ElectrobikeGarminGiant
Sivu 5 / 9 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 3 4 5 6 7 ... ViimeinenViimeinen
Näyttää tulokset 121 - 150 / 270

Aihe: mtb-video(t) 2013

  1. #121
    Minähän se taisin varoitella siellä toisessa topicissa varusteiden hinnoista. Syy miksi tuo hero 3 vie akun nopeasti on yksinkertainen. Kameran laatua ja kaikkea muuta nostettiin ja virrankulutus nousi. Samaan aikaan kaikki tungettiin pienempään koteloon ja goprolla jouduttiin laittamaan pienempi akku kuin aiemmissa malleissa. Akun kesto siis lyheni verrattuna HD hero 2seen. Varsinkin tuo wifi syö akkua ja siksi suosittelenkin että joko hankit lisäakkusysteemin tai et käytä wifiä kun kamera on kypärässä tai rinnassa. Näin olen itse menetellyt hd hero 2seni kanssa (itsellä osin johtuu kylläkin siitä wifibackpackin tuomasta lisäpainosta).

    Ja sitten vielä haluan sanoa sellaisen seikan että hd hero 2sessa on pidempi käyttöväli wifin kanssa kun hero 3sessa. Tämä johtuu siitä että hero 2sen wifilisäosassa on oma akku.

    P.s. pahoittelut että meni hieman offtopiciksi mutta saattaahan tästä storista olla jolekkin muullekkin hyötyä myös täältä luettuna.

  2. #122
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941


    Lyhyt dokumentaatio Turun ympäri ajetusta 12 tunnin maastopyöräretkestä.

  3. #123
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941


    Vielä lyhyempi dokumentaatio 3 päiväisestä kevätleiristä Kurjenrahkan kansallispuiston maisemissa.

  4. #124
    Liittynyt
    09/2011
    Viestit
    50
    Ensimmäisiä goprolla kuvattuja pätkiä viime talvelta. Pitäisi jaksaa noita cc-lisensoituja biisejä käydä läpi, jotta löytyisi jotain videoiden taustalle sopivaa.

    ensimmäinen: http://www.youtube.com/watch?v=D2m9MrdwkBU
    ja toinen:


  5. #125
    Liittynyt
    07/2008
    Paikkakunta
    Manse
    Viestit
    911
    TahkoMTBn loppulasku torstailta

    www.perttuparssinen.com│www.facebook.com/parssinenperttu/ │www.twitter.com/PerttuParssinen

  6. #126
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Turku->Pori
    Viestit
    1.968
    Pieni retki Salo - Lehmijärvi-reitille, sitä huonompaa kautta, upeita polkuja sielläkin... ei virallista retkeilyreittiä. Pahoittelut kukista ja... perhosista joita oli yhdessä kohtaa metsää (uusien väylien etsintä/tunkkailua...) kymmeniä! Lopussa mainittu "luontopolku" on tämä, ja sehän siis lähtee tämän pihasta. Lähellä on tämä uimaranta kioskeineen ja saunoineen. Minulla menee tuosta reitistä toipumiseen jonkin aikaa...



    Mustikkaa jäi Teillekin, mansikat söin KAIKKI! Nam!


  7. #127
    Liittynyt
    05/2007
    Paikkakunta
    Iitti
    Viestit
    1.309

    Re: mtb-video(t) 2013

    Mukavan oloinen video, itseä vaan häiritsi, että kuskin pää oli leikattu irti etukuvakulmista.

  8. #128
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.524
    Taas tuli koostettua filmiä GoPro-harjoituksista


    Posti toi eBay-tilauksen - kuoresta löytyi kamerajalustakierresovitin, rintaliivit ja ohjaustankokiinnike.

    Jalustasovittimen avulla GoPron saa kiinni monopodiin. Sillä oli tarkoitus kuvata pannauksia matalalta kivikoissa ja ojanylityksissä. Satunnaisten tapahtumien ansiosta vain yhden ojanylityksen kohdalla tuli tätä kuvastapaa harjoiteltua. Suuntaus meni aloittelijalla tietenkin pieleen, eikä itse oja näy kuvassa. Vesiroiskeet sentään näkyvät aivan alalaidassa.

    Rintaliivit tuntuvat antavan paremman kuvakulman, kuin kypäräkiinnike. Lisäksi XC-kypärää ei tarvitse kiristää niin, että se pysyisi päässä suorassa lisäpainon kanssa, joten rintaliivit eivät häirinneet ajoa käytännössä ollenkaan. GoPro pitäisi saada suoraan; kuvalinja vaakasuoraan. Kuskin liikkuminen pyörän päällä jarrutuksissa ja jyrkemmissä laskuissa vaikuttaa kuvakulmaan. Käytännössä normaali polku-ajoasento pitäisi antaa vaakasuoran kuvan. Nyt kamera oli suunnattuna liian alas. Tarkistin puhelinapplikaatiolla suuntauksen, mutta silloin en ollut normaalissa ajoasennossa. Camelin letku pitää laittaa remmin alle, ettei se heilu kuvassa.

    Ohjaustankokiinnikettä en käyttänyt ohjaustangossa. En usko, että kuvasta saisi mitään selvää, vaikka Revelationissa onkin uudet 5W öljyt vaimentimessa. Sen sijaan kiinnitin sen satulatolppaan. Silloin kiinnikkeen perään pitää laittaa yksi jatkopala, että kamera kääntyy pystyyn. Kiinnitys on edelleen tukeva ja kuva mielestäni hyvä. GoPron tankokiinnikkeen ruuvit on ikävän leveällä ja pelkäsin niiden tarttuvan shortseihin ajaessa. Siksi kiinnitin kameran aika alas, jolloin takarengas näkyy kuvasssa. Se ei paljoa häiritse, mielestäni. Tilasin uuden sippoisemman kiinnikkeen siinä toivossa, että saisin kameran parempaan paikkaan vähemmällä häiriöllä. Kun istuu täysjoustopyörän penkissä, se on aika vakaa ja kuva selkeä. Takanatulevan ajolinjat näkyy hyvin kuvassa.

    Vielä olisi muutamia ideoita kokeiltavana...

  9. #129
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    43

    Ensimmäinen mtb videoni tuosta parin viikon takaa, toinen video edit ever . Mukava, suht nopea ja helpohko pätkä Espoon Keskuspuistossa. Kuvattu GoPro Hero 3 Black Editionilla. Käytetty ainoastaan ohjaustankokiinnikettä satulatolpassa sekä etuhaarukassa.

  10. #130
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.524
    Hieno video To Ok.

    Hieman suuntausongelmaa näyttää sinullakin olevan; eteenpäin kuvatut kohtaukset on vinossa ja hieman alaviistoon. Samoin satulatolppa-asennus on ollut turhan alaviistoon. Etuhaarukka-asennuksessa suuntauksen syytä en lähde arvailemaan, mutta yllättävän selvää kuvaa olet saanut aikaiseksi. Satulatolppa-asennuksessa se 90-asteen jatkopala kannattaa asentaa niin, että se vie kameran alareuaa mahdollisimman kauas tolpasta, että säätövara riittää. Jollain sippoisemmalla kiinnikkeellä kamera kannattaisi varmaan laittaa ylösalaisin ja asettaa kuvankääntö päälle. Näin suuntaus olisi helpompi tehdä ilman turhia jatkovarsia.

  11. #131
    Liittynyt
    08/2012
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    85

    mtb-video(t) 2013

    Lainaus Alkujaan tämän lähetti To_Ok Katso viesti
    Ensimmäinen mtb videoni tuosta parin viikon takaa, toinen video edit ever . Mukava, suht nopea ja helpohko pätkä Espoon Keskuspuistossa. Kuvattu GoPro Hero 3 Black Editionilla. Käytetty ainoastaan ohjaustankokiinnikettä satulatolpassa sekä etuhaarukassa.
    On tullut Keskuspuistossa pyörittyä, mutta sulla oli videolla muutama uusi ja kivan näköinen pätkä, missä päin ajelit ?


    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  12. #132
    Liittynyt
    02/2013
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    43
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Maggo Katso viesti
    On tullut Keskuspuistossa pyörittyä, mutta sulla oli videolla muutama uusi ja kivan näköinen pätkä, missä päin ajelit ?


    Sent from my iPad using Tapatalk HD
    Nyt kun en seutuja tarkemmin tunne niin piirränpä runkeeperillä kartalle http://runkeeper.com/user/ToOk/route/2379818
    Lähtee aika läheltä tuota isompaa risteyskohtaa... se missä on tuo joku pieni huriseva rakennus tien kupeessa.

    EDIT: videolla siis vain tuo yksi pätkä kuvattu muutamalla eri rundilla eri kuvakulmista. Videon alussa näkyvät tekotaiteelliset () kuvakulmat kuvattu ihan siinä polun alkupäässä missä tuo pätkä ristytyy toisen nopean pätkän kanssa, siinä on muutama mukava pieni nyppy joista on hauska pomppia. Ette voi missata kun kohdille osutte
    To_Ok muokkasi tätä : 19.07.2013 at 19.52 Syy: lisäinfoa

  13. #133
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.524
    To OK videosta rohkaistuneena kävin kokeilemassa tankokiinnikettä erilaislla asennuksilla.

  14. #134
    Liittynyt
    04/2005
    Paikkakunta
    Turku->Pori
    Viestit
    1.968
    Loma jatkuu niin ei jaksanut kauaa editoida tätä, mutta tässä pikku pätkä Viron pohjoisrannikon ajelulta. Ekana päivänä satoi ihan helvetisti. Ja kyllä, se hirvee murina tulee Floatereista, vaikka hiekalla ajetaankin! Oli märkänä aika kovaa tavaraa. Ehkä ne Bondin kumikin oikeasti vinkuu hiekkatiellä?



  15. #135
    Liittynyt
    04/2010
    Paikkakunta
    Kotka
    Viestit
    53
    Ensinmäinen videoni.

  16. #136
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    3.224
    Kävin Ranskassa Avoriaz/Châtelin alueella laskemassa mäkeä. Kypäräkameran kuva tärisee niin hemmetisti, kun taas Liquid Imagen harness kuvasi enimmäkseen stemmiä. Täytyy viritellä, koska rintakiinnitys on muuten todella fiksu niin kuvan vakauden kuin mukavuudenkin suhteen.
    ( ಠ_ಠ)

  17. #137
    Liittynyt
    11/2010
    Viestit
    2.204
    Tuttuja mäkiä sulla oli vähän paremmat kelit kun ite olin tuolla, oli satanut 2 vko ennen saapumista sinne ja satoi kanssa sen viikon mikä oltiin siellä, oli vähän liukasta.

  18. #138
    Liittynyt
    09/1999
    Paikkakunta
    Espoo
    Viestit
    3.224
    Kyllä säät suosivat viimeisen päälle. Edellinen viikko (ja ilmeisesti aika monta sitä ennen) oli satanut Rhône-Alppien alueella ja siksi ylimmät rännit olivat vielä ekana ajopäivänä niin liukkaita, että ajaminen niillä oli enemmän liukumista.
    ( ಠ_ಠ)

  19. #139
    Lomat loppumassa niin piti tehdä motivaatiovideo että jaksaa taas hetken tehdä töitä


    "Lumihiutaleita kaikkialla. Ei ketaan kiinnosta mita sina ostat tai teet. Tai jatat ostamatta tai tekematta." -chrisekh, io-tech BBS

  20. #140
    Pätkää kesän reissusta Norjasta ja Ruotsista

  21. #141
    Liittynyt
    01/2009
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.315
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti CanyonRider Katso viesti
    Pätkää kesän reissusta Norjasta ja Ruotsista
    Se se olikin hyvää pätkää. Tykkäsin ja jakaisin kasan vihreitä palleroita vielä voisi.
    Vai mitä, Tetsa

  22. #142
    Liittynyt
    04/2013
    Paikkakunta
    Kangasala
    Viestit
    2
    Mistä päin norjaa? Hyvän näköstä. Voisit kertoa lisää, miten menitte paikan päälle jne.

  23. #143
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti CanyonRider Katso viesti
    Pätkää kesän reissusta Norjasta ja Ruotsista
    Hienoa ja laadukasta kuvaa, mutta olisin tehnyt paljon lyhyemmät häivytykset ja tekstit lyhyesti kuvan päälle.

  24. #144
    Liittynyt
    07/2007
    Viestit
    1.057
    Pieniä pätkiä Imatralta. Pahoittelen kuvakulmien puutetta sekä psykedeelistä taustamelua.


  25. #145
    Liittynyt
    07/2011
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    142
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti SuccessFactor Katso viesti
    Lomat loppumassa niin piti tehdä motivaatiovideo että jaksaa taas hetken tehdä töitä

    Menestystekijälle pisteet kotiin musiikkivalinnasta \,,/

    Muutenkin mukavan nopeaa leikkausta ja vaihtelevia kuvakulmia.

  26. #146
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti teesim Katso viesti
    Mistä päin norjaa? Hyvän näköstä. Voisit kertoa lisää, miten menitte paikan päälle jne.
    Turusta lautalla Tukholmaan ja sieltä Norjaan Flåmin liepeille. Seitsemässä eri paikassa ajeltiin ja takaisin Hemavanin kautta Ouluun. Tässä kun saan valmiiksi asti sivut niin tulee enemmän infoa tämän ja parin aikasemman vuoden reissuista, mutta missä nyt käytiin niin
    1. reissu oli Katlavatnet, 2. Rallarvegen ja samana iltana 3. Aurlandsdalen, 4. Ljöbrekka, 5. Meisalfjellet, 6. Dombås ja 7. Hemavan. Molden alueella oli tarkoitus ajella enemmänkin mutta sade sotki suunnitelmat.

    Tuossa suunnitelmia ja vihreät pallot toteutuneita: https://maps.google.fi/maps/ms?msa=0...5ff0b74dd4d2ce


    Lainaus Alkujaan tämän lähetti Juha Jokila Katso viesti
    Hienoa ja laadukasta kuvaa, mutta olisin tehnyt paljon lyhyemmät häivytykset ja tekstit lyhyesti kuvan päälle.
    Sen verran monta videota tullut tehtyä että välillä kokeilin näinkin

  27. #147
    Liittynyt
    06/2002
    Paikkakunta
    Mynämäki, Suomen Kabul
    Viestit
    4.941
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti CanyonRider Katso viesti
    Sen verran monta videota tullut tehtyä että välillä kokeilin näinkin
    Kyllä kokemus ja kokeilunhalu näkyi kuvauksesta niin kuin ajamisestakin, mutta nettipätkiä katoessa tulee kärsimättömäksi ja sitten kun kerrankin tulee kunnon kuvaa tarjolle, niin haluaisi kaikki heti tänne nyt... jatkakaa.

  28. #148
    Lainaus Alkujaan tämän lähetti substitute Katso viesti
    Menestystekijälle pisteet kotiin musiikkivalinnasta \,,/

    Muutenkin mukavan nopeaa leikkausta ja vaihtelevia kuvakulmia.
    Kiitokset kehuista! Sekä kuvaaminen että fillarointi on kivaa, mutta kovaa hommaa saada editoitua sellaisia kokonaisuuksia joita jaksais edes itse katsoa uudemman kerran :]
    "Lumihiutaleita kaikkialla. Ei ketaan kiinnosta mita sina ostat tai teet. Tai jatat ostamatta tai tekematta." -chrisekh, io-tech BBS

  29. #149
    Liittynyt
    08/2010
    Paikkakunta
    Siuntio
    Viestit
    88
    Eilen tuli käytyä ensimmäistä kertaa bike parkissa, paikkana Sappee. Oli oikein mukavaa hommaa ja kelikin suosi! Vielä kun osaisi hypätä niin tuolta saisi paljon enemmän irti. Nyt tahtoi hypyt lähteä aina liiaksi etupainoisena ja sitten saikin jännittää että mennäänkö hypyssä yli. No ehkä joku päivä tuokin sitten onnistuu kun tarpeeksi harjoittelee.

    http://jarru.net
    http://www.vimeo.com/jarru

  30. #150
    Liittynyt
    05/2005
    Paikkakunta
    Tampere
    Viestit
    1.524

    Tässä parhaita pätkiä kesän ajoista

Kirjanmerkit

Viestin säännöt

  • Käyttäjä ei voi aloittaa uusia viestiketjuja
  • Käyttäjä ei voi vastata viesteihin
  • Käyttäjä ei voi liittää liitetiedostoja
  • Käyttäjä ei voi muokata viestejään
  •