above_forum

Collapse

Ebay kokemuksia

Collapse
X
 
  • Aika
  • Show
Clear All
new posts
  • Dalmore
    Jäsen
    • 08/2003
    • 550

    #1

    Ebay kokemuksia

    Tästä ei löytynyt oikein mitään koottua tietoa täältä. Löysin tuota ebay:tä selaillessa kiinnostavaa fillarikamaa. En ole ennen tuota käyttänyt joten kokemuksia ja vinkkejä kaltaisilleni voisi laittaa tänne.
    -Olen periaatteen mies. Mutta jos jokin periaate ei satu minua miellyttämään, olen valmis vaihtamaan sen.-
  • kontio

    #2
    Todella fiksu systeemi, haku on älykäs ja homma toimii. Auton osia, pyörän osia ja jotain muutakin olen tilaillut, välillä Euroopasta, välillä Jenkeistä ja joskus Hongkongista jotain elektroniikka/lamppu/akkukilkettä.

    Paypalia kannattaa käyttää jos mahdollista, antaa aika hyvän oikeusturvan ja Visa vielä toisen. Toki toimii joidenkin pankkien Electronillakin.

    Tilillekin olen Saksaan aika paljon maksellut, ei ongelmia.

    Kannattaa kysyä (myyjän äidinkielellä) lähettääkö Suomeen ellei mainittu, yleensä ei ongelmaa (DHL intl pikkupaketti 9€, Royalmail Airmail briteistä ~puolet siitä).

    Comment

    • dirtyrider
      Aktiivijäsen
      • 10/2004
      • 1708

      #3
      Paypalilla maksu sujuu todella mukavasti, ei tarvitse miettiä, että tuntemattomille "luovuttaa" Visakortin numeroa.. vaikka, kyllähän Visakin aika pitkälle väärinkäytökset takaa.
      Tähän mennessä on tullut tilattua yhdet Oakleyt rapakon takaa ja Briteistä koiralle tarvikkeita.
      Rule #6 // Free your mind and your legs will follow.

      Comment

      • Pekka L
        Veteraani
        • 04/2006
        • 5063

        #4
        Hyviä kokemuksia. Kannattaa katsastaa tarjontaa rauhassa ja ainakin varmistua ettei myyjä ota osaa katteesta kalliilla postikuluilla. Toki jos tavara on hyvin halpa, voi laskea kokonaiskustannusta, unohtamatta mahdollisia tullimaksuja.
        Useimmiten tulee ostettua buy it now -optiolla, mutta myös huutoja on tullut harrastettua. Tasan 70€ postikuluineen uusi 58cc bensamoottorisaha Saksasta Suomeen on jo aika huippua

        Alkujaan tämän lähetti kontio Katso viesti
        Kannattaa kysyä (myyjän äidinkielellä) lähettääkö Suomeen ellei mainittu, yleensä ei ongelmaa (DHL intl pikkupaketti 9€, Royalmail Airmail briteistä ~puolet siitä).
        Jos maa(t), johon on luvattu toimittaa, on selkeästi ilmoitettu, ebay ei anna huutaa/ostaa vaan herjaa että et ole alueella johon on luvattu toimittaa. Siinä tapauksessa kannattaa ainakin vähän miettiä kannattaako kaupat tehdä ohi ebayn, koska huijausmahdollisuus avautuu. Jos myyjän feedback on ~100, onnistuu usein silti sekin ihan hyvin, jos vaan muuten lupaa lähettää.

        Joskus tosin lähetyskohteet on ilmoitettu löyhästi ja postikulut ilmoitetaan pyydettäessä.
        Kaar ittelles vaa

        Comment

        • Jazman

          #5
          Samoin, mulla on kanssa vain hyviä kokemuksia sekä ebay.de että ebay.co.uk kaupankäynneistä.

          Olen tilannut vaikka mitä fillarisälää ja musalaitteistoa pääsääntöisesti Saksasta ja tähän mennessä kaikki tullut kuten on ilmoitettu. Ebay takaa ostajaturvan, Paypal maksuturvan ja Visa vielä oman kortin väärinkäyttöturvan.

          Kuten tuossa yllä todettiin, Paypal on helppo ja turvallinen tapa maksaa ostokset ja pariin kertaan kun olin maksanut ulkomaiselle tilille ostokset ja maksanut kaikki pankin siirtomaksut (jotka voivat nousta aika korkeaksi), totesin etten muuta maksutapaa enää haluakaan käyttää. Jos nyt kuitenkin tilaa EU-alueen ulkopuolelta tai maista missä ei käytetä Euroja, kannattaa huomioida että Paypal tekee tarvittavan valuuttamuutoksen automaattisesti. Tässä tapauksessa kannattaa huomioida Paypalin valuuttavaihdon kurssit ja muut asiaan liittyvät seikat: https://www.paypal.com/cgi-bin/websc...onvert-outside

          Toinen huomioitava seikka on, että myyjät voivat rajoittaa myyntiä eri tavoilla. Myyjä voi esimerkiksi ilmoittaa että vain haku onnistuu, eikä lähetysmahdollisuutta ole. Joskus tässä voi hyödyntää kuriiripalvelua, niin että kuriiri hakee tavaran ja toimittaa Suomeen, mutta monesti kuitenkin myyjä kieltäytyy koska siitä aiheutuisi hänelle enemmän vaivaa (mikä ei välttämättä pidä paikkansa). Toiseksi myyntialue voi olla rajoitettu, joten tavaraa ei esimerkiksi voi ostaa Saksan tai UK:n ulkopuolelta. Nämä seikat on kyllä ilmoitettu myynti-ilmoituksessa ja niihin kannattaa kiinnittää huomiota.
          Ei olisi ensimmäinen kerta kun yritän ostaa jotain ja siinä vaiheessa kun vahvistan huudon, tulee ilmoitus että olen myyntialueen ulkopuolella enkä voi huutaa kohteesta.
          Erityisesti se harmittaa siinä vaiheessa, kun aikaa on vain vähän jäljellä ja olisi mahdollisuus nappaa hyvään hintaan joku kohde...

          Comment

          • kontio

            #6
            os maa(t), johon on luvattu toimittaa, on selkeästi ilmoitettu, ebay ei anna huutaa/ostaa vaan herjaa että et ole alueella johon on luvattu toimittaa. Siinä tapauksessa kannattaa ainakin vähän miettiä kannattaako kaupat tehdä ohi ebayn, koska huijausmahdollisuus avautuu. Jos myyjän feedback on ~100, onnistuu usein silti sekin ihan hyvin, jos vaan muuten lupaa lähettää.
            Jos ei ole sen kummemmin rajattu vaan laitettu Deutschland/Österreich, UK tai jotain vastaavaa, onnistuu tarjoaminen. Kerran kiekkosetin kuriiripalvelulla haetuttanut myyjän ovelta Briteistä, £45 tais olla toimitus kotiin asti. Tämä siis siksi että oli halvempi tapa kuin myyjän löytämät rahtimahdollisuudet.Ihan fiksu tyyppi oli myyjä, ei siinä mitään. Sanoi koska on kotona ja laitoin Parcelforcelle tilauksen menemään.
            Niin, eli kiekot ja rungot on briteistä yksityisiltä aika kalliita rahdata usein, kaupoilla on aika hyvät diilit (kuten CRC:n rahtihinnoista voi päätellä)

            Jos on rajattu pois jotkin maat, tai laitettu tiukka rajoitus minne toimittaa niin sitten edes huutaminen/buyitnow ei onnistu. Toki senkin pystynee myyjä muuttamaan.

            Mutta usein on teksti "sorry, UK only" tai "lower 48 states only please"... Silloin on aika turha laittaa edes kysymystä. Mutta tarjontaahan riittää...

            Harvemmin on kuitenkaan kovin tiukkoja rajoituksia, ja briteille/saksalaisille kun heittää äidinkielellään kysymyksen ja linkin DHL:n tai Royalmailin rahtilaskuriin niin yleensä ovat ihan positiivisella mielellä suomalaisten suhteen.

            edit_ nuo pitäisi postista hakea ja heittää hiekkatiefillariin, löysin jopa vanhaan nelikanttikeskiöön sopivat 175mm compact kammet, ja mihin hintaan KLIKS
            Oikeastaan aika malliesimerkki miten kätevästi toimii kun Sakemannilta fiksusti toimitusta kysyy, 8.60€ tais olla päivän taksa DHL pikkupaketille.

            Comment

            • lebig

              #7
              Alkujaan tämän lähetti Jazman Katso viesti
              Samoin, mulla on kanssa vain hyviä kokemuksia sekä ebay.de että ebay.co.uk kaupankäynneistä.
              ebay.fr, ebay.es ja ebay.it löytyy myös fillarikamaa. Lähetyskuluissa on tosiaan eroja joskus paljonkin.

              Comment

              • steelmän
                Jäsen
                • 02/2002
                • 923

                #8
                Kannattaa kiinnittää huomio tosiaan tuohon historiaan ja sen pituuteen, kävipä tässä semmonen että 100% MUTTA muutaman kuukauden historian omaava kaveri meinas tehdä källin .... onneksi saksalainen kaverini 'jelppas' ja saatiin homma uomiinsa. Muutoin kyllä suosittelen, seuraa ensin hakemasi tuotteen yleistä rankinkiä (jos niitä on usein myynnissä) ja sitten iskee kun on sopiva paikka :0)
                Last edited by steelmän; 04.08.2010, 15.49. Syy: kirjotusvirhe
                I'm a member of a A(prilia) & A(udi) Club

                Comment

                • robink
                  Vakiovieras
                  • 02/2009
                  • 156

                  #9
                  Paljon löytyy kokemuksia eBaysta. N. 50x tullut jo ostettua tavaraa ympäri maailman.

                  Tilisiirrolla on maksettu saksaan että Itävaltaan, muista maista ostetut maksettu Paypalilla.

                  Muutaman kerran on kusetustakin yritetty, mutta aina olen maksamani tuotteen saanut.

                  Vinkki: Eri ebayissa ei tarvitse vierailla, kun laittaa hakuasetuksiin, että näyttää myös tuotteita esim. Euroopasta tai koko maailmasta.

                  Comment

                  • kontio

                    #10
                    Alkujaan tämän lähetti robink Katso viesti

                    Vinkki: Eri ebayissa ei tarvitse vierailla, kun laittaa hakuasetuksiin, että näyttää myös tuotteita esim. Euroopasta tai koko maailmasta.
                    Mutta esim brittien ebaysta ei löydy saksanpoikien kilkkeitä, elleivät ole määrittäneet toimitusmahdollisuuksiin UK, Europe tai worldwide tai whatever.
                    Muistaakseni.

                    Comment

                    • robink
                      Vakiovieras
                      • 02/2009
                      • 156

                      #11
                      Alkujaan tämän lähetti kontio Katso viesti
                      Mutta esim brittien ebaysta ei löydy saksanpoikien kilkkeitä, elleivät ole määrittäneet toimitusmahdollisuuksiin UK, Europe tai worldwide tai whatever.
                      Muistaakseni.
                      Kyllä mielestäni löytää.. eBay.fi tai eBay Globalia käytettäessä ei kuitenkaan löydä niitä tuotteita, joihin ei ole määritetty toimituskuluja suomeen.

                      Comment

                      • kontio

                        #12
                        Alkujaan tämän lähetti robink Katso viesti
                        Kyllä mielestäni löytää.. eBay.fi tai eBay Globalia käytettäessä ei kuitenkaan löydä niitä tuotteita, joihin ei ole määritetty toimituskuluja suomeen.
                        Koitapa löytää tuo brittien ebayn kautta...

                        Comment

                        • elasto
                          Palstajyrä
                          • 12/2000
                          • 3449

                          #13
                          Kiinasta tilasin hiilikuituisen juomapullontelineen nimimerkiltä "bikebicycle99". Maksoi noin 10 euroa ja diiliin kuului myös ilmainen postitus. Teline saapui parin viikon kuluttua tilauksesta ja telineen painokin piti paikkansa. Hyviä kokemuksia siis.
                          "Palstapyöräily on yksi vaativimpia pyöräilyn alalajeja, ellei peräti se kaikkein vaativin." © kanttiinin tollo

                          Comment

                          • kontio

                            #14
                            Mullakin on kaksi kiinanpoikien kurakuituista pullotelinettä, 18grammaa ja 11 dollaria olivat kappale. Ja hyvin pelittää...

                            Comment

                            • ePa
                              Vakiovieras
                              • 12/2001
                              • 372

                              #15
                              Positiivisia kokemuksia täälläkin ebaystä. .de ja .co.uk tuttuja. Pääasiassa autokamaa tullut huudettua, mutta fillarikamaakin on tullut löydettyä/huudeltua, esim se 90g hiilari satula. "Takuukin" toimi tässä tapauksessa aivan mallikkaasti.

                              Tarjontaa on todella paljon ja ei välttämättä kannata heti huutaa tuotetta itsellensä ellei satu olemaan joku todella überharvinainen palikka jota ei (mukamas) löydy mistään.

                              Autoon ostin vanteet ja ne tuli postikuluineen halvemmaksi(~50%) kuin Suomesta hankittuna vastaavat. Tosin kyttäsinkin niitä varmaan puoli vuotta, että sattui hyvät kohdalle...

                              Välillä tuntuu, että tulee huutamisen/ostamisen himo, kun on mukamas halpaa ja juuri tuo ja tuo ja tuo on pakko saada...

                              Comment

                              Working...