta uuden usbipiuhan, ja nyt vinkuu Moto ettei toisen laturin virta piisaa. Piruuttani lähen ostamaan parhaan usblaturin mitä Televirmiltä löytyy.
Pientä neuvottelua jo kävin josko Nokia 6 sais, ei tietoa toimituksista.
Netistä aamulla noukin tietoa kuinka pitäisi toimia, ei nuo ensiohjeet auttaneet. Suostunut buuttamaan. Tykkään kovasti näistä älykännyistä, mulle riittävän hyvä GPS ja emailit, kartat sun muut joita pikkureissuissa tarviin. Pirullisia eitoimiessaan. Varsinkin kun into ja älykkyysosamäärä on yhtä aikaa vähennyt noitten sielunelämään perehtymiseen.
Tämä Moto G ei näemmä myöskään tykkää pakkasesta.. avomerellä -12C 10m/s tuulessa kuvaillessa alkoi sammuttelemaan itseään, minuutti taskussa niin käynnistyi kyllä. Piru ku sormetki jääty melkein. Kumma juttu kun toinen Moto ei sammunu koskaan.
Oatmeal Stout
01.03.2018, 17.04
Moto G4 Play tuntuu sammuvan 53% latauksessa kun on ollut pari tuntia pakkasessa :)
arctic biker
01.03.2018, 17.51
Mun Moto4th ollut nyt tasan viikon korjausreissullaan, ekasta se samana päivänä palautui yhtä toimimattomana kuin lähtiessään. Tiijä häntä ollakko nyt huolissaan vai iloissaan.
Jopotuinen
01.03.2018, 19.52
Väkipakollisen *kirosanoja tähän* työsuhdevirkapuhelimeni Samsung S4 vaihdoin firman puhelin-officessa uuteen Honor 8 puhelimeen.
Joku meni ja möläytti mulle mun S4 luurista (josta täydet verot säntillisesti vuosittain olen pulittanut), että sehän kuuluu jo roskikseen.
En koskaan huomannut siinä mitään moitittavaa, mutta silti asia alkoi vaivaamaan. Olen kuitenkin maksanut täydet verot luurista, jonka kuitenkin jätän aina hommista lähtiessä officen pöydälle. Olen muinoin tehnyt 8h työsopparin ja siitä pidän kiinni.
Putiikkimme puhelin-officessa sitten vahvistivat asian siten, halusivat puhelimestani takaisin ainoastaan laturin, niitä kun aina katoaa ja on kysyntää.
Vanha luuri happanee nyt sitten pöytälaatikossa. Ehkä annan sen Rouvalle, jos hänen älytön Ericson lakkaa toimimasta, tosin Alipappa toimitti juuri uuden 5 € akun.
Itseasiassa toi Rouvan jeesuksen aikainen luuri on kokonsa ja käytettävyytensä puolesta, jopa himoittava.
Kummallista.
Uudella luurilla voi edelleen tehdä puheluita molempiin suuntiin, sekä iltapäivälehdet ynnä FF kelata kuolettavan tylsissä palavereissa.
Ei mitään uutta, melkeinpä epäonnistunut hankinta, saman veron perivät edelleen.
Tämä on hyvä. Sillä voi soittaa ja vastata, myös tekstarit liikkuu, ei mitään muuta. Ja yhdellä latauksella, viikko? :)
https://d3c6c8kv4if4l0.cloudfront.net/www/Product/2557/albums/extra_large/Sony_Ericsson_Sony_Ericsson_Z610i20170121125626uid 9225.jpg
Ohiampuja
01.03.2018, 20.55
Miniä himoittaisi palattava vanhaan luuritekniikkaan, mutta sitä ennen pitäisi hankkia kunnollinen ja kätevä läppäri. Eli haaveeksi on jäänyt.
Ohiampuja
01.03.2018, 20.56
Eilen olin poitsun kanssa metsässsä retkellä ja otin noin 20 valokuvaa. Kotona yritin niitä katsoa, niin kaikkissa oli vain iso huutomerkki harmaan ruudun keskellä.
Muistikortti sekosi, uudella toimii hienosti.
Miniä himoittaisi palattava vanhaan luuritekniikkaan, mutta sitä ennen pitäisi hankkia kunnollinen ja kätevä läppäri. Eli haaveeksi on jäänyt.
Minä pystyin pokkarin ja läppärin avulla vastustamaan älykästä puhelinta melkeimpä kolmen vuoden taakse
Concorde
02.03.2018, 09.43
Miniä himoittaisi palattava vanhaan luuritekniikkaan
Uusio-Noksun bansku?
https://mobiili.fi/wp-content/uploads/2018/02/Nokia-8110-4G-10.jpg
Uusio-Noksun bansku?
Jotenkin vähän meh noi Nokian uudelleenlämmitetyt banaani ja 3310. Jotenkin.. Munatonta. Jos olisi tehty paremmalla maulla ja särmikkäämmin niin tuollaisenhan voisi oikeasti halutakin :rolleyes:
Ui hitto, mulla oli aikoinaan nokian bansku, muistot heräsi mieleen [emoji3]
Banaanipuhelin toimisi pyörälenkillä aika hyvin, jos tulee puheluita. Vastaaminen onnistuu helposti, toisin kuin kosketusnäytöllisillä.
Jotenkin vähän meh noi Nokian uudelleenlämmitetyt banaani ja 3310. Jotenkin.. Munatonta. Jos olisi tehty paremmalla maulla ja särmikkäämmin niin tuollaisenhan voisi oikeasti halutakin :rolleyes:
Jopotuisen Rouvan jeesuksen aikaisessa himottavassa luurissa enempi banaania?
Tollanen iskunkestävä niin on särmiä
https://www.e-ville.com/img/p/24817-113263-thickbox.jpg
Concorde
02.03.2018, 17.28
Muistaakos väki vielä oman luurihistoriansa? Mulla taitaa olla tällainen kavalkaadi tällä hetkellä:
Ericsson NH97 (NMT)
Nokia 101 (eka GSM)
Nokia 2110i
Nokia 3110
Nokia 8110 (bansku)
Nokia 6110
Sitten tuli aika, jolloin oli useampi luuri limittäin käytössä:
Nokia 8110 (zippo)
Nokia 8210
Ericsson T39
Ericsson T380 (näitä mulla oli 4kpl 3kk sisään ja sitten riitti...)
Ericsson R30(?) (se vedenkestävä hain evä)
Nokia 7650 (eka kameraluuri)
Nokia 6630
Sitten oli samaan aikaan oli Nokia 9300 ja 8810 (se aika kun Nokia venytti käsitystä miltä luurin piti näyttää...)
2007 menin uuteen firmaan töihin, jossa tehtiin WinMobile/WinPhone - softaa, joten luuritkin vaihtuivat: Useita Mio/HTC/Asus/HP/Motorola - WinMobile-luureja, joista ei ihan kauhean paljoa ollut hyvää sanottavaa :-D
Seuraavaksi alkoi Windows Phone- aika ja luureina olivat mm.
HTC 7
HTC Touch Pro 2
Ehkä joku muukin HTC (esim 7500-möhkö) hetkittäin.
Nokia Lumia 900 (yks parhaista luureista evö)
Taas vaihtui firma ja softat tehtiin/tehdään Android/Omppu - linjastoon, joten:
Sony Xperia Z
Sony Xperia Z3 (nykyinen luuri)
Ja vaihtoaika olis käsillä. Ehkä Sampan S8 tai tässä kuussa esiteltävä uusi Sony. Ans kattoo.
Vuonna -94 Motorola Micro Tac NMT, siitä saakka sama numero pl. suunta 949. En _todellakaan_ muista kaikkia matkan varrelta.
Concorde
02.03.2018, 17.44
MicroTac oli cool... kai vedit ajan mukaisesti sen antennin hampailla ulos, koska olit niin "kiireinen" toisellä kädellä? jotenkin muistan, että väki harrasti tuollaista. Liekö jostain leffasta?
nokia 2110i, 9110, 9250, n900, 6110, 6150, e90,
erikson jokuperusluuri,
sony experia,
samsung s4mini, s6edge
lg k4 2017 nykyään ja tietysti ollut Mitsubishi mt30 (jota aina luultiin eriksoniksi)
En todellakaan muista missä järjestyksessä. Ei kovin järkevää sijoittaa rahoja tuohon listaan, mutta siinäpä ne meni.
Onnistuin rikkomaan Moto G:n näytön :) meneeköhän takuuseen :rolleyes:
Jopotuinen
03.03.2018, 09.21
Banaani on påp? LJL sellaisen myös kuluu saaneen...
Vaan, mullahan onkin banskun HF autolaite jemmassa (tiesin, että vielä jonain päivänä!), sekä asennussetti autossa edelleen paikoillaan: Nysäantenni katolla, telineen ruuvinreiät hanskalokeron aukon kupeessa, sekä muu kaapelointi keskikonsolin uumenissa liittimineen kytkentää vailla. Mikrofonin peilinjuureen joutuu toki uudelleen vetämään lasitiivisteen välissä.
Autoni arvo taisi tuplaantua juuri :)
Jopotuinen
03.03.2018, 09.54
Eihän nuita joka vuosi vaihtamaan. Siviilissä taitaa olla kolmas luuri menossa, Lumia 920.
Rouvalla on edelleen menossa se eka, taitaakin olla jo pitkälti toistakymmentä vuotta jo sekin :D Eikä se Rouvan luuri ole ihan toi kuvan mukane, sillä kun ei ole kameraa. Mutta jokin saman näköne Z5xxi malli jostain 2000 alkupuolelta.
On vaan ollu tapa käyttää kaikki vanha loppuun ennen uutta, jos se kerta toimii ja tehtävänsä hoitaa.
tempokisu
03.03.2018, 10.11
^ sama juttu, ja puhelimen suhteen sun vaimosi kanssa, joku 15 vuotta vanha Nokian pieni puhelin, hyvin toimii ja on kätevä. Toimii myös kovilla pakkasilla ja pysyy siellä ajotakin taskussa.
Ei kyllä ymmärrä kun tulee noita "osta uusi luuri nyt vain 649euroa". Piruvie semmoista hintaa nyt puhelimesta maksa.
Kamerat on sitten erikseen.
Olen kuitenkin maksanut täydet verot luurista, jonka kuitenkin jätän aina hommista lähtiessä officen pöydälle. Olen muinoin tehnyt 8h työsopparin ja siitä pidän kiinni.
:)
Eihän työnantajan puhelinkojeesta mitään veroja maksella, vaan vapaa-ajan puheluista, jos ta ne maksaa? En kyllä vastaisi enää niihin vähäisiinkään työpuheluihin, jos vähentäisivät jotain palkasta :). Itse työpuhelinlaitekin on sellainen käsittämätön viritys, jonka vähäinen äly on pöytäkoneen uumenissa, silloin kun pelaavat yhteen. Onneks asiat hoituu yleensä s-postin tai sisäverkon kautta tai jopa face-to-face.
Omassa käytössä olisin pitänyt vieläkin kiinni vanhasta Lumia 900:sta, ellei siitä olis loppunut WhatsApp-tuki vuodenvaihteessa. Pikku säröt näytössä jne nyt ei niin haitannu. Pari kuukautta nyt koittanu Samppa S8 kans elellä.
Ainoat puhelimet jotka oon särkenyt tai hukannut ovat olleet itse ostettuja ja toisaalta kaikki työnantajan luurit on palautettu ehjinä käyttökauden päätteeksi :seko: :eek: wtf
Viimeisin puhelinvalinta oli helppo, laajasta valikoimasta se mihin oli kotona eniten valmiiksi latureita...
Laitoin valokuvaketjuun .. joku timanttilasi tilalle :rolleyes:
arctic biker
03.03.2018, 18.53
Mun Moto4th ollut nyt tasan viikon korjausreissullaan, ekasta se samana päivänä palautui yhtä toimimattomana kuin lähtiessään. Tiijä häntä ollakko nyt huolissaan vai iloissaan.
Edelleenkin ootan.
Koitan muistella luurihistoriaani..
Nokia
5110
3210
6210
7110
5210
5100
5140
8910
8800
8800 Sirocco
iPhone
4S
5S
6S
7 (nykyinen)
Blackborow
03.03.2018, 20.36
Mitähän sitä on ollu
Nokia 5110
Nokia 6210
Nokia 5140 tämänkin ostin vaan koska tuo 6210 hajosi viiden? yhteisen vuoden jälkeen
Nokia E51
Nokia 5230. Tämä oli ihan kamala mutta halpa.
HTC Desire Z
Sen jälkeen onkin ammatillisista syistä luurit välillä vaihtuneet 3-4 kertaa vuodessa joten ei voi enää muistaa. Tällä hetkellä taskussa OnePlus 3 joka onkin ollu jo yli vuoden eli ylivoimaisesti pisin jakso samalla luurimella viimeisen 5 vuoden aikana.
Ensimmäinen oli Mobira Cityman vuonna -90.
Siitä asti menty lähestulkoon ainoastaan Nokialaisilla, kunnes puolitoista vuotta sitten hommasin omenan. On muuten ensimmäinen puhelin jota ei ole vielä tehnyt mieli vaihtaa tuoreempaan.
Ohiampuja
04.03.2018, 13.48
Onko jossain sivustoa jossa vanhat Noksut olisi ikäjärjestyksessä kuvan kanssa? Jos siitä vaikka tunnistaisi omat vanhat puhelimensa, kovin montaa niitä ei ole ollut.
Mutta tämän kosketusnäyttö-historian sai kyllä selville vanhojen valokuvien perusteella:
- Heinäkuu 2012, ZTE Blade (ihan surkea kamera, eli vaihtoon)
- Elokuu 2012, Lumia 710 (tykkäsin kovasti)
- Kesäkuu 2014, Samsung Trend Plus (paluu Androidiin, mutta kamera oli pettymys)
- Joulukuu 2014, Samsung S5 mini (ehkä paras puhelin mitä olen omistanut, tykkäsin kovasti)
- Elokuu 2016 iPhone 5S, (en tykännyt yhtään, mutta tulipa kokeiltua)
- Maaliskuu 2017 Samsung A5 16 (ihan hyvä, mutta ulkomitoiltaan liian iso...)
Olihan noitakin jo kertynyt aika monta. Kokemuksia on kertynyt noiden lisäksi sitten vaimon, lasten ja työpaikan puhelimista.
travelleroftime
04.03.2018, 17.34
^ sama juttu, ja puhelimen suhteen sun vaimosi kanssa, joku 15 vuotta vanha Nokian pieni puhelin, hyvin toimii ja on kätevä. Toimii myös kovilla pakkasilla ja pysyy siellä ajotakin taskussa.
Ei kyllä ymmärrä kun tulee noita "osta uusi luuri nyt vain 649euroa". Piruvie semmoista hintaa nyt puhelimesta maksa.
Kamerat on sitten erikseen.
oot missannu pointin. Pointti on se, että kyseessä on puhelin jolla voi hoitaa tuhat plus yksi funktiota puheen lisäksi. Hinnat alkaen jostain satasesta ylöspäin, ja about neljälläsadalla saa jo ihan pätevän tehopakkauksen.
Meikän ensimmäinen älypuhelin 2018 Elokuussa kaksi vuotta vanha OnePlus 3. 400€ korottomalla osasopimuksella ja tekisi mieli käyttää vielä vuosi-pari tuon jälkeen, koska on sen verran paukkuja kuorien sisällä ja ominaisuudet kohdallaan. Aika pitkään vitkuttelin älypuhelimen hankintaa, mutta elämä helpottui kovasti kun sähköiseksi niin moni asia on mennyt.
Concorde
04.03.2018, 18.49
Onko jossain sivustoa jossa vanhat Noksut olisi ikäjärjestyksessä kuvan kanssa? .
https://m.gsmarena.com/nokia-phones-1.php
https://muropaketti.com/mobiili/mobiiliuutiset/nokian-kaikki-kannykkamallit-yhdessa-isossa-kuvassa/
Samsung S7 meni banaanin muotoiseksi selkätaskussa hiihtolomalla kun kaaduin liukkaalla. Mäsäksi meni myös teräksinen juomapullo ja yksi kylkiluu. Kävin hakemassa OnePlus 5t luurin ja hyvältä vaikuttaa.
Lähetetty minun ONEPLUS A5010 laitteesta Tapatalkilla
Samsung S7 meni banaanin muotoiseksi selkätaskussa hiihtolomalla kun kaaduin liukkaalla. Mäsäksi meni myös teräksinen juomapullo ja yksi kylkiluu.
Hyi saamari. Aika pahalta kuulostava lentöminen
Hyi saamari. Aika pahalta kuulostava lentöminenHotellin edustalla sukset sylissä yllättäen jalat alta. Olisihan siinä voinut käydä vielä huonomminkin.
Lähetetty minun ONEPLUS A5010 laitteesta Tapatalkilla
Samsung S7 meni banaanin muotoiseksi selkätaskussa hiihtolomalla kun kaaduin liukkaalla. Mäsäksi meni myös teräksinen juomapullo ja yksi kylkiluu. Kävin hakemassa OnePlus 5t luurin ja hyvältä vaikuttaa.
Lähetetty minun ONEPLUS A5010 laitteesta Tapatalkilla
Damn mullaki puhelin selkätaskussa. Hittoku nuista hiihtotakeista ei löydy kunnollisia taskuja älykännykälle. Rintatasku toimis jos ois sopivan kokonen. Normaalit etutaskut ei toimi ku kyykkää laskuasentoon ja juomavyö tiellä
Hyötypolkija
04.03.2018, 22.07
Muistaakos väki vielä oman luurihistoriansa?
Ajattelin ensin, että tämä on helppo, kun hommasin kännykän vasta, kun oli pakko ja vaihtanut aina vain syystä, niin ei niitä montaa ole ollut. Mutta muisti tehnyt tehtävänsä, kun luurit yleensä olleet vain työvälineitä. Onnistuneet ostokset vaihtuneet 3-5 vuoden välein. Mutta pienen etsiskelyn jälkeen:
1. Ehkä Nokian 1611 tai 1610. Ensimmäisiä Nokian GSM:iä kuitenkin ja vaikka kuvia katsoo, niin en enää ole varma mallista. Sen muistan, että ääni todella hyvä ja selkeä, ehkä puhelimena paras. Hirveä halko toki.
2. Siemens C25. Reilu hyppäys pienempään, muuten oli huonoin kokemus omista puhelimista. Siksi yhteinen taival jäi lyhyeksi (1-2 vuotta?)
3. Nokia 3310. Kenelläpä tätä ei olisi ollut, hyvä puhelin.
4. Nokia 1110i (vai ilman iitä?). Koki todella kovia, mutta kesti vaan (reilut 5 v), jäänyt siksi parhaana luurina mieleen.
5. Samsung GT-B2710 (vai mikä xcover 271 se on kauppanimeltään). Eka "älypuhelin", mutta piti vanhojen Nokialaisten kestoon tottuneena hommata tuollainen pomminkestävä. Ihan hyvä luuri, kolmisen vuotta oli aktiivikäytössä. On vieläkin seikkailukäytössä ja olisi varmaan ainoa luurini, jos ei olisi töissä pakotettu omppuälyyn.
6. iPhone 5. Hyvä oli. Sain ilmaiseksi 2 vuotta vanhana. Viiden vuoden iässä akku turposi, eikä enää kannattanut korjata. Onneksi oli iPhone eka oikea älypuhelin, niin kesti paiskautumatta seinään.
7. iPhone SE. Kompakti ja tehokas, tuttu. Sitä hain ja sitä sain. Vasta selvästi alle vuosi kokemusta, mutta tähän mennessä ei mitään pahaa sanottavaa. Tai no käpistelylaatuvaikutelma ei ihan alkuperäisen vitosen, aikansa huippumallin veroinen. Jossain sen halpamallin on näyttävä.
Hartsa69
29.03.2018, 16.14
Onkos tällaisesta 2 in 1 laitteesta kokemuksia..
http://beafon.com/home/?L=7
http://beafon.com/fileadmin/Beafon/pictures/models_product_overview/SL820_Front_Right_SL_kl.png
ei omaan käyttöön, vaan 8 vuotiaan nokialaisen tialle.. jos se vaikka jokin päivä hajoaa..?
^On sillä ainaki hintaa. Nokiallaki oli aikoinaan vastaavia puhelimia. Eikös se kannate hankkia vaan joku halpis android kännykkä?
https://www.cnet.com/how-to/how-to-set-up-an-android-phone-for-your-kid/
Hartsa69
29.03.2018, 21.08
Juu, hintaa on .. propleemi on lähinnä siinä että ns. hiveltävä älykännykkä ei käy mutta kuulemma whatsup voisi olla kiva jne.
Muilla sovelluksilla ei käyttöä. Tuossa laitteessa ois kunnon näppäimet, sillai ihmisen käteen sopiva. Ja android -pohjainen ilmeisesti.
Katellaan nyt ...
Ohiampuja
30.03.2018, 16.25
^On sillä ainaki hintaa.
Paljonko, minä en löydä hintaa mistään?
Paljonko, minä en löydä hintaa mistään?
180€ oli muistakseni kärkkäisellä
Ohiampuja
29.05.2018, 11.22
Osaako joku Samsungin käyttäjä neuvoa kuinka selaimen muistista poistetaan sen tallentamat "hakusanat" esim tämän foorumin yhteydessä?
Iglumies
29.05.2018, 11.25
Klikkaa tyhjää hakukenttää ja poista alle ilmestynyt "pornhub" haku ruksista.
Poistaa historiatiedot ja googlen tiedostosta omat tiedot halutusti halutulta ajalta, niin pitäis olla puhdasta.
Ohiampuja
29.05.2018, 15.16
Etsin osallistumani viestiketjut haulla omalla Ohiampuja nimimerkillä. Mutta kerran kun kirjoitin nimimerkkini väärin, niin Samsung selain tarjoaa sitä väärin kirjoitettua versiota joka kerta. Aika ärsyttävää.
Se tulee jotenkin lomakkeiden automaattitäytön kautta, mutta en tiedä kuinka sen sanavarastoa siivotaan. Cromella se onnistuu kun painaa ko. sanaa tarpeeksi pitkään.
Tuo on eri juttu ja saman kanssa olen paininut enkä ole keksinyt muuta kuin sietää, kun ei iso kiusa.
Concorde
26.06.2018, 10.01
Onko kellään kokemuksia Knaitek - nimisestä firmasta (https://www.knaitek.fi) ?
Ilmeisesti jostain päin baltiaa myyvät ja hinnat on kuitenkin satasia halvempia yläpään luureissa... Itseä vois kiinnostaa Sampan ysi tai Huihain 20Pro
https://www.knaitek.fi/puhelimet-tabletit-gps/puhelimet/samsung-g960-galaxy-s9-4g-64gb-dual-sim-black.html
https://www.knaitek.fi/puhelimet-tabletit-gps/puhelimet/huawei-p20-pro-4g-128gb-dual-sim-black.html
Sony XA1 plus sais pariin sataan, hyvä kamera halvalla kiinnostelis mutta kulmikas ja kömpelö muoto ei eikä vesitiivis joka vähän häiritsee seikkailupyöräilijämelojaluistelijaa, mahtaako kuitenkaan kovin herkkä olla. Jostain joskus luin että jotkut Xperiat kyllä hajoili ihan ekasta tiputuksesta joka ei kyllä käy.
Onko kellään kokemuksia Knaitek - nimisestä firmasta (https://www.knaitek.fi) ?
Yhden Sonyn sieltä tilannu ja kaikki meni sillon ihan hyvin.
Onko kellään kokemuksia Knaitek - nimisestä firmasta
Eipä ole mutta semmosen havainnon tein että hinnat on viron 20% ALV:in mukaan. Verkkokaupathan pitäs tilittää suomen 24% alv jos myy suomalaisille ainaki jos myynti ylittää 35000€
Ohiampuja
10.07.2018, 07.25
Nyt kesälomalla kokeilen irtiottoa informaatioähkystä ja hommasin puhelimeksi Nokia 3110.
Vanha Samsung jää kotiin ns. tabletti-koneeksi.
Knaitekilla testivoittaja 1+ 6 64Gb 588€, Suomessa 519€. Ei jatkoon.
Nyt kesälomalla kokeilen irtiottoa informaatioähkystä ja hommasin puhelimeksi Nokia 3110.
Vanha Samsung jää kotiin ns. tabletti-koneeksi.
Parempi pitää puhelimet kotona ja itte olla töissä näin lomakuukautena... kellään ei oo niin tärkeetä asiaa
Parempi pitää puhelimet kotona ja itte olla töissä näin lomakuukautena...
Se on juuri näin. Tosin töissä on paljon töitä silti. Miksi kaikki ihmiset eivät voi lakata tekemästä työtä, kun ovat töissä? Olisi enemmän aikaa pyöräillä
Ja aiheesta, iPuhelin 7S tipahti lattiaan taannoin ja nyt värinähälytys resonoi kuin joku täryjyrä. Pitää varmaan puhelinta vaihtaa
Taannoin lähti wanha w10 luuri kiertoon akun keittämisen vuoksi.
Tilalle tuli omena X.
Ei nyt ihan hirveästi ole kaduttanut. Mitänyt puhelin tyhmeni taas pykälän, samoin kuin siirtymässä S90 -> S60
Olen käyttänyt X:ää nyt muutaman kuukauden, enkä ole oikein vakuuttunut että pitäisin siitä.
Kyllähän se toimii kuten Iphonet yleensäkin, ja käyttökokemuksessa ei juuri eroa ole.
Mutta. Sormenjälkitunnistus puuttuu, ja jostain syystä asetuksista riippumatta puhelin tekee jatkuvia taskupuheluita ollessaan handsfreekäytössä. Myöskään netti ei toimi puheluiden aikana. En tykkää yhtään.
En haluaisi palata aiempiin versioihin, joten onkohan se sittenkin pakko alkaa opettelemaan androidin käyttöä.
Mikä olisi hyvä A-puhelin missä sormenjälkitunnistin on etupuolella, ja mitä muutosvastarintainen keskittymiskyvytön jässikkä oppisi käyttämään?
Mikä olisi hyvä A-puhelin missä sormenjälkitunnistin on etupuolella, ja mitä muutosvastarintainen keskittymiskyvytön jässikkä oppisi käyttämään?
Nokia 8 voisi olla kokeilemisen arvoinen. Ja tällä hetkellä lähes ilmainen vrt. nykyisen ja edellisenkin sukupolven iPhonet.
ja jostain syystä asetuksista riippumatta puhelin tekee jatkuvia taskupuheluita ollessaan handsfreekäytössä.
Itellä on bluetooth vastaanotin (https://www.verkkokauppa.com/fi/product/22706/djsnf/Procaster-BT-01-Headphone-Edition-Bluetooth-vastaanotin) jota käytän musiikinluunteluun. Tämä tekee kans häiriöpuheluita. Jostain syystä siihen on laitettu ominaisuus joka soittaa edelliselle ku painaa luurinäppäintä vähänaikaa. Napit on niin vierekkäin että esim voluumia säätäessä tota voi vahingossa painaa.
Ratkasin ongelman ku laitoin androidin bluetooth asetuksista tolle laitteelle "vain median ääni" mutta tuo tietenkään ei toimi handsfree käytössä sitte :)
Concorde
20.07.2018, 15.59
Sonyn Z3 vaihtui -> Sampan S9
Saas nähdä mitä tästä tulee. Toi luuri oli muuten Dustinilla ihan hyvässä tyrkyssä (688e) verrattuna esim operaattoroiden 899 egeen. Tässä tapauksessa artisti ei joudu maksamaan (muuta kuin työpanoksella), muuten ei varmaan näin kallista luuria olisi tullutkaan.
Hommasin joku aika sitten Z5 Compactin käytettynä koon, kameran ja "vesitiiviyden" takia
Ite downsiftasin Sony x performansesta Z3:een, ant+ tarpeen vuoksi. Nokia 8 sirocco on melkein ainoa joka nykyisistä malleista kiinnostaa, mutta hintaa on vielä liikaa.
Hommasin joku aika sitten Z5 Compactin käytettynä koon, kameran ja "vesitiiviyden" takiaParivuotias Z5 compact otti vettä sisäänsä parin lyhyen vedenalais videon jälkeen. Ei sen jälkeen pyörittänyt videoita oikein. Föönaus ja parin tunnin aurinkokuivaus kortit ulkona onneksi paransi vaivan. Että tosiaankin "vedenpitävä".
viimeinenlenkki
20.07.2018, 22.27
ite ajattelin luopua kokonaan puhelimesta,kaikki räplää vaikka kylässä oltaisiin.todennäköisesti tulen toimeen ilmankin.
vBulletin® v4.2.5, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.