PDA

Näytä tavallinen näkymä : Uusin FILLARI-lehti



Sivut : 1 2 [3]

fiber
28.11.2022, 13.54
Varhaisjakelun mukana uusi lehti. Monipuoliselta vaikutti ensisilmäyksellä, kestotilaus jatkuu täällä.
Oliko Pepe Sirénin haastattelu jo tässä numerossa? Jos oli, niin pitääpä käydä ostamassa irtsari.

TERU
28.11.2022, 14.37
Oli tässä, kiireen vilkkaa lehden ostoon!

Jaa nojoo, voi olla irtolehti vasta huomenna, ei niin kiire olekaan...

fiber
30.11.2022, 11.15
Pyysin vaimoa tuomaan lehden eilen kauppareissulla. Oli selannut kahteen kertaan (nro 5) eikä ollut löytänyt Pepen haastattelua, joten ei ostanut. Olikohan Vantaan Jumbon Prismassa vanha numero? Tosin myös fillari-lehti.fi esittelee tätä vitosnumeroa.

Oatmeal Stout
30.11.2022, 11.47
Tänään on virallinen (https://www.fillari-lehti.fi/Fillari-lehti/Aikataulut.aspx) jakopäivä tilaajille ja huomisesta lähtien pitäisi olla kaupoissakin.

nure
30.11.2022, 22.45
^Eilen tuli aamujakelun mukana, en ehtinyt syventyä mutta ihan hyvältä vaikuttaa pikaisen selailun perusteella.

Kannattaisi kustantajan miettiä kyllä jonkun sähköpyörä/mopo lehden perustamista niin alan harrastajat saisi ehkä enemmän juttuja esim. myös kaikkein yleisimmistä mamma/pappa versioista eikä vain kalleimmista.

Markku Pulkkinen
30.11.2022, 23.17
Kiitos teille aktiivilukijoille mukavista ja kehittävistäkin palautteista! Luemme tämän ketjun hyvin tarkasti, kun suunnittelemme joulukuussa ensi vuoden numeroita. Ja lisääkin kehittämis- ja aihe-ehdotuksia otamme mielellämme vastaan.

Tosiaan, numero 6/2022 (sis. Pepen haastattelun), ilmestyy Lehtipisteisiin 1.12.2022. Virallinen jakelupäivä tilaajien postilaatikoihin oli 30.11.2022. Lehti jaeltiin kuitenkin monille lukijoille jo päivän tai kaksi aikaisemminkin. Lehtiluukkuun uusin lehti ilmestyy aina virallisena jakelupäivänä.

Ensi vuoden ensimmäinen lehti putoaa postilaatikoihin 22.2.2023 ja Lehtipisteisiin 23.2.2023. Ensi vuonna lehden hinta hieman nousee paino- ja jakelukustannusten mukana, mutta kaikki tämän vuoden puolella tehdyt tilaukset menevät vielä tämän vuoden hinnoilla, vaikka tilaus alkaisikin vasta 1.1.2023. Kestotilaus on 59 e (12 kk / 6 numeroa) ja määräaikaistilaus 67 euroa. Vuoden 2023 hinnat ovat 65 euroa ja 75 euroa. Tilaukset voi laittaa osoitteeseen tilaukset@fillari-lehti.fi.

Mukavaa loppuvuotta ja joulun odotusta!
T: päätoimittaja Ilkka ja toimittaja Markku

fob
01.12.2022, 08.27
Muutosten jälkeen näin muutaman lehden perusteella kirjoitustyyli on muuttunut aikuisempaan suuntaan, ainakin siltä tuntuu. Ja hyvä niin. Näitä henkilö- ja matkatarinoita on mukava lukea, joten niitä lisää. Pyöräilypersoonia löytynee ympäri Suomen. Kuten nure kirjoitti, pyörätesteissä voisi lisätä edullisempien pyörien esittelyitä ja testejä. Sellaisten, joita tavalliset palkansaajat pystyvät ostamaan. Kymppitonnin pyörä on monelle vähintään puolen vuoden nettopalkan hintainen.

MRe
01.12.2022, 09.24
Kuinka moni jaksaa lukea tonnin tai kahden pyörien vertailuja? TM tekee noita aika-ajoin. Ja veikkaan, että pienen budjetin lehti "joutuu" testaamaan sitä kalustoa, mitä maahantuojilta saa. Ja sieltä tietysti laitetaan se lippulaiva. Sähköpyöriä oli tosiaan kokonaista yksi kappale tällä kertaa. Sähköpyörien testit on ihan jees, mutta mielellään lukisi myös niiden sähkötekniikasta enemmänkin. Joskushan oli se eri moottorien vertailu. Sellaisen voisi tehdä taas.

TERU
01.12.2022, 09.58
Uudemman pään palstalaisia ajatellen, lehden lukijoineen, noita halvemman pään välineitäkin saa esitellä. Vaikka TM tyyliin, kapea laji kuitenkin meillä, uusia ketjunpyörittäjiä saadaksemme.

MRe
01.12.2022, 10.45
^Mä en jaksa uskoa, että baaripyöräilijä on tilaamassa fillaria, vaikka siellä olisi kuinka "parhaat rottapyörät"-vertailuja. Toki satasen ja kymppitonnin väliin jää vielä joku välimallikin.

nure
01.12.2022, 11.32
^Jos oikein tarkkaa lukee tekstini niin tarkoitin edullisempien sähköisistä juttua siihen tulevaan lehteen... Itsekin hieman hymyillen luin noita TM:n hybridivertailuja jonka Insera aina voitti...

Santtu75
01.12.2022, 13.04
^Eilen tuli aamujakelun mukana, en ehtinyt syventyä mutta ihan hyvältä vaikuttaa pikaisen selailun perusteella.

Kannattaisi kustantajan miettiä kyllä jonkun sähköpyörä/mopo lehden perustamista niin alan harrastajat saisi ehkä enemmän juttuja esim. myös kaikkein yleisimmistä mamma/pappa versioista eikä vain kalleimmista.

Tällähetkellä kun kaikki tietävät ettei printtimedia välttämättä ole se tulevaisuuden kirkkain ala, niin aika riskialtista olisi uusi niihin keskittyvä lehti tehdä/eroittaa omaksensa. Tuossa olisiko parisen vuotta sitten markkinoillehan tuli lähinnä sähköpyöriin keskittynyt lehti, mutta taisi joku 4 nemeroa ennättää tulla ennen kuin loppui kannattamattomana.
Nyt en ole tuota Fillarilehden viimeisintä numeroa vielä lukenut, mutta edellisissä numeroissa kun mainospuolta katsoo, niin nuo sähköpuolen mainokset ovat olleet erittäin iso osa ilmoittelua, joten uskon ettei Fillari lehdellä kyllä ole kauheaa hinkua kyseistä mainoksista ja niiden aiheuttamista tuloista päästä eroon (miksi mainostaa lehdessä joka ei kuitenkaan julkaisisi mitään aiheeseen liittyviä juttuja).

Itse uskon että lehti jatkaa nykyisellä politiikallaan, että sieltä löytyy niin "luomu" kun sähköpuolen juttuja aina jollain sopivaksi katsomallaan suhteella.

nure
01.12.2022, 13.14
^Totta tuokin, täytyy vaan kestää.

nure
20.02.2023, 23.28
Tänään taas tipahti... Puuttui perinteinen pyöräluettelo osio.

TERU
21.02.2023, 08.17
Eilen tuli laatikkoon ja muutaman kerra jo selannut, monipuoliselta asialliselta vaikuttaa, hyvin on mainostenmyynti onnistunut, tuota varmaan hyvin työlästä luetteloa en kaipaa laisinkaan.
Lehteä pitää lukea tarkemmin ennenkuin seuraava putoaa laatikkoon.

JackOja
21.02.2023, 08.52
... Puuttui perinteinen pyöräluettelo osio.

Mahtavaa, onko siitä idioottimaisuudesta viimein luovuttu.

Pitääpä taas selailla irto olisko mitään luettavaa.

nure
21.02.2023, 09.37
^En tiedä oliko idioottimainen mutta olihan sitä mukava selailla ilman että kaikkien nettisivuja kahlata läpi.

Hower
21.02.2023, 12.36
Mahtavaa, onko siitä idioottimaisuudesta viimein luovuttu.
.
Ainoat kerrat ja ainoa syy kun olen ostanut lehden on ollut pyöräluettelo, joka tarjosi kattauksen missä mennään ja mitä on tarjolla. Sit on voinut tutkailla tarkemmin netistä omia mielenkiinnon kohteita.

MRe
21.02.2023, 13.18
Ehkä se pyöräluettelo olisi sellainen, minkä voisi julkaista vain netissä?

nure
21.02.2023, 13.45
^Tuokin hyvä vaihtoehto ja linkit suoraan valmistajien sivuille.

YT
21.02.2023, 14.01
Montako sivua perinteisessä pyöräluettelossa olisi nykyään ja montako oli 20 vuotta sitten?

Kiituri
21.02.2023, 16.35
Web sivua kun tutkii niin päätyy siihen että lehti olisi lopettanut toimintansa. Tälle vuodelle ei ole pävityksiä ja muutenkin näyttää maailma pysähtyneen.
Tälle vuodelle ei myöskään ole julkaisuaikataulua eikä julkaistua lehteä.

MRe
21.02.2023, 17.31
^tuntuu muutenkin, että tämä nykyinen kustantaja elää vielä siellä gutenbergin ajassa. Se on sääli, kun mahkuja olisi vaikka mihin.

Kiituri
05.03.2023, 20.35
Heidän kannattaisi tehdä kuten vaikka jotkin muut lehedet ja pistää lukijoille ja/tai kohdeyleisölle välillä kyselyä siitä mikä lehdessä kiinnostaa ja mikä ei.
Veikkaan että MTB ja sähköpyörät voisi olla kiinnostavampaa kuin iänikuinen maantiepyöräily ja ne kisat.

Aina välillä kannattaa selvittää tehdäänkö lehteä itselle ja kavereille vai tehdäänkö sitä busineksena palvelemaan niitä jotka ehkä voisivat lehteä ostaa.

JackOja
05.03.2023, 21.17
Justiinsa sellainen kysely oli. Miten on voinut mennä ohi?

TERU
17.04.2023, 06.45
Monipuolinen uusi lehti kopsahti laatikkoon, paranee kerta toisensa jälkeen.
Lehdessä Peter Selin kertoi jatkavansa selostuksia ammattikisoista kunnes suomalainen voittaa Olympiakultaa, ei taida olla lähellä.
Pyöräilyn lippu korkealla, suuri arvostus tuosta Papa Selin!

nure
17.04.2023, 08.49
Aamulla oli tullut, en vielä ehtinyt tutustua.

Chat GPT
17.04.2023, 12.54
Onneksi lehdessä nykyään puhutaan muistakin merkeistä kuin Trek ja Spessu. Ennen näin ei välttämättä aina ollut.

xubu
20.04.2023, 16.30
Milloin tulee myyntiin lehtipisteisiin?

usko juntunen
21.04.2023, 19.21
Juttu vierailusta Rex:in "pajalle" oli mielenkiintoinen. Maasta (Suomen) se pienikin ponnistaa ja hyvin ponnistaakin https://www.fillarifoorumi.fi/forum/images/icons/icon14.png
Nimimerkillä: suosi suomalaista.

e:
Nyt paremmin ehtinyt lukemaan uusimman f-lehden juttuja ja toinen mielenkiintoinen juttu otti silmään.
Jaskan (Mursu) tarinat ravitsemuksesta. Kouluista opitun lisäksi Jaskallahan on tuota omakohtaista käytännön tietoa vaikka muille jakaa.

OT: Muistan kun silloin "pentuiässä" kömyttiin 26" maastureilla Tahkon pusikoissa niin jo silloin tuli hyviä tankkausvinkkejä meille nööseille :D Terviisejä vuan sinne Kuopoijoon päen.

TERU
15.06.2023, 09.37
Uusi lehti kopsahti laatkkoon jo toissa-aamuna ja nyt pistin uudesta kaudesta laskun maksuun.
Ihan monenlaista taas lehdessä ja tämä palsta lievittää rahatukun menoa tililtä.

nure
15.06.2023, 09.46
^Aamun Hesarin kanssa tuli ja ei ainakaan vielä tilauksen peruutusta aiheuta...

TERU
15.06.2023, 13.36
Hyvä, ei täälläkään niin kauan kuin kammet pyörii...

MRe
15.06.2023, 19.42
Mulla hieman erisuuntaiset ajatukset. Ei oikein ollut mitään lukemisen arvoista.

Jukka4130
18.06.2023, 17.22
Mulla hieman erisuuntaiset ajatukset. Ei oikein ollut mitään lukemisen arvoista.

Mitkä aihepiirit tai artikkelit olisivat lukemisen arvoisia?

nure
18.06.2023, 18.26
Omaa innostusta vähentää sähköpyörien osuus, onhan mopoillekin omat lehdet niin miksei sähköpyörille? Jossain vaiheessa jos jatkuu samanmoisena niin menee tilaus harkintaan.

Nixuu
18.06.2023, 19.32
Omaa innostusta vähentää sähköpyörien osuus, onhan mopoillekin omat lehdet niin miksei sähköpyörille? Jossain vaiheessa jos jatkuu samanmoisena niin menee tilaus harkintaan.
Itse en taas nykytilassa viitsisi tilata. Enemmän sähköpyöräjuttuja, ja mieluten avoimien järjestelmien vehkeistä.

Kaikkea tuollaista mukavaa pyöräilyn tekniikkaan liiityyvää saisi olla niin lähtisi tilaus. Ja mahdollisimman vähän mitään maantiepyöräilyyn liittyvää.

MRe
18.06.2023, 20.07
Mitkä aihepiirit tai artikkelit olisivat lukemisen arvoisia?

Maantiepyöräily oikein missään muodossa ei kiinnosta. Sähköpyöristä voisi olla enemmän juttua ja teknologia-juttuja. Se Rexin voiteluöljyjuttu oli esimerkiksi varsin kiinnostava.

Ehkä joku juttusarja Suomen bike-parkeista karttoineen? Vaikken skeneen kuulukaan.

Hemmo2
18.06.2023, 20.20
Ottaen huomioon että sähköpyörät tuovat jo kauppojen kassaan enemmän euroja kuin luomut niin niiden osuus lehdessä yleisesti ottaen on huomattavan vähäinen.

nure
19.06.2023, 00.42
^ & ^^Eikö siksi olisikin parempi luoda sähkölle oma lehti? Jokainen saa mitä haluaa ja ei kenenkään tarvi selata turhanpäiväisyyksiä?

paaton
19.06.2023, 08.45
^ & ^^Eikö siksi olisikin parempi luoda sähkölle oma lehti? Jokainen saa mitä haluaa ja ei kenenkään tarvi selata turhanpäiväisyyksiä?

Suomessa ei riitä lukijoita edes yhdelle lehdelle. Miten luulet, että kaksi lehteä pärjäisi?
Todennäköisesti se e-bike lehti olisi se joka jäisi eloon.

JackOja
19.06.2023, 08.51
Suomessa ei riitä lukijoita edes yhdelle lehdelle. Miten luulet, että kaksi lehteä pärjäisi?
Todennäköisesti se e-bike lehti olisi se joka jäisi eloon.

Voi olla. Itse voisin tosin vaikka tilata e-bike -vapaan yleispyöräilylehden.

Minusta on outoa, ettei uusinta numeroa esitellä lehden www-sivuilla mitenkään. Ennenwanhaan näki sisällysluettelon ja pystyi arvioimaan kannattaako lehtipisteellä poiketa.

nure
19.06.2023, 09.27
^^ Terve kilpailu on poikaa, jos ei selviä niin ei selviä. Olihan joskus aikaisemminkin toinen pyörälehti joka hävisi ja aina uusia tulee...

Santtu75
19.06.2023, 10.28
^^ Terve kilpailu on poikaa, jos ei selviä niin ei selviä. Olihan joskus aikaisemminkin toinen pyörälehti joka hävisi ja aina uusia tulee...

Elämä muuttuu, Printtimedia kun ollut jo vuosia miinusmerkkinen toimiala kokonaisuudessaan. Joskus 15-20v. sitten voitiin hyvin ajatella että jos yksi lehti tippuu pelistä pois, niin uusi "mahtuu" tilalle. Nyt kun lukija/tilaajamäärät Printtimediallayleisesti laskussa vuodesta toiseen, niin pitää olla kova luotto jos nykypäivänä tuo uutta painettua lehteä markkinoille joka toimii pelkästään tilaaja/irtonumero tuloilla ja lehden mainoksilla.
ja pitää myös mieltää että Fillari lehdenkin mainoksista todella huomattavan iso osa on sähköpyöriin liittyviä mainoksia ja eihän se mikään ihme ole, uusien sähkö(avusteisten)pyörien myynnin liikevaihto ylitti viimevuonna "luomu"pyörien liikevaihdon ja tämänvuoden kevättalven myynneissä menivät jopa kappalemääräisesti "luomujen"ohi. Ei Fillari lehti voi jättäytyä kyseisen taloudellisesti merkittävän segmentin mainostulojen ulkopuolelle.

Hemmo2
19.06.2023, 13.30
Olen jopa hieman yllättynyt kuinka valtavalla vauhdilla sähkikset valtaa markkinat luomuilta ja mitä ilmeisemmin vielä kaikissa kategorioissa. Aiemmin arvelin että hinta olisi rajoittava tekijä joka hillitsisi markkinoiden valtaamista mutta taisin olla väärässä.

paaton
19.06.2023, 14.11
Tavikset voi nauttia maastopyöräilystä. En siis väitä, etteikö kondiksessakin olevat nauti e-bikesta maastossa, mutta nyt tosiaan reipasvauhtinen ajo onnistuu vaikkei kuntoa olekkaa..

MRe
19.06.2023, 15.36
Olen jopa hieman yllättynyt kuinka valtavalla vauhdilla sähkikset valtaa markkinat luomuilta ja mitä ilmeisemmin vielä kaikissa kategorioissa. Aiemmin arvelin että hinta olisi rajoittava tekijä joka hillitsisi markkinoiden valtaamista mutta taisin olla väärässä.

Työsuhdepyörät räjäyttivät homman kasvuun.

Jukka4130
19.06.2023, 19.22
Ehkä joku juttusarja Suomen bike-parkeista karttoineen? Vaikken skeneen kuulukaan.

Tästä oli noin pari vuotta sitten kooste, tarkalleen numerossa 3/2021. (https://www.fillari-lehti.fi/Fillari-lehti/Vanhatnumerot/Fillari-lehti32021.aspx) Sitä en osaa sanoa, miten tilanne on muuttunut tästä. Tuskin kuitenkaan merkittävästi.

MRe
19.06.2023, 20.46
^no, toi nyt oli ehkä esimerkki. Fakta vain on, ettei Suomen kokoisesta maasta kauheasti löydy kirjoitettavaa. Lisäksi Fillari-lehdellä on aika minimaaliset resurssit verrattuna vaikka autolehtiin.

Joku jousitustesti, missä aidosti testattaisiin sen jousituksen toiminta rigissä ja selvitettäisiin vaikka, että tekeekö niillä säädöillä mitään. Ja mikä on tehdaskeulan ja shimmatun ero. Narupinnat, käärmeöljyä rikkailleko? Polen tehdaskierros Tai Pässilän. Vai oliko nuo jo?

Jukka4130
20.06.2023, 01.52
^no, toi nyt oli ehkä esimerkki. Fakta vain on, ettei Suomen kokoisesta maasta kauheasti löydy kirjoitettavaa. Lisäksi Fillari-lehdellä on aika minimaaliset resurssit verrattuna vaikka autolehtiin.

Joku jousitustesti, missä aidosti testattaisiin sen jousituksen toiminta rigissä ja selvitettäisiin vaikka, että tekeekö niillä säädöillä mitään. Ja mikä on tehdaskeulan ja shimmatun ero. Narupinnat, käärmeöljyä rikkailleko? Polen tehdaskierros Tai Pässilän. Vai oliko nuo jo?

Mielenkiintoisia aiheita kaikki! Kaksi ensinnä mainittua vaatisi nopealta olettamalta sellaista kalustoa, mitä ei monesta paikkaa tämän maan sisältä löydy.

MRe
20.06.2023, 09.06
Mielenkiintoisia aiheita kaikki! Kaksi ensinnä mainittua vaatisi nopealta olettamalta sellaista kalustoa, mitä ei monesta paikkaa tämän maan sisältä löydy.

Millähän prätkien jousituksia testataan? Tosin niitähän ei katsasteta. Autojen testerit lienee vääräntyyppisiä/liian järeitä?

tchegge_
20.06.2023, 09.58
VTT:llähän on hieno tärinäpenkki. Sinne vaan fillarit kiinni. Saattaisi vaan loppua lehden testibudjetti kesken. [emoji846]

Lähetetty minun laitteesta Takapalkilla

Jukka4130
20.06.2023, 17.16
Dynolla. (https://www.instagram.com/p/Clh_aehStKC/) Ja mikä parasta, esimerkiksi tämän postauksen Laba7-laitteet (https://www.laba7.com) ovat kenen tahansa hankittavissa.

paaton
20.06.2023, 17.28
Dynolla. (https://www.instagram.com/p/Clh_aehStKC/) Ja mikä parasta, esimerkiksi tämän postauksen Laba7-laitteet (https://www.laba7.com) ovat kenen tahansa hankittavissa.

Tuollainen testi kiinnostaisi saletisti kaikkia MTB kuskeja, sähkäri tai luomu, ja varsinkin niitä, jotka tulevat enska puolelta fillarointiin. Itse ainakin kaipaan myös dataa tarinan taakse. Pelkkä maininta trekin paremmasta jousituksesta ei oikein pure.

Sitten tarvitaan maantiepuolelle aerohörhö. Ilmanvastusmittareitahan on jo useita markkinoilla, eivätkä ne ole edes kalliita. Tuon avulla saisi suht luotettavaa dataa vaikkapa reaalimaailman eroista renkaiden välillä. Vaatii vaan sen hörhön. Aikaa tuohon saa kulumaan ihan niin paljon kun sitä on käytettävissä.

Jukka4130
21.06.2023, 01.18
Tuollainen testi kiinnostaisi saletisti kaikkia MTB kuskeja, sähkäri tai luomu, ja varsinkin niitä, jotka tulevat enska puolelta fillarointiin. Itse ainakin kaipaan myös dataa tarinan taakse. Pelkkä maininta trekin paremmasta jousituksesta ei oikein pure.

Hyvin todennäköistä. Jo pelkästään vaimentimien osalta tähänkin liittyy tosin paljon subjektiivisuutta tai teorianäkemäyksiä siitä, mikä on lopulta hyvä tai vaikkapa vertailun paras tietystä ryhmästä. Pelkästään vaimennusvoimat tiettyä liikenopeutta kohden, vaimennusvoimaa esittävän kuvaajan muoto (esim. tulisiko paluuvaimennusvoiman olla luonteeltaan progressiivinen, lineaarinen, degressiivinen yms.) ovbat vain muutamia ilmeisimpiä seikkoja, joihin jäädään kiinni jo lähtömetreillä.

Hyvin kiinnostava aihe, mutta vaatii aika paljon pureskelua, että lopputulema on mitään järkevää, puhumattakaan johtoäätöksiin oikeuttavaa.

marco1
21.06.2023, 09.17
Rakentelujutut oli aikanaan kivoja luettavia, ehkä niillä vieläkin olisi kysyntää? Toki niissä pitäisi olla jotain muutakin ideaa kuin ”tilasin osat ja pulttasin kiinni”.

nure
21.06.2023, 09.38
^Juuri tuollaiset kiinnostaa mutta toisaaltaan maailmasta tullut niin hektinen ettei kukaan jaksa kärsivällisesti rakentaa vaan saada kaikki heti.

MRe
21.06.2023, 09.48
Hyvin kiinnostava aihe, mutta vaatii aika paljon pureskelua, että lopputulema on mitään järkevää, puhumattakaan johtoäätöksiin oikeuttavaa.
Ei kai ylipäätään mitään täydellistä veimennusta tai jousitusta olekaan, muutenhan se olisi jo keksitty. Eniten minua kiinnostaisi se, että miten ne säädöt oikeasti vaikuttavat ja vaikuttavatko lainkaan. Ja paljonko sillä shimmaamisella saadaan muutettua. Kyllä minustakin keula on silkkaa samettia, jos olen lyönyt viisisataa tune-uppiin. Mutta ei se tarkoita, että mikään olisi muuttunut.

Ja ymmärrän kyllä, ettei kukaan ja missään ole mahdollista testata joka keulaa kaikilla vaimentimilla. Testaavatkohan tehtaatkaan?

Föhn
21.06.2023, 17.15
^Juuri tuollaiset kiinnostaa mutta toisaaltaan maailmasta tullut niin hektinen ettei kukaan jaksa kärsivällisesti rakentaa vaan saada kaikki heti.
Mitä tarkoittaa kärsivällisesti rakentaa? Laittaa osa kiinni kerran viikossa? Vai tilata joka osa erikseen ja nautiskella kun sen saa asentaa. Oluen kanssa tietysti. Fillari pakettiin ja baanalle näin minä asian näkisin.

nure
22.06.2023, 00.34
^Yleensä kun rakentaa/kokoaa niin suunnitellaan, osat valitaan huolella, katsellaan mistä löytyy, päädytään Nallekarkkikauppaan jos kaikki löytyy sieltä ja tilataan... Pikku hiljaa sitten kasataan ja huomataan että jokin on parempi/ kevyempi niin tilataan lisää ja tottakai olutta kuluu pohdiskellessä...

Myöskään ei tehdä sitä virhettä että on ainoa pyörä jolloin voi kyllä lähteä baanalle kun alkaa liikaa nousta höyryä ja taas tovin tai viikon päästä voi jatkaa. Sinä näet asian omalla tavalla ja mä toisella, kumpikin tavallaan ja kumpikin oikeassa.

YocceT
22.06.2023, 08.08
Jos tuollainen filosofinen pohdinta ja speksausvaihe ohitetaan, niin loppuviimeksi rakentaminen on vain osien pulttaamista kiinni. Miten tuosta prosessista saat mielenkiintoisen lehtijutun, lienee se haaste. Ja harvemmassa ovat ne fillaroitsijat jotka ostavat kasan osia sen kompliittipyörän sijaan, melkein kaikki toki jossain vaiheessa vaihtavat osia uusiin joko kulumisen, epäsopivuuden tai olettavasti saavutettavan edun vuoksi. Erilaisia "näin asennan stemmin pyörään" -videoita on puolestaan juutuubi pullollaan

Tai nure, kirjoita itse tuollainen rakentelujuttu, ja tarjoa kustantajalle. Varmaan maksaisivat hyvästä jutusta toisenkin pussin nallekarkkeja.

Haastavaa on tässä ajassa tehdä printtilehteä pienehkölle kohderyhmälle, mutta itse arvostan että edes yritetään. Fillari-lehdessä on melkein joka numerossa ollut jotain mielenkiintoista luettavaa, eikä sellaista lehteä taida ollakaan jossa kaikki jutut kiinnostaisivat kaikkia.

nure
22.06.2023, 08.51
^Se voi tarjota jolla on todella mielenkiintoisia (ja kalliita projekteja), itse lukisin lähinnä vertailun ja ideoiden saamisen vuoksi. Kunnioitus esim. tuolle joka Jopoja duunaa ja niillä ajelee.
Itse viimeinen valmispyörä lienee hankittu uutena viime vuosisadalla, jotain käytettyjä aihioita kylläkin mutta nekin pilkottu palasiksi ja koottu uudelleen. No, jokaisella meillä harrastuksemme jo onhan tuo hyvin viihdyttävää touhua ja selkeästi halvempaa kuin autojen kanssa touhuaminen.

MRe
22.06.2023, 09.46
Onhan noita dream build-juttuja juutuupi pullollaan. En kyllä jaksa katsoa sitä ensimmäistäkään. Ja niistä pakettien odottelusta tuskin saa sen kiinnostavampaa rainaa.

Jonkun vintage-pyörän entisöinti voisi olla semi-kiinnostava, jos ensin metsästettäisiin osia pitkin maailmaa ja sen jälkeen kunnostettaisiin niitä. Sivun verran per lehti aiheesta.

nure
22.06.2023, 19.12
^Ei itsellekään nuo videoklipit jostain syystä iske pahemmin. Helppo rakentaa kun joku sponsoroi (kade)...

Jukka4130
22.06.2023, 22.22
Ei kai ylipäätään mitään täydellistä veimennusta tai jousitusta olekaan, muutenhan se olisi jo keksitty. Eniten minua kiinnostaisi se, että miten ne säädöt oikeasti vaikuttavat ja vaikuttavatko lainkaan. Ja paljonko sillä shimmaamisella saadaan muutettua. Kyllä minustakin keula on silkkaa samettia, jos olen lyönyt viisisataa tune-uppiin. Mutta ei se tarkoita, että mikään olisi muuttunut.

Toki, säätöalueen laajuus olisi yksi asia mitattavaksi, mutta sekään ei kerro lopulta määräänsä enempää. Jos jollakin valmistajalla säätöalue on 2-kertainen toiseen verrattuna, mutta vain osa siitä suurimmalle osalle kuskeista käyttökelpoista, punainen lanka häviää nopeasti. Muutama mahdollisesti mielenkiintoinen nippelitiedon kaltainen poiminta tähän yhteyteen:

– Vaimennussäädöt toimivat usein jossakin määrin tai jopa merkittävästi päällekäin ja jopa merkittävällä ristikkäisvaikutuksella. Vaikka valmistaja lupaisi neljä säätöä (hidas ja nopea liike sisäänpäin- ja paluupuolelle), samaan tai lähes samaan setuppiin voi päätyä enemmän kuin yhdellä kliksujen yhdistelmällä. Lisäksi säädöt eivät toimi itsenäisesti toisistaan.
– Uudempien Grip2-vaimentimien sisäänpäinvaimennus on verrattain kevyt. Jos asiasta haluaa lukea lisää, PB-artikkelin (https://www.pinkbike.com/news/ask-pinkbike-supportive-pedals-fork-upgrades-dropper-choices.html#cid3538845) kommenttiosiossa on erinomainen tietopaketti Vorsprung Suspensionin perustajalta Steve Matthewsilta, joka on yksi kirkkaimpia mieliä maastopyöräjousituksen saralla. "The range of the Grip2 rebound damper is very wide, but the range of the compression damper (VVC, 2021+) is pretty tiny actually..."

- Keuloissa suurin parannus saadaan jousipuolen kuntoon laittamisella. Jos toiminta jättää vielä toivomisen varaa, sen jälkeen voi paneutua vaimentimeen. Vaikka shimmaus kuulostaa hienolta ja siinä on tietynlaista mystyiikkaa, se ei ole aina tarpeen tai ainakaan ensimmäinen toimi. Järjestys olisi: 1) Kitkan minimointi ja perustoiminnan tarkistus. 2) Jousi. 3)

– Ja vielä loppuun oma mielipide tämänhetkisen tiedon perusteella: HSR-säätö on pitkälti turhake.

zoor
22.06.2023, 22.36
Suomessa ei riitä lukijoita edes yhdelle lehdelle.
Näin se taitaa olla valitettavasti. Valikoima lehtihyllylläkin on heikentynyt (esim. saksalaista Tour-lehteä ei näytä enää prismoista etc. löytyvän).

Föhn
23.06.2023, 15.23
Itse en kyllä saa mitään kiksejä nykyfillarien kasaamisesta. Sehän on vaan ruuvin pyöritystä käytänössä. Maantiefillarin lyö läjään ilman kaljaa parissa kolmessa tunnissa. Enkä kyllä lähtisi siihenkään omien fillarien kasaamisessa että ostetaan osa ja hetken päästä sama mutta kevyempänä. Ei nämä osa markkinat sentään niin ailahtelevaisia ole etteikö perässä pysyisi. Laittaa just sen mitä aikoikin. Kaverin sanoin, paskin pyörä on se jota joutuu päivittämään.

MRe
23.06.2023, 17.48
^ei kai se kasaaminen eronnut nykyisestä silloin ennenkään? Ekan fillarini olen kasannut -92 ja ruuvin pyöritystä se oli silloinkin.

Föhn
23.06.2023, 18.15
^ Ei mitenkään. Saattaas se suoraviivaisempaa nykyään olla mutta sekin on tulkinnanvaraista. Muistan ku kakaran Canyonin Enduracea oltiin aikeissa läjätä ja mulle sattu työkeikka just samalla viikolle. Vein se paikalliseen pyöräpajaan että lyökää läjään, sanokaa hinta-arvio ja soittakaa kersalle kun voi hakea. Kerkesin himaan pakkailemaaan kamoja niin siitä kolme tuntia fillarin ilmoitettiin olevan valmis. Mekaanikolle oli ollut hieman vieras sramin Force AXS mut hyvinhän tuo selvisi. Youtubea katsomalla. Minua ei laskuttettu videoitten katselemisesta. : )

MRe
23.06.2023, 21.24
Mulla on mennyt kasaamisessa yleensä pari päivää, josta kiroilua ja jo asennetun purkamista puolisentoista päivää.

kmruuska
23.06.2023, 22.26
Itse en kyllä saa mitään kiksejä nykyfillarien kasaamisesta. Sehän on vaan ruuvin pyöritystä käytänössä. Maantiefillarin lyö läjään ilman kaljaa parissa kolmessa tunnissa. Enkä kyllä lähtisi siihenkään omien fillarien kasaamisessa että ostetaan osa ja hetken päästä sama mutta kevyempänä. Ei nämä osa markkinat sentään niin ailahtelevaisia ole etteikö perässä pysyisi. Laittaa just sen mitä aikoikin. Kaverin sanoin, paskin pyörä on se jota joutuu päivittämään.

Osta Pelagon runkosetti. Niillä on aika pitkä lista juttuja jotka pitää tehdä ennen kasausta.

https://pelagobicycles.com/wp-content/uploads/2022/05/pelago-2022-Stavanger-thru-axle-framefork-print.pdf

nure
24.06.2023, 01.22
Itsellä kokoaminen hieman tuollaista menttaalitouhua ja ajankulua. Pohdiskellaan ja mietitään, ensin lista osat ja lasketaan budjetti, sitten revitään ekat luonnokset ja pohditaan uusiksi.. Sitten aletaan etsiä (budjetti) runkoa joka olisi sopivan kokoinen ja muutenkin jotain makuun sopiva...
Kun runko löydetty niin pohditaan rungon speksit ja otetaan huomioon osalistassa joten edellinen taas revitään ja kirjoitetaan uusiksi, tässä vaiheessa "budjetti" ylittyy jo hieman ja seuraavassa vaiheessa alkaa osien etsintä. Kun tilaus suurinpiirtein valmis niin huomataan Nallekarkkikaupassa muutama herkku ja taas budjetissa tapahtuu jotain...
Syksyllä yleensä alkaa ajatuksesta ja tylsistymisestä ja keväällä uuden pyörän onnellinen kuski toivoo taas että koska tulee syksy ja saa ajokauden päätyttyä alkaa taas päivittämään tai parhaassa tapauksessa uutta rakentamaan...

Ps. Mre, ekan kasasin 80-luvun lopulla, osien ja tiedon niistä saaminen oli huomattavasti vaikeampaa kuin tänäpäivänä, onnekseni Turussa oli kaksi loistavaa pyöräkauppaa silloin jo josta sai apua ja neuvoja, huomattavasti ihmisläheisemmin kuin nykyisistä (osin tyhjänpäiväisistä) videoista.

K.Kuronen
28.06.2023, 17.35
Karvainen käteni poimi Prisman lehtihyllystä viimeisimmän numeron. Ostopäätöksen sinetöi oikeastaan aika raikas ulkoasu, eikä lehden lukeminen mökillä muuttanut käsitystä. Sisällön arviointi jää toiseen kertaan, sillä oluen juonti ja grillaaminen vie voiton.

TERU
29.08.2023, 09.27
Uusi lehti putkahti eilen varhain aamulla laatikkoon.

Järkyttävän pieni eturatas maasturien kammissa noissa esittelyssä olevilla. Tuolla kun ajaa siirtymät pakan pienimmillä rattailla, niin pian saa vaihtaa uutta osaa tilalle...

nure
29.08.2023, 09.37
^Samoin aamun lehden mukana tipahti, nopean selauksen jälkeen vielä paljoa osaa sanoa, Lekojen matkailu artikkeli kiinnostaa...

Veivaaja
30.08.2023, 11.28
Minuun iski tuo Pulkkisen haastattelu. Tilasinpa kirjankin samalla istumalla, vaikka olenkin kuunnellut tuon podcastin. Pidin lehdessä yleisemminkin noista pyöräilyä vähän eri perspektiiveistä tarkastelevista jutuista (mainittu juttu ja Lekojen yleinen pyörämatkailuun liittyvä juttu). Toki kompakti näyttelyjuttu, jossa oli paljonkin kiinnostavaa myös puri. Täytynee sopivalla hetkellä jatkaa lukemista.

caddis
31.08.2023, 20.27
Milloinhan digiversio lehdestä ilmestyy Lehtiluukkuun?

Pate@
24.09.2023, 09.35
Fillari lehden kustantaja on ostanut Kustannus Oy Juoksijalta Pyöräily+Triathlon lehden oikeudet, eli lehdet yhdistyvät.

Kieltämättä P+T lehti on viime aikoina mennyt pahasti liikuntaviihdejulkaisun suuntaan ja sähköavusteiset täyttävät liikaa lehden sivuja. Ehkä tämä muutos on mahdollisuus.

nure
24.09.2023, 10.50
^Riippuu miten painottuu, voi olla että osa nykyisistä Fillari-lehden tilaajista ei ainakaan ilahdu...

MRe
24.09.2023, 12.28
Olen kysynyt tätä aiemminkin, mutta olisi erittäin mielnkiintoista kuulla toimitukselta, että ketkä on fillari-lehden kohderyhmää?

nure
24.09.2023, 17.02
^ Onkohan koskaan tehty mitään kyselyä?

Chat GPT
03.10.2023, 12.49
Sähköfillareista ja muustakaan tekniikkaan liittyvistä asioista ei oikeastaan tarvisi enää kirjoittaa F lehdessä lainkaan koska esim. TM ja Moottori lehdet noista kirjoittaa jo varsin paljon, vieläpä heti tuoreeltaan ja ilmaiseksi netissä.

Toisaalta mitä sitten jäisi jäljelle...?

MRe
28.10.2023, 16.04
Mielenkiinnolla odotan, millainen yhdistetty Fillari ja Triathlon-lehti on. Uusimman perusteella sanoisin, että mun kiinnostus lehteä kohtaan laskee koko ajan. Ja tuskin juoksun ja uinnin lisääminen kiinnostusta ainakaan kohottaa.

tchegge_
28.10.2023, 23.45
Kestävyysurheilun harjoitteluun liittyviä juttuja olisi toki kiva lukea. Luulis mahtuvan sinne Fantic-mainosten väliin

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

MRe
29.10.2023, 20.10
Luulis mahtuvan sinne Fantic-mainosten väliin

Sent from my CPH2399 using Tapatalk

En kyllä tainnut löytää yhtään Fantic-mainosta lehdestä. Eri painos? Ylipäätään aika vähän oli mainoksia. Kolme täyden sivun mainosta mainostivat Fillari-lehteä. Siinä ei liikevaihto oikein kartu.

Chat GPT
21.02.2024, 09.38
Nikki San Juan haastattelu. On ollut ennenkin. Polarisoitu harjoittelu. Oli jo numerossa 04/22. Nämä näin pikaiselle vilkaisulla.

Varmaan ensi numerossa on taas Peltsin haastattelu.