edit:
No nyt se edellinen kuva katos kun puhelimella olin lisäämässä infoa .. oli siis Kauppakeskus Lilan lähellä Hannuksenpellon
AutoTaivaan vieressä
Uudessa sama meininki
edit:
No nyt se edellinen kuva katos kun puhelimella olin lisäämässä infoa .. oli siis Kauppakeskus Lilan lähellä Hannuksenpellon
AutoTaivaan vieressä
Uudessa sama meininki
Smo muokkasi tätä : 26.06.2018 at 19.12
Jaha, taattua smo:ta tämä rasti Ehdinköhän ennen pylöristä..
hphuhtin muokkasi tätä : 26.06.2018 at 22.17
Taattua smo:ta, eli vanhan rastin läheisyydessä
https://goo.gl/maps/jF4ta6o7fG42
Uusi. Putkea kai tuossakin vähän. Meni hybridillä vähän tunkkaamiseksi.
Edellinen oli haasteita tarjoava vuori Länsiväylän päästä. Seuraavassa pomppusamman väylän varrella
Mä annan tasoitusta huomiseen uuden rastin osalta
Poljin tuosta muuten ohi noin klo 14.33, edellisen rastin ohi aamupäivällä muttei olis ehtinyt hakemaan Tuolla kallioilla mm. leikittiin teininä tulella
Olis muuten kuvakin tuosta uudesta rastista, olikohan silloin lunta maassa hmm ...
Smo muokkasi tätä : 28.06.2018 at 11.15
Annoin tasoitusta huomiseen eli tähän päivään. Pumppurata Espoonlahden urheilupuistossa. Miten tollaisessa oikein kuuluisi ajaa? Setä hiekkalaatikkoleikeissä..
https://goo.gl/maps/Lo8Nqbx49op
Uusi
Lisättäköön, että nyt meni rastin vieminen nukkumisen edelle. Hyvä, että pääsee lomalle
hphuhtin muokkasi tätä : 28.06.2018 at 18.45 Syy: parempilaatuinen kuva
Aika huonossa kunnossahan toi jo on. Muutama kaatosade vielä niin ihan lättä.
Tökkäsin dirtin kartalle Espoonlahden Lukion viereen jossa nuoruudessa itsekkin vietin aikaani, Kaitaan kuvislukioon olisi pitänyt mennä mutta sinne oli pidempi matka kotona.
Pitäisikö sitä puolikuntoisena tuonne uudelle rastille kun oli sen verran ovela. Jos vahva epäilys osuu.
Itsellä on pari oppilasta samassa koulussa joten rasti ei ollut kovin vaikea. Vaihdoin vihjekuvan vähän korkeampiresoluutioiseen, ehkä, jos en tyrinyt.
Uimaranta Saunalahdessa
Kävi sillee hassusti että kuvassa piti olla isoja hyppyreitä ja dirtti. Niistä on pitänyt laittaa rastikuva ja siitä tuli nyt sitten tällainen.
Kiva, saunalahdessa eilen pyörineenä eihän siellä rakenneta kuin joka puolella :-) mutta onko tämä edes Sauniksessa
No niin. Ajattelin olla juonikas ja olin jo Saunalahdessa silloin kun smo löysi rastin. ”Nopein rasti ikinä”. Ja katin kontit. Siinä sitten ajelin puolitoista tuntia ympäri Saunalahtea, kysyin kolmelta paikalliseltakin tunnistavatko taloa, turhaan. Ja sitten kun viimein annoin periksi ja lähdin kotiin päin iski ahaa-elämys.
https://goo.gl/maps/L6pe6N4csfm
Uuden rastin suhteen venytänkin sitten rajoja.
Edit: Pitää vähän taustoittaa, en vain heti ehtinyt, rajat venyi siinäkin että etsin rastia niin pitkään että myöhästyin lastenhoitajan vapauttamisesta. Ensinnäkin rasti on siinä hilkulla riittääkö "10km pyörällä"-raja, koitan lähipäivinä käydä mittaamassa optimaalista reittiä ajaen jos sää sallii. Raja paukkuu myös siinä onko tämä tunnistettava paikka. Väitän, että on jopa erittäin silmiinpistävästi, mutta se ei näy kuvassa, ehkä joku osaa selittää mistä tämä johtuu sitten kun rasti on löytynyt. Lisäksi raja venyy siinä pääseekö paikalle pyörällä - no, maastopyörällä, joo, mutta itse hukkasin polun noin 200m matkalle juuri ennen rastia. Mutta on siellä visiin polkukin tai useampiakin
Olen tätä rastia väijynyt laitettavaksi ainakin pari kuukautta, ja nyt smo ja pylöris toimivat oivasti kätyreinäni rastien liikuttelussa niin, että tänne viimein nipin napin ylsi Vihjeitäkin on mielessä monta valmiina. Jos joku löytää suoraan niin nostan hattua. Ja löytäjälle vihjeidenkään jälkeen tarjoan vaikka munkkikahvit tai munkkimuumilimut
Tubessa pätkiä edellisestä ennen jyräystä:
Aika paha uus, ei käryä.
(Loppu salaviesti tammaravien jäbälle
)
Sanottakoon vihjeenä, että jos paikalla ei ole käynyt, ei se kuvan perusteella löydy, mutta rastikarttaa tutkiessa tämä pistää silmään. Polkujen perusteella on siellä joku joskus käynytkin
Uskoisin tietäväni. Onhan tuollakin käyty monasti. Eka kuva oli vaan niin geneerinen, että olisi voinut olla vaikka mistä.
Mä kun ajattelin, että viimein tekisin vaikean rastin
Ettei pääse harmittamaan etten pääsisi mun hämäy..vihjeitä käyttämään, niin laitan ensimmäisen. Tälläiseen törmäsin kun kävin huhtikuussa erittäin-ei-optimaalisesta suunnasta lähestymässä kohdetta. En päässyt perille tätä kautta, rasti on jossain tuolla takana olevassa metsässä.
Edellinen oli Vitträskin maastopoluilta. Seuraavassa merkitty puu. (Ei näköjään maali kestänyt sadekuuroa.)
Vaan mikä oli syynä edellisen rastin valintaan? Ja mikä ihme (en siis tiedä) on syyn taustalla?
Rajanvetäjät ollu viihteellä tai meinannu hyökätä Kirkkonummelle
Tässä vanhassa kartassa ei ole tuota kiilaa mutta siitä näkyy että se on tehty noiden kartassa näkyvien viivojen mukaan ei siis minkään maastossa olevan takia
Loistavaa taustatyötä pylörikseltä. Mä kun ajattelin, että joku on halunnut päästä siihen kalliolle pysyen Espoossa Ylemmän puolen viiva vaikuttaa joltain koordinaatistoruudukolta, vaikuttaa täysin virheeltä, että siitä rajaa on tehty.
Nyt pitää odottaa, että Kirkkonummi täyttää pyöreitä vuosia, lahjoitetaan toi siivu sitten sinne 12 vuoden päästä tulisi 700v täyteen..
Olisi saattanut olla hankalaa paitsi ehkä talvisin kun Igelträsk on jäässä.
Pylöriksen punaisella ja mustalla vetämät viivat oivat siis ilmeisesti vain aikanaan jossain kartassa käytetyn projektion mukaisia koordinaattiviivoja?
Sininen voisi sitten olla vanha kyläraja tai siis linja joka on joskus määritelty sanallisesti kulkevaksi suoraan joidenkin taitepisteiden välillä, mutta jota ei ole koskaan maastoon merkitty, Taitepisteetkin ovat todennäköisesti vain topoografisesti määriteltyjä.
Onko keihäänkärjen osuminen korkealle kalliohuipulle sitten pelkkää sattumaa?
Entä mikä selittää sisäänvedon, vieläpä lännen puolelta suorana, idän puolelta kaartuvana linjana? Onko tässä ollut pieni järvi tai sen vielä pienempi lahti joka on soistunut tai kuivunut?
Sen toki ymmärtää ettei kohtalaisessa korvessa ja kai vieläkin kaavattomalla alueella ei ole koskaan viitsitty ruveta rajankäyntiin, mutta miksi rajaa ei ole oikaistu kirjoituspöydän ääressäkään?
Tämän täytyy olla tarkoituksella säilytetty juttu, jonkinlaista topografien ja maanmittareiden perinnehuumoria!
PS Hyvin vahvasti off-topic: mutta tietääkö joku muita eriskummallisia ja/tai hullunhauskoja rajalinjoja?
Samainen kuntarajan anomalia on pyörinyt itsellänikin mielessä rastiksi. Hyvä että ehditte ensin, niin ei tarvinnut tunkata crossaria tuonne.
Ja koska aiheesta kysyttiin, sotken minäkin kuvarastilankaa vahvasti off-topicin puolelle. Omituiset rajat kiehtovat sen verran vahvasti.
Pääkaupunkiseudulla pysyttäessä ei erityisen outoja rajoja löydy, ei ainakaan tiedossani olevia. Sen verran yhtymäpintaa Espoon kuvarasteihin löytyy, että Espoon maalaiskutnaan (tai mikä kunnan nimi silloin olikin) perustettu Aktiebolaget Grankulla -nimisen yrityksen myötä itsenäiseksi kaupungiksi päätynyt Kauniainen on suomalaisen kuntajärjestelmän kummajainen: Kauniainen kuuluu nykyään harvinaisiin yhden kunnan ympäröimiin kuntiin, se on Suomen pienin kunta, Kauniaisissa on tiettävästi Suomen vähiten vapaa-ajan asuntoja (ei yhtään) ja kunta on ainoa osakeyhtiöstä muodostettu itsenäinen kunta (siis ainoa jäljellä oleva, oli näitä muitakin). Kauniaisten ja Espoon välisiin rajamuodollisuuksiin kuuluu sellaisiakin ihmeitä, että Kauniaisten kaupunki omistaa edelleen mainittavasti maata Espoon puolelta. Kasavuoren alue oli sekin ennen Espoota, mutta Kauniaisten omistamana se siirrettiin takavuosikymmeninä Kauniaisiin.
Kaikki kuntarajojen outoudet eivät tietenkään ole vain rajaviivan muodosta johtuvia vaan joskus käytännön elämäkin voi osoittautua hankalaksi, jos esimerkiksi asuu eri kunnassa kuin tontille johtava tie ja kaikki naapurit. Tietysti voi kysyä, mitä järkeä on ylipäätään sallia asunnon rakentaminen jonnekin jumalan selän taakse vaatimaan palveluita kunnalta - tai pahimmillaan kuntarajan siirtoa. Esimerkkejä ihan lähivuosilta löytyy niin Kirkkonummelta, Vihdistä kuin muualtakin.
Pelkästään rajojen kummallisiin muotoihin palataksemme, Kirkkonummen reunoilla on havaittavissa pieniä kummallisuuksia niin idässä kuin lännessäkin. Näiden kapeiden kaistalaiden historia olisi kovin hauska tietää.
Koko Suomen mittakaavassa kuntarajoihin liittyy monenlaisia erikoisuuksia, kuten enklaavit ja eksklaavit sekä monien kuntien yhteiset rajapisteet. Näistä kuntarajojen oudoimmista ilmentymistä on jo pitkään haluttu eroon valtiotasolla. Mainituista kummallisuuksista hyvä esimerkki on löydettävissä esim. Turun seudun karttapalvelusta, jossa erottuu hyvin myös seitsemän kunnan rajapyykki Kuhankuono. Jotta höpöttelyni ei olisi täysin off-topic, siellä suunnalla kuvarasteileville vihjeenä, että rajapyykki ei näytä olevan käytössä sen enempää Turun seudun maasto- kuin maantierasteillakaan.
Kuntarajoista valtakunnanrajoihin laajennettaessa erikoisuutena mainittakoon Suomen ja Ruotsin vesirajalla oleva Märket, jolla rajankäynti on tehty taitavasti siten, että majakka on Suomen puolella, mutta saaren pinta-ala jakautuu mahdollisimman tasan maiden kesken. Kuva on lainattu ilman lupaa Pinterestistä, johon se on epäilemättä lainattu ilman lupaa Hannu Vallakselta.
Viimeisenä muttei vähäisimpänä rajaihmeellisyytenä mainittakoon Belgian ja Alankomaiden rajaseudulta Baarle-Nassau. Tämän enempää en aio tätä kuvasrastiketjua sotkea vaan keskityn seuraamaan, josko tuttuja paikkoja taas joskus tulisi eteen ja minä päätyisin rastia hakemaan.
Vinkki
Kirjanmerkit